0

شمار کشته‌شدگان ریزش ساختمان متروپل به ۱۰ نفر رسید

بازدید 8


بامداد سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ و در سالروز آزادسازی خرمشهر شمار کشته‌شدگان فروریختن ساختمان متروپل در آبادان به ۱۰ نفر افزایش یافت.

به گفته مهدی ولی‌پور رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر جستجو برای یافتن دیگر افراد مدفون شده در زیر آوار ادامه دارد.

همزمان فرماندار آبادان هشدار داد که هر لحظه احتمال ریزش بخش دیگر این برج وجود دارد.

ویدیوهایی که سعید حافظی خبرنگار ساکن آلمان که از مدت‌ها قبل مشکلات مرتبط با این سازه را دنبال می‌کرده است نشان می‌دهد باقی‌مانده برج شماره ۲ متروپل که طبقات فوقانی آن هنور در حال ساخت بود هر لحظه امکان فروریختن دارد.

برج شماره ۲ متروپل در خیابان امیری آبادان در چندقدمی سینما رکس روز گذشته  فرو ریخت و طبق ارزیابی تیم‌های هلال‌احمر دست‌کم ۸۰ نفر زیر آوار این ساختمان گرفتار شده‌اند.

این رقم در حالی اعلام می‌شود که به گواه شاهدان عینی شمار محبوس شدگان و زیرآوارماندگان بسیار بیشتر است چرا که این منطقه بسیار پرتردد بوده و در مجاورت ساختمان نیز یک مجتمع آزمایشگاهی وجود دارد تخریب شده و که احتمالا تعدادی از مراجعان آن نیز زیر آوار مانده‌اند

در پی ریزش این ساختمان نیروهای امدادی از اهواز و تهران به آبادان اعزام شده‌اند و نیروی انتظامی خیابان امیری آبادان و مناطق اطراف آن را بست و شماری از نیروهای یگان ویژه در این منطقه و دیگر مناطق شهر آبادان مستقر شده‌اند.

رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفته است که پیکر سه نفر دیگر از کشته‌شدگان این فاجعه توسط سگ‌های تجسس پیدا شده و دستگاه‌های زنده یاب نیز سه نفر را زنده در زیر آوار یافته‌اند.

به گفته این مقام هلال احمر عوامل امدادی و تیم‌های زنده‌یاب هلال احمر در حال جستجو برای یافتن دیگر افرادی هستند که زیر آوار مدفون شده‌اند.

روز گذشته شماری از مقامات استانی در محل فروریختن این ساختمان حاضر شدند.

صادق خلیلیان، استاندار خوزستان با اشاره به اینکه عملیات جستجو برای یافتن افراد گرفتار در زیر آوار ساختمان متروپل آبادان ادامه دارد، گفت: به طور حتم با مسببان حادثه به شدیدترین شکل ممکن برخورد می‌شود.

استاندار خوزستان یکی از علت‌های ریزش ساختمان متروپل را عدم رعایت استانداردهای لازم در سازه این ساختمان عنوان کرد.

این در حالی است که شاهدان عینی از دستور اکید صادق خلیلیان به نیروهای امدادی هلال احمر برای اعلام نکردن آمار کشته‌شدگان صحبت کرده و گفته‌اند صراحتا به امدادگران تاکید شده تنها تعداد مجروحان این واقعه را اعلام کنند.

وحید شعبانی، مدیرعامل هلال احمر خوزستان از تلاش امدادگران  برای دستیابی به طبقات زیرین این ساختمان خبر داد چرا که احتمالا در زیرزمین ساختمان متروپل افرادی گرفتار هستند.

علی دهقانی، رییس دادگستری خوزستان نیز از بازداشت هشت نفر در ارتباط با ریزش برج متروپل آبادان خبر داد و گفت که به غیر از مالک و پیمانکار این طرح شش نفر دیگر از نیروهای شهرداری آبادان و ناظران این طرح در بین احضارشدگان هستند.

این در حالی است که مقامات هلال احمر آبادان مدعی شده‌اند حسین عبدالباقی مدیرعامل هلدینگ عبدالباقی و سازنده ساختمان‌های متروپل زیر آوار مانده است.

از سوی دیگر داریوش معمار روزنامه‌نگار ساکن آلمان از پروژه فرار او با همدستی دادستان آبادان خبر داده و نوشته است که اندکی پس از وقوع فاجعه سقوط متروپل آقای عبدالباقی شهر آبادان را ترک کرده است.

بنابر گفته‌های رییس دادگستری استان خوزستان با تمامی مسببان و کسانی که نقش مستقیم و غیرمستقیم در ریزش ساختمان متروپل آبادان داشتند برخورد قانونی و قاطعی خواهد کرد، افزود: اگر این حادثه عمدی باشد باید تقصیر افراد در آن مشخص شود.

بنابر اسناد منتشر شده در خصوص استانداردسازی این ساختمان گزارش سازمان نظام مهندسی از مشکلات متعدد این سازه در زمان ساخت حکایت دارد.

 حمزه شکیب، سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان کل کشور نیز گفته است که متروپل در سال ۱۳۹۶ پروانه ساخت اخذ کرده اما طراحی ساختمان توسط سازمان نظام‌مهندسی انجام نشده و شهرداری آبادان به گزارش‌های مهندس ناظر و سازمان نظام مهندسی درباره وضعیت بحرانی پروژه متروپل توجه نداشته است.

سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد که در تخلفی آشکار سه طبقه برج متروپل آبادان به ‌صورت اضافه ساخته شده و بی‌توجهی به گزارش مهندسان ناظر این فاجعه را رقم زده است.

بنابرگزارش رسانه‌های رسمی در ایران احمد وحیدی، وزیر کشور، محسن رضایی، معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی، و پیرحسین کولیوند، رییس هلال احمر، بامداد سه‌شنبه، برای بررسی حادثه ساختمان متروپل وارد آبادان شدند.

 

Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :