0

دومین دادگاه حبیب اسیود: طرح اتهام «افساد فی‌الارض» از سوی نماینده دادستان

بازدید 17<![CDATA[8 ساعت،40 دقیقه

استان‌وایر-  دومین جلسه دادگاه حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود، رهبر سابق گروه «جنبش النضال» روز چهارشنبه شش بهمن‌۱۴۰۰ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

در این دادگاه که به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد اتهام‌هایی همچون «افساد فی‌الارض»، «سازمان‌دهی حمله مرگبار به رژه نیروهای مسلح در اهواز» و «تخریب اموال عمومی» توسط نماینده دادستان علیه حبیب اسیود مطرح شد.

حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز که شهریور سال ۱۳۹۷ رخ داد ۲۵ کشته بر جای گذاشت و گروه موسوم به حکومت اسلامی (داعش) با انتشار ویدیویی از سه جوان که یک تن از آن‌ها به فارسی صحبت می‌کرد مسئولیت آن را برعهده گرفت.

طراحی و اجرای «عملیات تروریستی» از طریق «دست‌داشتن در چند فقره بمب‌گذاری» از جمله بمب‌گذاری‌های سال ۱۳۸۴ در فرمانداری اهواز و سازمان برنامه و بودجه و «تلاش برای تخریب» لوله انتقال نفت آبادان از دیگر اتهام‌های مطرح‌شده علیه حبیب اسیود در این پرونده است.

نماینده دادستان که در این جلسه کیفرخواست را قرائت کرد همچنین مدعی شد حبیب اسیود «با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی» مرتبط است از آن‌ها کمک‌های مالی دریافت کرده است.

حبیب اسیود شهروند ۴۸ ساله دوتابعیتی ساکن سوئد، مهرماه سال ۱۳۹۹ در جریان سفری به ترکیه توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران منتقل شد.

از آن زمان تاکنون دست‌کم سه مستند و اعترافات اجباری از حبیب اسیود در صدا و سیمای ایران پخش شده است.

این اتهامات در حالی مطرح می‌شود که فعالان حقوق بشر می‌گویند حبیب اسیود تحت شکنجه مجبور به اقرار و اعتراف اجباری علیه خود شده و مسئولیت اقداماتی که انجام شده را پذیرفته است.

جمهوری اسلامی ایران پیشتر نیز اقدام به ربودن مخالفان، اخذ اعتراف اجباری و پخش آن از صدا و سیمای حکومتی کرده است.

یکی از قربانیان آدم‌ربایی‌های جمهوری اسلامی روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» است. او مهرماه سال ۹۸ با برنامه‌ریزی نهادهای امنیتی از فرانسه به عراق کشانده شد و پس از ربوده‌شدن توسط مامورین جمهوری اسلامی به ایران منتقل شد.

این روزنامه‌نگار مخالف حکومت ایران پس از ماه‌ها بازداشت، به اتهام‌ «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شد و این حکم آذرماه سال ۱۳۹۹ به اجرا درآمد.

جمشید شارمهد، مسئول گروه «تندر» از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، نیز یکی دیگر از افرادی است که توسط مامورین امنیتی جمهوری اسلامی از دُبی ربوده و به ایران منتقل شد. او همچنان با گذشت یک سال و نیم در وضعیتی نامعلوم در زندان است.

فتح‌الله منوچهری مشهور به فرود فولادوند، دیگر فعال مخالف جمهوری اسلامی و یکی دیگر از اعضای گروه تندر (انجمن پادشاهی) است که نزدیک به ۱۵ سال قبل در تاریخ ۲۷ دی‌ماه ۱۳۸۵ همراه با دو تن دیگر به نام‌های «الکساندر ولی‌زاده» شهروند دوتابعینی ایرانی- آمریکایی و «ناظم اشمیت» که تابعیت کشورهای ایران و آلمان را داشته در ترکیه ناپدید شدند. خانواده‌ فرود فولادوند مدعی شده‌اند که او و همراهانش توسط حکومت ایران ربوده و زندانی شد‌اند.

بر اساس قانون مجازات اسلامی اتهام «افساد فی‌الارض» می‌تواند منجر به صدور و اجرای حکم اعدام شود.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :