0

روزنه rowzane | » شکایت به سازمان ملل از بازداشت‌های خودسرانه در ایران

تصویر پیدا نشد !
بازدید 22


انجمن قلم آمریکا و مرکز دفاع از حقوق بشر «رائول ولِنبرگ» از گروه کاری سازمان ملل متحد در بارۀ بازداشت‌های خودسرانه خواستند در بارۀ دستگیری شماری از نویسندگان ایرانی تحقیق کند. این سازمان‌ها با اشاره به موارد گوناگون نقض آزادی بیان و سرکوب اهل قلم، اقدام در ابن زمینه را فوری و ضروری توصیف می‌کنند.تبلیغ بازرگانی

انجمن قلم آمریکا و مرکز دفاع از حقوق بشر «رائول ولِنبرگ» در نامۀ خود به گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه، با اشاره به سرنوشت بکتاش آبتین و وضعیت رضا خندان مهابادی، کیوان باژن و آرش گنجی تاکید کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران «بصورت سازمان یافته و مداوم اعضای کانون نویسندگان ایران را در حبس قرار می‌دهد».

این دو سازمان در شکایت نامۀ خود با تاکید بر مرگ بکتاش آبتین، یادآوری کرده‌اند که دستگیری «ناعادلانه» و در بند نگاه داشتن او منجر به ابتلای وی به کووید-۱۹ در زندان شد و به درگذشت او انجامید. انجمن قلم آمریکا و کانون نویسندگان ایران پیش از این تاکید کرده بودند که سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی ایران انتقال بکتاش آبتین را به بیمارستان پس از ابتلا او به این بیماری عامدانه به تاخیر انداخته است. انجمن قلم آمریکا در بیانیۀ خود تصریح کرده بود که «مقامات ایرانی را مسئول درگذشت وی می‌داند» و از همین رو خواستار انجام «یک تحقیق فوری در بارۀ قصور پزشکی منجر به مرگ وی است».

کارین دویش کرلکار، مسئول آزادی بیان در انجمن قلم آمریکا تاکید می‌کند که «آبتین، باژن، خندان مهابادی و گنجی به این سبب به زندان افتاده‌اند که بیان آزاد دارند و خواستار بهره بردن از آزادی بیان خود به عنوان نویسنده هستند. [بازداشت آنها] نقض شرم آور حقوق انسانی آنانست. تلاش رژیم ایران برای خاموش کردن صدای بکتاش آبتین و همقطاران او و قصور پزشکی و بی قانونی در زندان، به مرگ ناعادلانه و زودرس آبتین در زندان انجامید».

کارین دویش کرلکار خواستار آزادی فوری نویسندگان در بند و پرداخت غرامت به آنان است. او از جامعۀ جهانی می‌خواهد «به حمایت از آزادی بیان نویسندگان ایران» برخیزد.

اگر شکایت تسلیم شده به گروه کاری سازمان ملل قابل طرح ارزیابی شود، به شورای حقوق بشر این سازمان ارسال خواهد شد تا این شورا در بارۀ آن اخذ تصمیم کند و در بارۀ آن از دولت ایران خواستار پاسخگوئی شود.

یوناه دایاموند، وکیل مرکز «رائول ولِنبرگ» در زمینه حقوق بشر بین‌المللی در این باره گفت «انتظار ما از سازمان ملل متحد اینست که برای پایان دادن به حبس‌های ناعادلانه که نشان سرکوب فزایندۀ روشنفکران و نویسندگان در ایران است، اقدامی سریع انجام دهد». او همچنین تاکید کرد که «دولت‌ها نیز باید مجازات‌های متناسب علیۀ افراد دست اندرکار [اینگونه سرکوب‌ها و تجاوزات] به اجرا گذارند.

بکتاش آبتین، یکی از دبیران کانون نویسندگان ایران بود که در مهرماه ۱۳۹۳ همراه با چند عضو دیگر کانون به اتهام فعالیت علیه نظام به ۶ سال حبس محکوم شد و با ابتلا به کووید-۱۹ در زندان و تعلل مقامات مسئول در درمان، در ۱۸ دی ماه سال جاری درگذشت.رادیو فرانسهSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :