0

احتمال ریزش ۸ میلیون هموطن دیگر به زیر خط فقر مطلق

تصویر پیدا نشد !
بازدید 6


احتمال ریزش ۸ میلیون هموطن دیگر به زیر خط فقر مطلق

احتمال ریزش ۸ میلیون نفر دیگر به زیر خط فقر مطلق در سال اول دولت ابراهیم رییسی

وضعیت معیشتی عموم مردم روز به روز بحرانی‌تر می‌شود. طبق اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان در سال ۹۹ جمعیت ۲۶ میلیون نفری زیر خط فقر مطلق هستند. طبق تعاریف این شاخص یعنی نزدیک به ۳۰ درصد از جمعیت ایران فاقد هرگونه منبع درآمدی هستند و از تامین حداقل هزینه‌های زندگی یعنی خوراک و مسکن محروم هستند.

تنها منبع درآمدی این جمعیت که بیش از ۳ میلیون خانوار را شامل می‌شود، یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی است. این آمار تازه مربوط به سال ۹۹ است و موج گرانی‌های سال ۱۴۰۰ روی محاسبه آن لحاظ نشده است.

اما حتی همین آمار رسمی مورد استناد مقامات و مسئولان نیست و از ابراز آن طفره می‌روند. بهروز محبی نماینده مجلس دیروز تعداد کسانی که زیر خط فقر مطلق هستند، ۲۰ میلیون نفر اعلام کرده است که با آمار رسمی بیش از ۶ میلیون نفر فاصله دارد.

در چنین شرایطی ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور، در جریان سفر استانی به یزد تاکید کرده که «در مدت کوتاه فقر مطلق را در کشور ریشه‌کن خواهد کردیم.»

این صحبت را دقیقا چند سال پیش نیز حسن روحانی رییس دولت یازدهم و دوازدهم عنوان کرده بود و گفته بود: «در دولت ما فقر مطلق به صورت کامل از بین خواهد رفت.»Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :