The news is by your side.

هفته ششم لیگ برتر فوتبال ایران؛ نیمکتهای لرزان

0


  • محمد تقوی
  • بازیکن پیشین تیم ملی ایران

درپایان هفته پنجم لیگ برتر فوتبال ایران بیشتر تیمهای حاضر در این دوره از مسابقات به ثبات تاکتیکی لازم رسیده اند.تعداد گلهای زده شده در هفته گذشته نشان می داد که تیمها بیشتر بدنبال پیروزی هستند. در این بین شش تیم ملوان، پرسپولیس،ذوب آهن،استقلال خوزستان،نفت مسجد سلیمان و پیکان هنوز نتوانسته اند چهره موفقی از خود بنمایش بگذارند.مربیان این تیمها شدیدا تحت فشار قرار دارند واگر نتوانند درپایان بازیهای هفته ششم به نتیجه مناسبی دست پیدا کنند باید منتظرتغییرات در نیمکت مربیگری آنان باشیم. نصرت ایراندوست مربی ملوان پس از پیروزی مقابل پرسپولیس تا حدود زیادی از بحران خارج شده بود اما شکست هفته گذشته نشان داد که طرفداران ملوان هنوز از نتایج ملوان راضی نیستند.پرسپولیس که یکی از مدعیان قهرمانی بشمار می رفت مشکلات فراوانی در فاز تهاجمی دارد.ذوب آهن با بازیهای زیبا و چشم نواز هنوزاز بحران خارج نشده است.استقلال خوزستان و نفت مسجد سلیمان تیمهای جوان و کم تجربه ایی هستند که به زمان بیشتری نیاز دارند.پیکان صرف نظر از مشکلات فنی فاقد روح تیمی است.منصور ابراهیم زاده به رغم دانش فنی مناسب در کنترل نیمکت تیم خود همواره با مشکلاتی روبرو است.ترک بازیکن این تیم از روی نیمکت در بازی مقابل استقلال موضوعی است که نشان از عدم مدیریت مناسب در این تیم است.ابراهیم زاده در سالهای گذشته نیز با چنین مشکلاتی دست به گریبان بود.با احترام به این مربی با دانش اما اعتقاد دارم که تنها توانایی فنی نمی تواند منجر به موفقیت یک تیم شود.

بازیهای مهم این هفته لیگ برتر فوتبال ایران بدین قرار است:

ذوب آهن – سپاهان

داربی شهر اصفهان یکی از دیدنی ترین بازیهای این هفته لیگ برتر است.گل محمدی بخوبی می داند که در صورت عدم نتیجه گیری سایه فیروز کریمی برای نیمکت سرمربیگری ذوب اهن بمراتب پررنگتر می شود. در ترکیب ذوب اهن بازیکنان باتجربه ای قرار دارند که تجربه فراوانی در داربی شهر اصفهان دارند اما تمام کارهای تاکتیکی سبزپوشان اصفهانی در دستان اکبر ایمانی است. اگر سپاهان مراقب این بازیکن نباشد ذوب اهن می تواند به اولین پیروزی فصل برسد.سپاهان هنوز نتوانسته بازیکن مناسبی در پست هافبک دفاعی پیدا کند.وریا غفوری ،رسول نویدکیا و احسان حاج صفی فاقد تخصص لازم برای بازی در این پست هستند.درشرایطی که خط دفاعی سپاهان باز می شود بازیکنان ذکر شده نمی توانند فضاهای بوجود امده را بخوبی پوشش دهند.سپاهان در حمله بسیار خطرناک است و همین موضوع کفه ترازو را بنفع این تیم سنگین تر می کند.

استقلال – گسترش فولاد

گسترش جمعه در بدترین شرایط در آزادی به دیدار استقلال می رود.آبی پوشان از لحاظ فنی و روانی در اوج قرار دارند.مهدی تارتار و بازیکنان جوان گسترش روز بسیار دشواری را پیش رو دارند.گسترش اگر بتواند قدرت خط حمله استقلال را مهار کند بایرامی می تواند درضد حملات دروازه استقلال را بخطر بیاندازد.استقلال برخلاف سال گذشته توانسته از تمامی تیمهای پایین جدول حداکثرامتیازات را بدست بیاورد.استقلال بازیهای مهمی را پیش رو دارد و پیروزی در این هفته ها می تواند موجب افزایش اعتماد بنفس بازیکنان برای بازیهای دشوار آینده باشد.در سیتم 2-4-4 لوزی امیر قلعه نویی جاسم کرار بدون شک بهترین مهره این تیم است.اگر گسترش بتواند کرار را از جریان بازی خارج کند سیستم تهاجمی استقلال تا حدود زیادی مختل می شود.

صبا – پرسپولیس

صبا در قم میزبان پرسپولیس است.در بازی گذشته صبا بسیار زود جریان بازی را پس از بثمررساندن دو گل از دست داد.این موضوع نشان می دهد بازیکنان این تیم خیلی زود تحت تاثیر جریان بازی قرار می گیرند که می تواند نقطه ضعف بزرگی باشد. ایوب کلانتری و حسین بادامکی زوج بسیار موفقی را در میانه میدان صبا تشکیل داده اند.پرسپولیس باید مواظب این دو بازیکن باشد.پرسپولیس شرایط خوبی ندارد.قرمز پوشان پس از محرومیت صادقیان با مشکلات فراوانی روبرو شده اند.تمامی گلهای پرسپولیس در بازیهای گذشته از ضربات ایستگاهی بدست امده است که نشاندهنده ضعف خط حمله قرمزپوشان است. پرسپولیس در زمان حمله بسیار کند وقابل پیش بینی بازی می کند. علی دایی باید هرچه زودتر این مشکل را برطرف کند.سرعت در زمان حمله و بازیهای ترکیبی به همراه خلاقیت موضوعی است که پرسپولیس شدیدا به آن نیازمند است.

تراکتورسازی – نفت مسچد سلیمان

تراکتور در تبریز میزبان نفت مسجد سلیمان است.بدون شک ادینهو بازیکن برزیلی تراکتور مرد سرنوشت ساز این دیدار است.مشکل اصلی تراکتور دربازیسازی از خط دفاعی است.درفوتبال نوین بازیسازی توسط دروازه بان بسیار مهم است اما حامد لک کمتر در بازیسازی شرکت می کند و در زمانهایی از بازی مدافعین مرکزی به سمت او رفته و با گرفتن توپ شروع به بازی می کنند. در این حالت تیم مقابل برتری عددی در میانه میدان بدست می آورد و همین مشکل می تواند تراکتور را به درد سربیاندازد.گل اول صبا نمونه ایی بارز از این نقطه ضعف بود.نفت در این بازی شانس زیادی ندارد و در صورت شکست احتمالا باقری نیا باید با نیمکت مربیگری نفت خداحافظی می کند.

فولاد – سایپا

مجید جلالی با شاگردان سابقش در اهواز دیدار می کند.سایپا در هفته گذشته مقابل ملوان به پیروزی رسید و تا حدود زیادی از بحران خارج شد.سایپا تیمی جوان و با برنامه است اما هنوز بازیکنان این تیم نتوانسته اند تفکرات تاکتیکی جلالی را بخوبی اجرا کنند.فولاد به لطف درخشش سروش رفعیی به یکی از مدعیان اصلی قهرمانی تبدیل شده است.رفیعی دقیقا نقش بختیار رحمانی را بعهده گرفته است.تکنیک خوب وبازیخوانی بالا به همراه قدرت گلزنی او موحب شده است تا کمبود رحمانی به هیچ عنوان حس نشود.اسکوچیچ دراین دیدار بدنبال سه امتیاز بازی است اما باید بسیار مراقب باشد.با حضور بازیکنان با تجربه ایی همچون سید صالحی و میداودی در ترکیب خط حمله تیم سایپا این تیم می تواند هر لحظه جریان بازی را بنفع خود تغییر دهد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.