The news is by your side.

نگاهی به نویسندگان و کتاب‌های نامزد جایزه ادبی بوکر

0


نامزدان جایزه ادبی بوکر (از چپ به راست از ردیف بالا)

جاشوا فریز، ریچارد فلاناگان، نیل موخرجی، الی اسمیت، هاوارد جاکوبسون، کارن جوی فاولر

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

نامزدان جایزه ادبی بوکر (از چپ به راست از ردیف بالا)

جاشوا فریز، ریچارد فلاناگان، نیل موخرجی، الی اسمیت، هاوارد جاکوبسون، کارن جوی فاولر

نامزدان جایزه ادبی بوکر امسال نویسندگانی از بریتانیا، آمریکا و استرالیا هستند. این اولین سالی است که تمام نویسندگان انگلیسی زبان فارغ از ملیت آنها در این رقابت شرکت می کنند.

آنتونی کلیفورد گریلینگ رئیس هیئت داوران این جایزه ادبی که از سال ۱۹۶۹ برپا شده می گوید: “نامزدان امسال نویسندگان و آثار بسیار پرقدرت و تفکر برانگیزی هستند که از نظر ما نمایانگر عمق و گستردگی داستان نویسی در زبان انگلیسی است.”

راهنمای فشرده ای از شش کتاب و نویسندگانی که امسال در جایزه ادبی بوکر نامزد شده اند. قرار است برنده این جایزه روز ۱۴ اکتبر اعلام شود.

برخاستن دوباره در ساعتی مناسب

به قلم جاشوا فریز، انتشارات وایکینگ

در مورد کتاب: دندانپزشکی موفق ساکن نیویورک در جستجوی چیزهای بیشتری در زندگی است و وقتی متوجه می شود که یک نفر با نام او روی شبکه های اجتماعی فیسبوک و توئیتر یک حساب کاربری راه اندازی کرده به شدت متحیر و گیج می شود.

در مورد نویسنده: جاشوا فریز متولد سال ۱۹۷۴ در ایالت ایلینوی آمریکاست. داستانهای بلند قبلی او عبارتند از “و بعد به آخر خط رسیدیم” سال ۲۰۰۷، و”بی نام” در سال ۲۰۱۰. چند سال پیش مجله ادبی نیویورکر او را به عنوان یکی از بیست نویسنده مهم زیر ۴۰ سال انتخاب کرد.

نظر هیئت داوران: “این کتاب هیئت داوران را بسیار خنداند. این کتاب طنز بسیار جالب و گزنده و زبان انتقادی بسیار تلخی دارد که به شدت به اصطلاح مدرنیته شبکه های اجتماعی و رسانه های جدید را به باد حمله می گیرد.”

نظر منتقدان: الکس کلارک در روزنامه بریتانیایی گاردین نوشت: “این کتاب گاهی اوقات نمی تواند به خوبی بار سنگین وظیفه ای را که برای خود قائل شده حمل کند ولی در جاهائیکه خوب نوشته شده به شکلی عمیق و انسانی اعتقادات و بی اعتقادهای اسرار آمیز زمانه ما را بررسی می کند. زبانی بسیار زیرکانه و چابک دارد و به شکل وحشتناکی خنده دار است ، درست همانطور که یک کتاب واقعا جدی باید باشد.”

جاده باریک در عمق شمال

به قلم ریچارد فلاناگان، انتشارات چتو و ویندوس

در مورد کتاب: عنوان آن از کتابی به قلم یک شاعر هایکو به نام باشو به عاریه گرفته شده و ماجرای آن داستان عاشقانه ای است که درزمان احداث خط آهن بین تایلند و برمه در جنگ جهانی دوم که به خط آهن مرگ معروف شده بود اتفاق می افتد.

در یک اردوگاه اسرای جنگی ژاپن، دوریگو اونس گروهبان ارتش استرالیا اسیر است و در تمام این مدت خاطراتش از رابطه عاشقانه ای که دو سال پیش با همسر جوان عمویش داشت او را رها نمی کند.

در مورد نویسنده: ریچارد فلاناگان متولد سال ۱۹۶۱ در استرالیا است. آثار قبلی او عبارتند از “مرگ یک راهنمای رودخانه” سال ۱۹۹۷ ،”صدای کف زدن با یک دست” سال ۱۹۹۸، “تروریست ناشناخته” سال ۲۰۰۰ و “خواستن” سال ۲۰۰۸.

پدرش یکی از معدود اسرای جنگی که از خط آهن مرگ جان سالم به در برده بود، درست در همان روزی که ریچارد فلاناگان کتاب خود را تمام کرد درگذشت.

نظر هیئت داوران: “یک بررسی و تحلیل خارق العاده از انگیزه های افرادی که در جنگ و حوادث مربوط به آن گرفتار می شوند و اعمال خشونت آمیزی که به آن دست می زنند. این رمان در عین حال که جذابیت فراوانی دارد و به سرعت می توان آن را خواند، ولی در عین حال شیوه روایت بسیار پیچیده ای دارد. ساختار آن بسیار پیچیده و به اعتقاد ما کتاب عمیقی است در مورد طبیعت استرالیایی بودن.

نظر منتقدان: کاترین تیلیور در روزنامه بریتانیایی تلگراف نوشت: “شیوه نگارش ریچارد فلاناگان مثل جریان حرکت یک رودخانه است، گاهی اوقات به خاطر گل و لجن و حتی لاشه هایی که به آب ریخته تیره است و گاه در زیر نور ماه از روشنایی می درخشد.”

“خطر در همه جا حاضر است حتی پس از آنکه نبرد متوقف شده و طبیعت با باران های عظیم و آتش سوزی ها در جنگلها، بی رحم و در عین حال به یادماندنی است. وهم و خیالپردازی که به دلیل محرومیت های جسمی مثل گرسنگی و یا نداشتن روابط اروتیک ذهن یک انسان را می خورند به شکلی بی پرده بازگو و بررسی شده اند. سرگذشت این قربانیان سرنوشت روح خواننده را درگیر می کند.”

هوای خودمان را کاملا داریم

به قلم کارن جوی فاولر، انتشارات سرپنت تیل

در مورد کتاب: داستان از زبان دختری به نام رزماری در زمان تحصیل در کالج نقل می شود و مربوط به ماجراهای خانواده او و به خصوص تنها “خواهرش” به نام فرن است که دیگر در زندگی او نیست.

در مورد نویسنده: کارن جوی فاولر در کارنامه خود شش اثر بلند دارد از جمله “کلوپ طرفداران جین آستین” سال ۲۰۰۴. او متولد سال ۱۹۵۰ در ایالت ایندیانا آمریکاست و آثار دیگر او عبارتند از “سارا کاناری” سال ۱۹۹۱ و “خواهر نون” سال ۲۰۰۱. مجموعه داستانهای کوتاه او با عنوان ” شیشه سیاه” در سال ۱۹۹۹ جایزه جهانی فانتزی را دریافت کرد و مجموعه دیگری از آثار او با عنوان “آنچه که من ندیدم” در سال ۲۰۱۱ باری دیگر همین جایزه را برد.

نظر هیئت داوران: “کتابی است که با وجود پیچیدگی های داستان گاه لازم است دوباره خوانده شود. در نگاه اول یک کتاب ساده به نظر می رسد، شیوه روایت آن بسیار ساده و واضح است اما در عالم واقع کتاب عمیقا پیچیده ای در مورد مسائل خانوادگی و در مورد داستان و طبیعت داستان گویی است.”

نظر منتقدان: ران چارلز در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نوشت: “نویسنده می پرسد انسان بودن یعنی چه؟ و واقعا باید پرسید انسان بودن به چه معنایی است؟ هر چند در مورد تمایل و جهت همدردی او هیچ شکی نیست، ولی کارن جوی فاولر در این داستان نگران کننده و از نظر عاطفی بسیار پیچیده، سعی می کند هیچ انگیزه بحث برانگیزی را دخالت ندهد. این داستان به شکلی بسیار عمیق روابط ما انسان ها را با دنیای جانوران، از جمله خانواده و اقوام خود، بررسی می کند.

جی

به قلم هاوارد جاکوبسون انتشارات جاناتان کیپ

در مورد کتاب: یک طنز سیاسی – اجتماعی که در یک بریتانیای فرضی و در آینده اتفاق می افتد و پس از وقوع فاجعه ای است که درکتاب از آن با کلمات اگر می شد چی می شد یاد می شود.

در مورد نویسنده: هاوارد جاکوبسون قبلا یک بار جایزه ادبی بوکر را برده و اگر امسال برنده شود اولین نویسنده مرد بریتانیایی خواهد بود که به چنین مقامی می رسد. او متولد سال ۱۹۴۲ در شهر منچستر است و آثار قبلی او عبارتند از “ساختن هنری” سال ۲۰۰۴، ” عشق ورزیدن” سال ۲۰۰۸ ، “خروس جنگی” و “مسئله فینکلر” سال ۲۰۱۰ که در آن سال برنده جایزه ادبی بوکر شد.

نظر هیئت داوران: “کتابی است درمورد حوادثی که ممکن است اتفاق افتاده باشد و یا اتفاق نیافتاده باشد و در عین حال پژواک تاریخی فجایع را در گذشت زمان دنبال می کند.حرف هایی می زند که در این کشور معمولا در یک بحث مودبانه کسی آنها را به زبان نمی آورد.”

نظر منتقدان: نیکلاس باربر در روزمانه بریتانیایی اکسپرس نوشت: “یک فانتزی تیره و تار و تحریک آمیز است که باید آن را در کنار کتاب کازو ایشیگورو به نام “هیچگاه مرا رها نکن” قرار داد. داستان جی مملو از پیچ و خم های کابوس گونه ای است که خواننده را وادار می کند برگردد به صفحه اول و دوباره کل داستان را بخواند”

“بار اول که کتاب را می خوانیم سرگیجه آور و کند به نظر می آید و با وجودیکه نویسنده آن طنز نویس زبردستی است هیچ اثر از طنز در آن دیده نمی شود. اما وقتی که خواننده راز داستان را کشف می کند متوجه می شود که این اثر قدرتی مصلوب کننده دارد و وقتی که به پایان کتاب نزدیک می شویم در می یابیم که واقعا به همه این پیچیدگی ها می ارزد.”

زندگی دیگران

به قلم نیل موخرجی، انتشاراتی چتو و ویندوس

در مورد کتاب: حکایتی مفصل از زندگی در دهه ۱۹۶۰ در شهر کلکته هند که روی اسرار و رقابت های موجود در میان اعضای خانواده قوش تمرکز دارد.

در مورد نویسنده: نیل موخرجی در سال ۱۹۷۰ در شهر کلکته متولد شد. اولین رمان او با عنوان “زندگی از هم جدا” سال ۲۰۱۰ جایزه ویژه کانون نویسندگان بریتانیا برای بهترین اثر داستانی را برد و برای دریافت جایزه ادبی جنوب آسیا نیز نامزد شد.

نظر هیئت داوران: “یک رمان غنی، چند لایه و بسیار جذاب که روابط درونی خانواده ها را در دوران وقوع حوادث سیاسی بسیار مهمی در آن بخش از هند بررسی می کند.”

نظر منتقدان: ای اس بیات نویسنده قدیمی بریتانیایی در روزنامه گاردین نوشت:”یکی از استعدادهای مهم نیل موخرجی دقیقا تصور کردن زندگی دیگران است. او در یک مکالمه کوتاه می تواند از ذهن یک شخصیت به ذهن شخصیت دیگری برود و خواننده را نیز با خود می برد.او یک راوی عقل کل نیست و در کتاب او اثری از صدای نویسنده نمی بینیم. کار او فقط خیالپردازی و تصویر پردازی است که برای بیان یک چنین حکایتی بهترین روش است.”

چگونه می توان هر دو نفر بود

به قلم الی اسمیت، انتشارات همیش همیلتون

در مورد کتاب: این رمان دو قسمتی روی زندگی دو نفر تمرکز دارد: یک دختر نوجوان که در زمانه امروزی با یک غم و اندوه شدید دست و پنجه نرم می کند و یک هنرمند دوران رنسانس که در اواسط قرن پانزدهم زندگی می کند.

این رمان دو جلدی در دو شکل ولی با یک جلد واحد عرضه می شود که در هر یک از دو حالت قسمت اول و یا دوم کتاب جابجا شده اند در نتیجه مهم نیست که کدامیک از این دو قسمت اول خوانده شوند.

در مورد نویسنده: الی اسمیت دو بار دیگر برای دریافت جایزه ادبی بوکر نامزد شده است، در سال ۲۰۰۵ با کتابی با عنوان “تصادفی” و در سال ۲۰۰۱ با کتابی به نام “هتل جهان”. او متولد سال ۱۹۶۲ در اسکاتلند است و اولین داستان بلند او به نام “مثل” در سال ۱۹۹۷ به چاپ رسید.

نظر هیئت داوران:”این کتاب در مورد یک شروع دوباره ، قدرت تسلی بخش هنر، نشاط و سرخوشی عالم تصورات، لذت شکستن مرزها بین افراد مختلف و دوره های تاریخی گوناگون و حتی برداشتن فاصله بین کتاب های متفاوت است.”

نظر منتقدان: الیزابت دی در هفته نامه بریتانیایی آبزرور نوشت: “شکی نیست که الی اسمیت با شهامت خود در این کتاب واقعا می درخشد. قدرت خلاقانه این کتاب خواننده را به جلو می راند و نفس نفس زنان به آخر کتاب می رساند.”منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

روند واکسیناسیون کرونا بر مدار سرعت قابلیت یوتیوب Shorts جهانی می‌شود کرونا در ایران؛‌ ابتلای دوباره و فوت «تعدادی از نیروهای» کادر درمان با وجود دریافت واکسن . ۲۵ «همه اومدن بیرون، دم همگی گرم. من هم پسر کسی هستم میدونی؟ اومدم اینجا جون… چرا فرهاد با فروش ستاره استقلال موافقت کرد؟/ پای پول در میان است! دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی با نام نازک نارنجی تيراندازی در واشنگتن شش کشته و زخمی برجای گذاشت ‏⁧‫#نوید_زنگنه‬⁩، عضو تیم ملی امید کشتی آزاد ایران و دارنده مدال برنز امیدهای جه… عراق و کی‌روش؛ توافق در ۴۸ ساعت آینده  اصابت چند راکت به نزدیکی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در کابل هورالعظیم بدون آب، گور ماهی‌ها، گاومیش‌ها و زندگی عکس| آمادگی بالای سیدجلال در تبریز مشخصات آنر مجیک۳ پرو پلاس؛ مجهز به دوربین سلفی زیر نمایشگر و زوم ۱۰۰ برابری روزنامه میرر| فریاد بازی‌ها دانلود کتاب جریانهای بزرگ تاریخ معاصر اثر ژاک پیرن جاناتان وولف دموکراسی غیرقابل دفاع است؟به هیچ وجه! . هادی بهمنی ۱۷ ساله، سه‌شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ در اعتراضات مردمی در با گلوله‌ی نیروه… شلیک به نخل‌های تشنه‌ی خوزستان… آیا می‌توانیم از گرم شدن زمین پیشگیری کنیم؟ افشاگری تکان‌دهنده یک مدیر از ماجرای داوری که در انزلی ویلا دارد/ معاون سابق استقلال در هتل داوران چه می‌کرد؟ آمریکا حملات طالبان علیه مترجمان افغان را محکوم کرد محمدجواد ظریف در حساب توییتری خود نوشت: «جدیت عزم ایران در پیگیری دیپلماسی در سه… معرفی بهترین اپلیکیشن‌ های آیفون گسترش سویه دلتا در جهان و افزایش آمار مبتلایان سن ثبت‌نام واکسیناسیون در سراسر کشور دو سال کاهش یافت/ ۵۸ساله‌ها ثبت‌نام کنند کرونا جان ۲۶۸ نفر دیگر را گرفت گسترش آتش‌سوزی در جنگل‌های فرانسه، اسپانیا و ایتالیا دانلود فیلم پسر نانوا The Baker’s Son 2021 کرونا مجتمع‌ کوهنوردی علم‌کوه و تخت‌سلیمان را تعطیل کرد AMD با سهم ۶۰ درصدی، در بازار ورک استیشن‌ یکه‌تاز است معرفی روستای کردان | روستایی مناسب همه سلیقه‌ها . ایران آزاد نخواهد شد مگر با علیه این رژیم ضدایرانی. تمامی اختلافات را “باید” … . یک جمله یا کلمه در وصف نسل شورشی ۵۷ بنویسید… … ربیعی: فردا برای آبرویمان بازی می‌کنیم/ باشگاه برای پیروزی مقابل ذوب آهن پاداش می‌دهد دانلود فیلم اف ۹: حماسه سریع F9: The Fast Saga 2021 چرا همسرم به حرف‌هایم گوش نمی‌دهد؟ بهترین مدل تشک رویا برای شما کدام است؟ جدیدترین کراس اور فولکس واگن برای بازار اروپا و آفریقا معرفی شد دانلود فیلم Nine Days 2021 نه روز با زیرنویس فارسی چسبیده . تجمع آزادیخواهان مقیم در حمایت از خیزش مردم عزیز داخل ایران مقابل سفارت ننگی… Højdepunkt i Touren: Gensyn med kær ven Lukas Graham og MØ er kommet i eksklusiv klub Amalie måtte afbryde dyr sprogrejse før tid: 'Det var utrygt' Terror-træner: - Har aldrig slået! Yderligere to atleter har fået corona før OL-åbning Topsprinter får 12 måneders karantæne før OL Jeg kan ikke lide lugten i »Det lille bageri« – der hørmer så meget af feel good-stemning, at det bliver kvalmt Jeg har set en sort/hvid dokumentarfilm om en gris, og nu er jeg ikke sikker på, at jeg nogensinde spiser flæskesteg igen I Sverige har hun længe været kendt: Hverdagsuhyggen kryber rundt i hendes højpotente malerier Alchemist nr. 1 på europæisk rangliste over de bedste restauranter Stort tema: Beaujolais er sommerens rødvin og den kloge mands billige genvej til bourgogne BILTEST: Elbilsrevolutionen starter her BILTEST: Feriefrihed på hjul Ti år siden: Massakren på Utøya har skabt ringe i vandet Indvandringsprøve har været sværere, end loven tillod DF vil have regeringen på banen i sygeplejerskekonflikt Kinas præsident besøger Tibet for første gang i tre årtier OL-deltager besvimer i heden Endnu en OL-atlet tester positiv Randers-talent venter på Ajax: Ved ikke noget Dronningens flydende slot sejler igen Hun solgte familiefirmaet for 600 millioner kroner – og mistede kontakten til sin bror Det østlige Kina forbereder sig på tyfonen In-Fas ankomst Sort svamp dræber tusindvis af coronaoverlevende i Indien Dele af London er oversvømmet efter voldsomt uvejr Fra striptease til straffefange: Donald Trumps nemesis er sendt til tælling I sejlernes OL-container dufter det af tarteletter Sådan påvirker vægten elbilens forbrug Celtic-midt: Vi skulle have slået FCM Malen glæder sig: Vil måle mig med de bedste Ung dansk svømmer drømmer om overraskende finaleplads Betjent om kongresstorm: Som en slagmark under middelalderen Dansk 49'er-båd byder sig til i topstrid med første sejr Blume gik imod råd fra træner og svømmede semifinale 24 positive coronatilfælde på en dag er ny rekord ved OL Her er der ingen spaghetti carbonara til de vaccinerede. Og her er grunden til, at efteråret lugter af corona i USA Anmeldelse: To nye danske krimier graver dybt i sammenkædningen af vold, sex og død Håndboldherrernes gulddans »Det er ekstremt bekymrende«: Så meget dårligere var indsatsen mod rockere og bander i fjor Nu åbnes der for ansøgninger til Arne-pensionen