The news is by your side.

تأثیر جنگ بر اقلیت‌های دینی سوریه

0


خودش را «تونی» معرفی می‌کرد؛ در چشمانش غم آوارگی از وطن دیده می‌شد. از مسیحیان دمشق بود و به استانبول آمده بود تا از آنجا به اروپا مهاجرت کند. یکی از فرزندانش را هم در میانه راه از دست داده بود. او جمهوری اسلامی ایران را یکی از مقصران آوارگی خود و بسیاری از هموطنانش می‌دانست.

این تنها یکی از تجربیات نویسنده این گزارش در مواجه با اقلیت‌های دینی سوریه است. در سالیان اخیر، با دخالت کشورهایی نظیر ایران در جنگ داخلی سوریه بسیاری از مسیحیان، دروزی‌ها، یهودیان و ایزدی‌ها به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند.

هم‌اکنون شمار جمعیت اقلیت‌های دینی در سوریه رو به کاهش است و بسیاری از مراکز دینی آنها یا توسط گروه‌های بنیادگرای اسلامی نظیر داعش تخریب شده، یا به دلیل مهاجرت گسترده پیروان آن بسته شده است. حضور سپاه قدس به نمایندگی از ایران نیز نقش مهمی در سرنوشت این کشور داشته است.

همچنان که در ادامه نیز به این موضوع اشاره خواهد شد، رواج شیعه‌گری در سوریه یکی از ترفندهای جمهوری اسلامی ایران برای دست یافتن به مقاصد سیاسی خود بوده است.

سوریه، چندین سال است که جولانگاه جنگ‌طلبان کشورهای دیگر شده. در آتش این جنگ اما، اقلیت‌های دینی بیشتر از همه سوخته‌اند. کشوری که هم‌اکنون این میزان از پیروان ادیان گوناگون را به گریختن از سایه جنگ راهبری کرده، زمانی یکی از مهم‌ترین کشورهای خاورمیانه برای سکونت اقلیت‌های دینی بود.

ایزدیان

هم‌اکنون اغلب ایزدیان سوریه در استان‌های حسکه، حلب و دمشق زندگی می‌کنند؛ اگرچه در طول چند سال اخیر آمار مشخصی از جمعیت این اقلیت دینی در سوریه اعلام نشده است.

ایزدیان، یکی از بزرگترین قربانیان جنایت‌های جنگی در سوریه هستند؛ در ماه اوت ۲۰۱۴ نسل‌کشی سنجار توسط داعش با تجاوز به زنان ایزدی همراه بود. این تنها یکی از نقاط اوج شکنجه‌های ایزدیان در طول چند داخلی در سوریه بوده است.

این معضل اما تنها به یک یا چند سال محدود نبوده است. یکی از ایزدیان سوریه در گفت‌وگو با ما گفت: « از زمان جنگ داخلی در سوریه، بردگی زنان و دختران ایزدی توسط داعش یک معضل همیشگی بود است.»

تظاهرات اعتراضی ایزدیان در قامشلی در شمال سوریه در پنجمین سالگرد کشتار ایزدیان سنجار به دست گروه داعش/ اوت ۲۰۱۸

تظاهرات اعتراضی ایزدیان در قامشلی در شمال سوریه در پنجمین سالگرد کشتار ایزدیان سنجار به دست گروه داعش/ اوت ۲۰۱۸

به گفته او: «در سال ۲۰۱۴، حدود ۴۰۰ هزار از نفر از ایزدیان، در «الجزیره»، یکی از شهرستان‌های سوریه زندگی می‌کردند. اشغال شمال سوریه توسط نیروهای نظامی ترکیه باعث شد آنها به منطقه «عفرین» با اکثریت کرد گریختند؛ اما آنجا نیز با همکاری مشترک دولت سوریه و ترکیه مورد حمله قرار گرفت و بار دیگر شمار زیادی از ایزدیان سوریه آواره شدند.»

البته این ایزدی سوری می‌گوید که این روزها مهاجرت جامعه ایزدی سوریه به اروپا و آمریکا بسیار اندک است. شمار اندکی از ایزدی‌ها اکنون در حومه «حسکه»، «قامشلی» و شهر «عامودا» هستند.

مسیحیان

تا پیش از سال ۲۰۱۱، مسیحیان از هفت تا ۱۰ درصد از جمعیت سوریه را تشکیل می‌دادند. در آن زمان شمار جمعیت آنان در حدود دو میلیون نفر بود؛ اکنون اما آنان در سوریه کمتر از ۷۰۰ هزار نفر اعلام شده. تا پیش از درگیری‌های داخلی در سوریه، بیش از دو هزار و ۵۰۰ روستای مسیحی علاوه بر روستاهای مختلط در این کشور وجود داشت.

در این میان نگاه جامعه مسیحی سوریه به جنگ و تأثیر آن بر اقلیت‌های دینی این کشور نیز مسئله‌ای مهم است؛ چرا که پس از لبنان، سوریه دومین کشور با اکثریت مسلمان است که جمعیت زیادی از مسیحیان را در خود جای داده بود.

مراسم کریسمس در کلیسای ارتودکس مریم باکره در دیاربکر، توسط گروهی از مسیحیان سوریه در دسامبر ۲۰۱۸

مراسم کریسمس در کلیسای ارتودکس مریم باکره در دیاربکر، توسط گروهی از مسیحیان سوریه در دسامبر ۲۰۱۸

از همین منظر، یک مسیحی سوری شرایط کشورش تا پیش از آغاز جنگ را این گونه توصیف کرد: «سوریه طیف وسیعی از پیروان ادیان گوناگون را در برمی‌گیرد. از نظر تاریخی، این منطقه موزاییکی از ادیان مختلف است. اکثریت سوری‌ها مسلمان هستند که سنی‌ها بیشترین تعداد آنها را تشکیل می‌دهند که بیشتر آنها از عرب‌های سوری، کردها، ترکمن‌ها و چرکسی‌ها هستند. گروه‌های شیعه (به ویژه علوی‌ها و اسماعیلی‌ها) و همچنین دروزها بخش‌های دیگری از اقلیت‌های دینی و مذهبی سوریه را تشکیل می‌دهند. ما نیز یکی از چندین اقلیت مذهبی پیرو مسیحیت هستیم؛ بیشتر مسیحیان این کشور از پیروان مذهب کاتولیک ارمنستان، ارتدکس‌ یونان و ارتدکس سوری هستند.»

حضور مسیحیان تا پایان دهه ۸۰ قرن بیستم در این کشور گسترده بود؛ به ویژه پیروان ارتدوکس سریانی. اما به دلیل مهاجرت بسیاری از آنان به اروپا، جمعیت مسیحی این کشور رو به کم شدن رفت.

با این وجود مسیحیان سوری اکنون در مناطق ساحلی سوریه، به ویژه در استان «طرطوس» جمعیت قابل توجهی دارند؛ اگرچه در استان‌های دیگر نیز زندگی می‌کنند. مسیحیان در تمام سطوح عملکردی، حتی در پارلمان سوریه حضور پررنگی دارند؛ چنانکه در حال حاضر رئیس مجلس در حال حاضر یک مسیحی است.

یهودیان

تا سال ۱۹۸۷ در مجموع، کمتر از سه هزار یهودی در سوریه زندگی می‌کردند. پس از مهاجرت گسترده آنان سال ۱۹۹۲ تا امروز، کمتر از ۲۰۰ یهودی در این کشور زندگی می‌کنند که بیشترشان در پایتخت سکونت دارند.

یهودیان سوریه عرب‌زبان هستند؛ به همین خاطر از اعراب اطراف خود به سختی قابل تشخیص هستند و کمتر به هویت دینی آنها پی می‌برند. در سوریه، مانند هرجای دیگر، درجه تسلیم یهودیان در رشته‌های دین خود متفاوت است.

مراسم بزرگداشت عید پسح در یکی از کنیسه‌های یهودیان در دمشق در آوریل ۲۰۰۸

مراسم بزرگداشت عید پسح در یکی از کنیسه‌های یهودیان در دمشق در آوریل ۲۰۰۸

یکی از یهودیان ساکن دمشق می‌گوید: «دولت سوریه با ما یهودیان به عنوان یک جامعه مذهبی رفتار می‌کند و نه به عنوان یک گروه نژادی. حتی در اسناد رسمی از یهودیان سوری به عنوان موسویین(پیروان موسی) یاد می‌شود؛ نه یاهودین(یهودیان)».

با این وجود، به نظر می‌آید که محدودیت یهودیان سوریه به دلایل سیاسی اعمال می‌شود و مشارکت آنها در امور کلان اقتصادی با محدودیت‌هایی از سوی حکومت همراه است.

دَروزی‌ها

دروزی‌ها نیز از دیگر اقلیت‌های دینی این کشور هستند که در جنوب سوریه و برخی از محله‌های دمشق زندگی می‌کنند، و در حال حاضر جمعیتی در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر را شامل می‌شوند. اکثر دروزی‌های سوریه در مناطق «سویدا»، «جبل الشیخ» و «الشام»، و تعدادی نیز در ادلب زندگی می‌کنند.

وقتی از یک دروزی سوری درباره تأثیر جنگ بر حضور آنها در کشورشان پرسیدیم، پاسخ داد: «حضور دروزی‌ها از نظر تعداد ثابت مانده است؛ اگرچه بخش زیادی از آنها برای کار و امنیت به دمشق نقل مکان کردند.»

بر اساس باورهای دینی آنها، دروزی‌های سوریه و لبنان یک تاریخ مشترک و یک سرنوشت مشترک داشته‌اند اما در زمان شورش اعراب، آنها از کوه‌های لبنان به جنوب سوریه نقل مکان کردند.

تجمع دروزی‌های مجدل شمس در بلندی‌های جولان در اعتراض به اعلام الحاق جولان به اسرائیل در ۱۴ فوریه ۲۰۲۱

تجمع دروزی‌های مجدل شمس در بلندی‌های جولان در اعتراض به اعلام الحاق جولان به اسرائیل در ۱۴ فوریه ۲۰۲۱

اقلیت‌های دینی در سوریه موضوعی است که پرداختن به آن مجالی گسترده‌تر را می‌طلبد؛ «بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور که یکی از پیروان مذهب علوی است؛ با توجه به اکثریت سنی این کشور یک اقلیت مذهبی به شمار می‌رود.

نزدیکی آیینی علویان و شیعیان نیز در مناسبات سیاسی این کشور تأثیرگذار بوده است. از یک سو همراهی ایران، و از سوی دیگر تضاد برخی کشورهای عرب منطقه را به دنبال خود داشته است.

در طول سالیان اخیر همراهی جمهوری اسلامی ایران، با دولت سوریه نه تنها منجر به افروخته‌تر شدن تنش‌های داخلی‌ در این کشور شده است؛ بلکه ایران با سیاست‌های پشت پرده خود تلاش بر گسترش مذهب شیعه در این کشور داشته است.

ترغیب بسیاری از مردم سوریه به شیعه‌گری، واقعیتی است که برخی از نخبگان فکری سوریه نیز به آن اذعان داشته‌اند. اگرچه همراهی نظام بشار اسد نیز عاملی انگیزه‌بخش برای جمهوری اسلامی بوده است.

گرچه افزون بر ایران، دیگر کشورهای منطقه مانند ترکیه نیز با مداخله‌جویی‌های نظامی بر سرنوشت بسیاری از غیرمسلمانان سوری اثرگذار بوده‌اند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پژوهشگران با الهام از پوست مار حسگری بسیار منعطف طراحی کردند خطرات غیر منتظره‌ای که دارو‌های تاریخ مصرف گذشته دارند چگونه پیش از خرید آیفون دست دوم از سرقتی نبودن آن مطمئن شویم بیانیه باشگاه پرسپولیس: اکنون زمانه غوغای دیگری است/ داستان حماسه‌های خود را با هواداران‌مان می‌نویسیم بیماری آبله میمون چیست؟ / آیا این بیماری مسری است؟ علی حسین قاضی زاده: ‏شاید یادتان رفته باشد. اما دو ماه پیش، ⁧‫#قاسم_سلیمانی‬⁩ به… دانلود فیلم خیابان ترس : ۱۹۹۴ Fear Street 2021 . به جای اعزام ماشین آتش‌نشانی نیروهای سرکوبگر را فرستاده‌اند! ترس و وحشت از طغ… دانلود فصل سوم سریال Ozark 2020 اوزارک تمامی قسمت ها با زیرنویس فارسی تعرفه‌های آب و برق مردم سیستان و بلوچستان با تخفیف محاسبه شود نینتندو برنامه‌ای برای عرضه نسخه دیگری از سوییچ ندارد غلامرضا منصوری قاضی رشوه خوار که از ایران متواری شده بود و در رومانی با قرار وث… ۳ استقلالی بعد از ۱۰ روز به ترکیب اصلی برگشتند سامسونگ با انتشار تیزری زمان برگزاری گلکسی آنپکد را اعلام کرد ۲۴۰ سینماگر و نویسنده و فعال فرهنگی با معترضان خوزستانی اعلام همبستگی کردند دانلود کتاب تاریخ اجتماعی ایران از انقراض ساسانیان تا انقراض امویان اثر سعید نفیسی دانلود فیلم مرد فردا The Tomorrow Man 2019 دانلود فیلم Bhoomi 2021 بومی با زیرنویس فارسی چسبیده غذای سنتی که با کرونا مقابله می‌کند روش جالب ژاپنی‌ها برای گرفتن تست کرونا/ لیمو ترش به کمک آزمایش دهنده‌ها آمد گفت‌وگوی تلفنی ولی‌عهد ابوظبی و نخست وزیر اسرائیل درباره روابط دوجانبه  المپیک ۲۰۲۰ توکیو رسما افتتاح شد+تصاویر/ اولین المپیک بدون تماشاگر جواد فروغی با کسب مدال طلای تیراندازی المپیک توکیو تاریخ‌ساز شد آب خوزستان کجا می‌رود؟ اعتراض‌های تونس؛ پارلمان تعلیق و نخست‌وزیر برکنار شد دانشگاه علوم پزشکی بابل در باره تکمیل تخت‌های بیمارستانی هشدار داد . اهالی در استان در اقدامی اعتراضی در میدان شهر جمع شده و علیه رژیم ضدایرانی ج… بایدن پایان مأموریت‌ رزمی آمریکا در عراق را اعلام کرد محکومیت پرسپولیس با شکایت بیرانوند/ سنگربان سابق میلیاردی طلبکار شد دانلود سریال Mr Inbetween آقای میانجی فصل اول واکنش قالیباف در پست اینستاگرامی به طرح مجلس: مسدودسازی در کار نیست دانلود آهنگ جدید مسعود فراهانی بنام ای عزیز دل و جان زلزله ۴.۳ درجه‌ای بندر گناوه در استان بوشهر را لرزاند دانلود سریال Douluo Continent سرزمین ارواح فصل اول تعداد مبتلایان به ویروس دلتا بین افراد واکسینه شده بیشتر است تلاش دیپلماتیک اسرائیل درباره حمله به تانکر در دریای عمان شایعه: می 12 شیائومی با رم LPDDR5X و اسنپدراگون 898 روانه‌ی بازار خواهد شد . اکانت توییتری “کانادا در ایران” در توییتی در حمایت از مردم آزادیخواه ایران نوش… . ویدیوی که نشان می‌‌دهد ماموران یگان ویژه، بازداشت شدگان اعتراض روز شنبه در را… Flere covid-19-data til forskning - Børnefejl! EU-politikere vil ophæve omstridt forbud mod badehat Friluftsrådet: 'Du må gerne have sex i naturen og være nøgen i Kongens Have' Interessen i andre vokser eksponentielt med mit indtag af vin: kassemedarbejderen, hunden, et barn, der går forbi, og – ikke mindst – de andre til festen Københavnersnuden: København har alt det, andre storbyer sukker efter. Alligevel er det, som om der er noget galt Temperaturen var overraskende svingende, da dinosaurer gik rundt i Sydsverige Bekræfter: Eriksen kan ikke spille i Italien med ICD Kan ses fra rummet: USA's største skovbrand har opslugt et areal større end Lolland Derfor skal du holde dig vågen til sporten du aldrig ser Hyttefadet i Skagen: 'Rosébåde' til 15.000 kører hele tiden' Her er slangerne i drivhusparadiset – bør spanske tomater give dårlig smag i munden? Dameroere er frustrerede trods sikkert avancement Øget smitte får Island til at genindføre coronarestriktioner Tidligere Venstre-minister er blevet forfremmet i Washington Brøndby tæt på Maxsø-salg Følg kampen her: Kan Vejle nye træner få sin første sejr? Afbrudt 1.-divisionskamp spilles færdig tirsdag aften Japansk tennisstjerne er overraskende færdig ved OL Canadisk favorit sender dansk OL-judokæmper i madrassen Radiovært og tidligere socialarbejder: Strengere krav til kontanthjælp kan få flere indvandrerkvinder i arbejde Overblik: Verdens ledere reagerer på politisk uro i Tunesien Dødstallet er steget til 198 i Indien Nu skifter han til United FCM'er om Celtic-styrke: Ikke som jeg husker Panik i Kina spreder sig til danske aktier: »Destruktionen er enorm« Maria søgte ind på otte uddannelser: - 'Drømmestudie' er et lidt ærgerligt begreb Tidligere AaB'er har fundet ny klub Google og Facebook indfører vaccinekrav for ansatte på kontorer Næsten hver anden tør ikke synge sammen med andre Gerrard spekulerer ikke på Liverpool-snak Lyse udsigter for en af dansk økonomis vækstmotorer Sådan, Pernille! Tordner i finalen Efter et år i Brønshøj: Vender hjem til Vanløse Juve sender italiensk back til Verona på leje FCM-træner er tilfreds med dominerende indsats efter sejr Adgangskrav lempes: Zoo venter ingen stor effekt på besøgstal Kornvig kan få debut for SønderjyskE Bekræftet: Chiellini forlænger med Juventus Kastede hash ud ad vinduet