The news is by your side.

‘نوع رژیم مهم نیست، مراعات آن مهم است’

0


  • جیمز گالاگر
  • سردبیر اخبار بهداشتی، بی بی سی نیوز

سالاد

منبع تصویر، THINKSTOCK

توضیح تصویر،

سایر جنبه های رژیم غذایی مثل تاثیر بر میزان کلسترول در این مطالعه بررسی نشد

محققان می گویند که همه انواع رژیم ها به نتایج مشابه منجر می شود و مردم باید رژیمی را انتخاب کنند که برایشان راحت تر است.

در این مطالعه که نتایج آن در نشریه “انجمن پزشکی آمریکا” چاپ شده داده های ۴۸ مطالعه جداگانه تحلیل شد.

تیم محققان در کانادا نتیجه گیری کرد که مراعات رژیم مهم تر از نوع رژیم است.

کارشناسان چاقی می گویند که همه رژیم ها کالری را به میزان مشابهی کم می کنند، مساله ای که ممکن است نتایج مطالعه تازه را توضیح دهد.

رژیم های غذایی دائم مد می شوند یا از مد خارج می شوند و بحث های جاری اکنون بیشتر بر فواید نسبی رژیم های کم نشاسته و کم چربی متمرکز است.

دانشمندان در دانشگاه مکمستر در آنتاریو و بیمارستان تحقیقات کودکان بیمار در تورنتو داده های ۷۲۸۶ فرد دارای اضافه وزن که رژیم گرفته بودند را بررسی کرد.

انواع رژیم های پرطرفدان مثل اتکینز، سات بیچ، زون، بیگست لوزر، جنی کریگ، نوتریسیستم، والومتریکس، ویت واچرز، اورنیش و روزمری کنلی بررسی شد.

نتایج نشان داد که بعد از دوازده ماه، افرادی که رژیم کم نشاسته یا کم چربی را دنبال می کردند هر دو به طور متوسط ۷.۳ کیلوگرم وزن کردند. میزان کاهش وزن برای کسانی که رژیم کم نشاسته می خوردند بعد از شش ماه کمی بیشتر بود.

در این گزارش آمده است: “تفاوت ها ناچیز بود و بعید است برای کسانی که هدفشان کاهش وزن است مهم باشد.”

این مطالعه نتیجه گیری می کند: “یافته های ما باید به مسئولان مطالعات پزشکی و عموم مردم اطمینان دهد که لازم نیست تصور شود همه باید یک شیوه را دنبال کنند چون به نظر می رسد که انواع رژیم ها تاثیر قابل توجهی در کاهش وزن داشته باشد.”

“یافته های ما نشان می دهد که افراد می توانند از میان رژیم هایی که بیشترین تاثیر را در کاهش وزن نشان داده اند یکی را انتخاب کنند که دنبال کردنش برای آنها راحت تر است.”

با این حال این مطالعه سایر جنبه های رژیم های غذایی مثل تاثیر آنها بر میزان کلسترول – که ممکن است بسته به رژیم متغیر باشد – را بررسی نکرد.

پروفسور سوزان جب از دانشگاه آکسفورد و مشاور دولت بریتانیا در مورد چاقی گفت که رژیم ها بیش از آن که به نظر می رسد شبیه هم هستند و اغلب محدود کردن مصرف کالری به ۱۵۰۰ واحد در روز، مراعات زمان دقیق خوردن و پرهیز از بیسکوییت، کیک و شکلات را توصیه می کنند.

او می گوید:‌ “مساله مهم پایبندی به رژیم است، اینکه با چه دقتی و تا چه زمانی آن را در طول زمان دنبال می کنید. معنی اش این است که خوب است رژیم مناسب خود را پیدا کنید، نه رژیمی که لزوما بهتر از دیگران است.”

او می گوید که مردم باید رژیم را با سبک زندگی شان تطبیق دهند.منبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.