The news is by your side.

مراسم عروسی و تاثیر آن بر کیفیت زناشویی

0


  • دکتر مهبد ابراهیمی
  • بی‌بی‌سی

پاپ ماه گذشته افرادی را که بدون ازدواج زندگی مشترک داشتند به عقد هم درآورد با اینکه این کار در مذهب کاتولیک پذیرفته نیست

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

پاپ ماه گذشته افرادی را که بدون ازدواج زندگی مشترک داشتند به عقد هم درآورد با اینکه این کار در مذهب کاتولیک پذیرفته نیست

مراسم عروسی نمادی است که زن و شوهر آینده پیوند و تعهد خود را بصورت رسمی و عمومی اعلام و شبکه ارتباطات و پیوندهای اجتماعی خود را پیش از زندگی زناشویی محکم می‌کنند. اما این مراسم و بزرگی و زرق و برق آن چه تاثیری بر کیفیت زناشویی خواهد گذاشت؟

یکی از یافته‌های گزارش پروژه ملی ازدواج آمریکا که بتازگی منتشر شد تاثیر مراسم ازدواج بر رضایت از زندگی زناشویی بود.

آنها متوجه شدند زوج هایی که مراسم عروسی داشته‌اند کیفیت ازدواجشان بالاتر از آنهایی بوده است که این مراسم را برگزار نکرده‌اند.

مراسم عروسی در واقع اعلام عمومی تصمیم جدی عروس و داماد است برای اینکه به یکدیگر متعهد باشند.

از این رو شاید این مراسم به نحوی سمبولیک نشان می دهد که عروس و داماد گزینه‌های دیگر را کنار گذاشته اند و انتخاب خود را کرده اند و این مراسم به پی ریزی پایه های این تعهد، جنبه‌ای رسمی می دهد.

علاوه بر این مراسم عروسی زمینه اجتماعی ازدواج را منعکس و آن را تقویت می کند و نشان می دهد که عروس و داماد خود شبکه اجتماعی محکمی دارند. با حضور دوستان و آشنایان و نزدیکان و بستگان شبکه حمایتی زوج ها پرورانده و به هم متصل می شود.

محققان حدس می‌زنند شاید برگزار نکردن مراسم به علت کمبود یا اشکال دیگری در رابطه باشد، مثل مشکل مالی.

شاید هم زوج هایی که به دلیلی خیلی از این پیوند راضی نیستند دلیل کمتری هم برای جشن گرفتن آن دارند.

اما عجیب آنکه کوچکی یا بزرگی این مراسم هم به کیفیت ازدواج ربط داشته است. محققان با شگفتی دریافتند که تعداد مدعوین در مراسم عروسی با کیفیت ازدواج ارتباط دارد و احتمال رضایت از زندگی زناشویی در زوج هایی که برای عروسی شان بیش از ۱۵۰ نفر را دعوت کرده‌اند بیشتری است.

آنها در ابتدا تصور کردند شاید مهمان بیشتر به معنای تمکن مالی است و این بر کیفیت ازدواج تاثیر می گذارد اما حتی بعد از حذف تاثیر وضعیت مالی و تحصیلی، باز هم رابطه تعداد مهمانان با کیفیت ازدواج معنی دار بود.

محققان استدلال کردند شاید با مراسم بزرگ عمومی، زوج ها ثبات قدم بیشتری در پایبندی به تعهداتشان نشان می دهند چون سعی می کنند بین آنچه اعلام کرده اند و آنچه انجام می دهند مطابقت ایجاد کنند.

شاید هم مهمانان بیشتر به معنای شاهدان بیشتر برای تعهدی است که عروس و داماد در این مراسم به هم می دهند.

تعمیم دادن این یافته‌ها به ایران کار راحتی نیست بویژه با توجه به سنت هایی مثل جهیزیه و مهریه.

به نظر می رسد در ایران تمایل به گستردگی و عظمت هر چه بیشتر مراسم عروسی روز به روز بیشتر می شود اما اینکه آیا بزرگی مراسم مثل آمریکا احتمال کیفیت ازدواج را بالا می برد نیازمند تحقیق است؛ تحقیق قابل اعتنایی در این زمینه انجام نشده است.

روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا مدتی قبل در گزارشی نوشت در ایران، مراسم عروسی خانواده‌هایی را که تمکن مالی کمتری دارند به دام خریداران کلیه و نزول خورها می اندازد، زوج ها را به دوران طولانی عقد و نامزدی محکوم می‌کند و ملت را به بحران اجتماعی.

کاهش چشمگیر آمار ازدواج در ایران بجز بحران اقتصادی و تحولات جمعیتی، به سنگین بودن هزینه مراسم عقد و ازدواج و اهمیتی که برای آن قائل می شوند هم نسبت داده شده است.

بر اساس تحقیق دفتر آسیب های اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی ملاحظات مالی باعث کاهش هفتاد درصدی در تمایل جوانان به ازدواج شده است.

رسانه‌های ایران مدتی است که از عروسی های پر زرق و برق و تجملی خبر می دهند که بین صد میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه دارد.

مراسم عروسی

همانطور که گفته شد، تحقیق قابل اعتنایی درباره تاثیر مراسم عروسی بر کیفیت ازدواج در ایران انجام نشده است.

اما در

تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده نکات جالبی دیده می‌شود:

از نظر عروس ها مهمترین موضوع در مراسم عروسی، لباس عروس و ملحقات آن است و بعد محل برگزاری مراسم.

برای دامادها، پذیرایی اهمیت بیشتری دارد مثلا غذا یا موسیقی خوب. به جز این در اکثر موارد دامادها خیلی نظر خاصی ندارند و معیارشان فقط رضایت عروس است.

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

مراسم عروسی اعلام یک تصمیم مشترک و تقویت شبکه روابط اجتماعی است

اما رضایت عروس در شبی که بسیاری به طور سنتی، آن را مهمترین شب زندگی یک زن خوانده‌اند، معمولا حاصل نمی‌شود.

با اینکه بعضی خانم ها در تمام عمر در رویای این مراسم یا حتی تدارک آن بودند، بعضی از عروس ها پس از مراسم ناراضی بودند که در نهایت مراسم بجای آنکه برای تحقق آرزو و خواسته آنها باشد به دلیل فشار یا خواسته دیگران، به شکلی متفاوت از آنچه خواسته واقعی عروس بوده انجام شده است.

تجربه بعضی دیگر این بود که صرف وقت و هزینه مراسم بیش از حد تصورشان بوده است. بعضی ها حتی آن را دور ریختن پول دانستند.

اما شاید جالبترین نکته اینکه مطلوب یا نامطلوب بودن مراسم عروسی برای عروس به کیفیت رابطه‌اش با مادرش ارتباط دارد، اگر این رابطه مشکلات زیربنایی داشته باشد در جریان عروسی نمود پیدا می کند و آنهایی که رابطه ای خوب با مادرشان دارند از حمایت او بسیار لذت می برند و مادر عروس هم از رضایت دخترش خوشحال خواهد بود.

مادی گرایی

با اینکه تحقیق پروژه ملی ازدواج آمریکا به تعداد مهمانان اشاره دارد اما بیشتر بر وجه اجتماعی آن تمرکز داشته است.

اما آیا این به آن معناست که مراسم پر زرق و برق باعث کیفیت زناشویی و رضایت از ازدواج می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید به سراغ تحقیقات دیگر رفت.

تحقیقات مختلف نشان داده اند که دشواری های مالی (دشواری در تامین نیازهای پایه) به کیفیت ازدواج آسیب می زند، هم باعث اختلاف بین زوج می شود هم باعث می شود که آنها وقت کمتری با هم بگذرانند.

تاثیر یک مراسم عروسی تجملی و گران‌قیمت بر کیفیت رابطه پس از ازدواج در ایران بررسی نشده است. در آمریکا هم تحقیقاتی که دقیقا به این موضوع پرداخته باشند کم هستند.

اما برخی

محققان به موضوع در شکل وسیعتری پرداخته و تاثیر “مادی‌گرایی” یا “نگاه مادی” را بر کیفیت ازدواج بررسی کرده‌اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ازدواج‌های تجملی در ایران بین صد میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه دارد

اینکه تعداد مهمانان در مراسم عروسی محصول گستردگی ارتباطات اجتماعی عروس و داماد است یا نتیجه نگاه مادی به زندگی که عظمت عروسی را محور پیوند زناشویی قرار می دهد ممکن است تاثیر متفاوتی بر کیفیت رابطه عروس و داماد بگذارد.

تاثیر مادی گرایی زوج ها بر کیفیت رابطه شان در سال‌های اخیر مورد توجه محققان قرار گرفته است. پیش از آن تاثیر وضعیت مالی بر کیفیت زناشویی بررسی می شد اما محققان بتدریج متوجه شدند تاثیر وضعیت اقتصادی بر زوج ها یکسان نیست و حتی ارزیابی آنها از وضعیت اقتصادی شان به نظام ارزشی و فکری آن ها بستگی دارد.

مثلا مادی گرایی زوج ها باعث می شود که بیشتر وضعیت مالی خانواده را نامطلوب ارزیابی کنند. حتی بعضی محققان به این نتیجه رسیدند استرس مالی در بین زوج هایی که مشکل مالی ندارند از زوج هایی که واقعا مشکل مالی دارند می تواند بیشتر باشد. از این رو “ایدئولوژی مادی” در تفسیر اینکه وضعیت مالی زوج چگونه است تاثیر دارد و تنش مالی بین زوج هایی که بنیه اقتصادی قوی دارند اما نگاهی مادی گرا، بیش از کسانی است که وضعیت مالی ضعیف تری دارند.

در سال ۲۰۱۱ پروفسور جیسون کرول، استاد دانشگاه بریگم یانگ در ایالت یوتا در

تحقیقی به این موضوع پرداخت آیا اختلاف یک زوج در نگاه مادی گرایانه به کیفیت زناشویی لطمه می زند یا خود مادی گرایی به این رابطه آسیب می زند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

لباس عروسی مهمترین نکته مراسم برای عروس است

نتیجه این بود که هم زن و هم شوهری که نگاه مادی به زندگی دارند در مقایسه با آنها که ندارند، کیفیت رابطه شان در تمام جنبه های یک رابطه پایین تر است.

آنها رضایتشان از زندگی پایین است، دیگران برایشان کمتر اهمیت دارند، خودشیفه تر هستند، در رابطه مهارت زیادی ندارند و تعامل منفی بیشتری با هم دارند.

و نتیجه دیگر این بود که حتی اگر یکی از طرفین (فرقی نمی‌کند زن یا شوهر) نگاهی مادی به زندگی داشته باشد، کیفیت رابطه و رضایت از زندگی به نسبت زن و شوهرهای غیر مادی پایین‌تر است.منبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

«عادل الجبیر» وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک ب… از حواشی ساخت مدال المپیک سیدنی تا فلسفه گاز گرفتن مدال طلا/ اهدای مدال چه زمانی وارد المپیک شد؟ فکری: اعتصاب استقلالی‌ها درون خانوادگی است/ برد در دربی به ضرر ما شد سازوکار واردات برنج تغییر می‌کند؟ اجرای آزمایشی پشتیبان‌گیری واتس‌اپ برای کاربران اندروید بررسی کیفیت و قیمت مرکز تلفن ایرانی محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران می‌گوید با توجه به شیوع کرونا برگزاری انتخابات … ۵۲ سال پس از اولین قدم‌ بشر روی ماه: دستاورد تاریخی یا دروغ بزرگ؟ گوگل پیکسل فولد اواخر سال 2021 عرضه می‌شود؟ آیا پایان اصلاحات نزدیک است؟ 7 رمان علمی تخیلی خواندنی که فیلمشان در راه است 2022 اسرائیل پایگاه‌ نظامی رژیم سوریه را در «حمص» بمباران کرد چگونه اقتصاد را به کودکان توضیح بدهیم؟ روند افزایشی آمار مبتلایان، فوتی‌ها و گسترش سویه‌های کرونا در جهان کارت‌های سوخت امشب شارژ می‌شود/ سهمیه چه کسانی واریز نمی‌شود؟ درصد سهام بازار اوپو از اپل پیشی گرفت دانلود فیلم Die in a Gunfight 2021 مردن در تیراندازی با زیرنویس فارسی . فارن ‌پالیسی: حملات اسرائیل به ایران؛ چشم‌گیر اما بدون استراتژی پایدار   پس ا… . رسانە ھای عراقی از انفجار در پایگاە ھوایی بلد محل استقرار نیروھای آمریکایی در … معرفی بهترین اپلیکیشن‌ های آیفون مدیریت استقلال به بازیکنان تعهد داد تا به قائمشهر بروند سن ثبت‌نام واکسیناسیون در سراسر کشور دو سال کاهش یافت/ ۵۸ساله‌ها ثبت‌نام کنند سوپراسپرت آفرود پورشه گمبالا مرسین با ۸۱۸ اسب بخار قدرت معرفی شد دانلود سریال Tacoma FD ایستگاه آتش نشانی تاکوما فصل دوم . تشکیل تجمعات محله‌محور در دزفول جوانان شجاع در در نهمین شب قیام در شهرک حر … پیشنهاد جف بزوس به ناسا: ماه‌نشین برنامه آرتمیس را با دو میلیارد دلار تخفیف می‌سازیم دانلود قسمت 9 فصل 2 سریال ملکه گدایان . مردم خوزستان تشنه آب نیستن تشنه حمایت هستن فریادهای جوان همدانی که از همشهری… دانلود فیلم یک کوارتت دیر هنگام A Late Quartet 2012 دانلود آهنگ جدید محمد بلباسی بنام امضاء ویدیو| گل اول استقلال به سپاهان ضربه فوق العاده مهدی پور اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس به ایران رسید سرگیجه تابستانی را با این ترفندها درمان کنید رعایت پروتکل‌های بهداشتی به پایین‌ترین حد رسید چالش جدید نقل و انتقالاتی استقلال‌/ مددی سقف قرارداد تعیین کرد! تیم جدید نکونام و آذری/ احتمال جدی در نقل و انتقالات تولید برق در اروپا با انرژی‌های تجدیدپذیر ۵۰ درصد ارزان‌تر از سوخت‌های فسیلی است کوچ بازیکنان به خارج از ایران/ تیم ملی فوتبال در مسیری مشابه فرانسه و بلژیک! روزنامه پرسپولیس| ترکیب برنده روی نیمکت جلسه ستاد کرونا برای بررسی تعطیلی دو هفته‌ای تهران Statens Serum Institut indgår samarbejdsaftale med Sydkorea Raser mod Hamilton: Skyld i kæmpe ulykke Dansk firma kommer Sverige til undsætning: 'Det skal stoppes' Lukas Graham og MØ er kommet i eksklusiv klub Politiet leder om hjælp til at finde Syrene: 'Kig gerne i udhuse og skure' Kæmpe forvirring: Klubber uenige om skifte Hun troede, at han ville forlade sin kone. Præcis som hun havde forladt sin mand: I dag har de et hemmeligt forhold Han slog på tromme for Kim Larsen og lå nummer ét i Japan Katastrofe hvis det ikke sker Stort nedbrud: IKEA og Nordeas hjemmesider var nede Historisk havn skrottet på unik verdensliste: 'Det må have været ekstremt smertefuldt' SLUT: Larne - AGF minut for minut Genlæs liveblog: FC Midtjylland kørte sejren hjem i Aalborg Mestrene fejlede, og fysikken vandt: Brøndby fandt aldrig mesterformen og delte med Viborg Stjerne misser overraskende OL-finale Rindom sætter OL-guldkurs efter seks sejladser Mamadou Sakho er tilbage i fransk fodbold Millioner af mennesker forlader kirken: Snart er normen i Vesten at være ikke-religiøs Succestræner forlænger ikke med dansk storhold Dømte EM-finalen: Kuipers stopper karrieren I EU’s rigeste land trues hver sjette indbygger af fattigdom Rammer særligt børnefamilier: Frygt for fjerde smittebølge får Tyskland til at stramme rejserestriktionerne Biden følger efter Trump og investerer millioner i Grønland: »USA vil købe sig til popularitet og fedte sig ind« Klima-hvadfornoget? Danmark har fået verdens første Klimatorium – og det er fremragende Boris Johnson skal være far igen - mindst for sjette gang 54 personer er indlagt med coronavirus i Danmark Dansk OL-drømmeslag: Rammer fra 73,8 meter Lössl glad for derbysejr: Utrolig vigtigt for os Kæmpe drama - stadig uden sejr Charlotte bor midt i de tyrkiske flammer: 'Jeg var så bange' Da sygepleje blev en karriere Teleselskaber: Planloven blokerer for god 5G-dækning på landet Dansk skytte skuffer sig selv i sidste OL-skydning I et retslokale i Lyngby afgøres DF-kronprinsens fremtid: Her er seks ting, du skal vide om Messerschmidt-sagen Messerschmidt nægter sig skyldig: Det skete de første timer i retssagen mod DF-næstformanden Frederik piner sig syv kilo ned i vægt Spænding blev til forbløffelse: Før skulle dyrelivet bevares, nu vil kommunen plante parcelhuse Endnu en dag med dansk drama og medaljer ved OL Ngo: Kriminelt store svigt førte til gigantisk eksplosion i Beirut Mandefald hos FCM - Onyedika i forsvaret