The news is by your side.

پوشش خبری رسانه‌های غربی از اسرائیل چگونه تحول یافت؟

0


  • جان لوید
  • مجری و تهیه‌کننده بی‌بی‌سی

تصویر تاثیرگذاری که رویارویی اسرائیل و فلسطینی‌ها در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی در اختیار رسانه‌ها گذاشت چهره اسرائیل را در افکار عمومی تغییر داد

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تصویر تاثیرگذاری که رویارویی اسرائیل و فلسطینی‌ها در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی در اختیار رسانه‌ها گذاشت چهره اسرائیل را در افکار عمومی تغییر داد

انعکاس اخبار مربوط به اسرائیل در رسانه‌های غربی یکی از بحث‌های مطرح در روزنامه نگاری است. چرا این کشور کوچک خاورمیانه چنین توجه فراوانی به خود جلب می کند؟ برای پاسخ به این پرسش نه تنها باید به عمیق‌ترین موضوعات خاورمیانه پرداخت بلکه دیگر مسایل بشری را نیز باید بررسی کرد.

نبرد طولانی و گاه خونبار یهودیان اسرئیل با فلسطینی‌ها و در مقیاس وسیع‌تر با جهان، معمولا به عنوان برخورد قدیمی‌ترین و جدیدترین ادیان توحیدی (به ترتیب: یهودیت و اسلام) توصیف می شود.

این نبرد در ادعاهای موروثی دو طرف فلسطینی و اسرائیلی بر سر مالکیت زمین ریشه دارد و از دو تراژدی مهم نشات می گیرد.

از اواخر قرن نوزدهم میلادی، یهودیان ساکن در مناطق مرکزی و شرقی اروپا در مواجهه با اقدامات خشونت بار گروه‌های مسلح ضد یهود تصمیم گرفتند که به تدریج به فلسطین بروند. شکل گیری نازیسم و وقوع هالوکاست دو رویدادی بودند که ده‌ها هزار یهودی باقیمانده در اروپا را متقاعد کرد که نمی توانند به اروپایی‌ها اعتماد کنند و باید در پی پناهگاهی امن باشند.

در سال‌های پس از جنگ جهانی اول که فلسطین منطقه ای تحت الحمایه بریتانیا بود مقام‌های لندن برای حفظ توازن جمعیت اعراب و یهودیان از مهاجرت یهودیان اروپایی به این منطقه جلوگیری می کردند.

با این حال، خواست یهودیان برای مهاجرت به نقطه ای آرام و به دور از جنگ فراتر از تلاش‌های بریتانیا برای توقف آنها بود.

مهاجرت یهودیان اروپایی به فلسطین به تدریج باعث رنجش خاطر اعراب فلسطینی شد تا جایی که درگیری‌هایی میان گروه‌های شبه نظامی دو طرف شکل گرفت و گسترش یافت.

منبع تصویر، Getty

توضیح تصویر،

دیوید بن گوریون اولین نخست وزیر اسرائیل بود که در دوران او چپگرایان بسیاری مجذوب این آرمانشهر تازه بودند

درگیری‌های پراکنده میان دو طرف با افزایش شمار یهودیان مهاجر و تاسیس کشور اسرائیل به جنگی تمام عیار بدل شد.

پیروزی برای اسرائیل به معنای بیرون راندن بیش از ۷۰۰ هزار فلسطینی از این مناطق تا دهه ۱۹۵۰ بود.

همچنین در یک دوره چهارساله پس از تشکیل کشور اسرائیل، بر اساس آمار اسرائیلی ها، بیش از ۸۰۰ هزار یهودی از کشورهای عربی گریختند که اغلب در کشور تازه تاسیس سکنی گزیدند.

این دو رویداد، نیاز اجباری به داشتن سرپناه و از دست دادن سریع سرزمین، همچنان در خاطره جمعی مردم منطقه و در مقیاسی گسترده تر در میان مسلمانان و جهان عرب زنده است.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

در دنیای امروز، پوشش اخبار مرتبط با اسرائیل در جهان غرب در دو قطب است: مطبوعات دست راستی از اسرائیل پشتیبانی می‌کنند و رسانه‌های چپگرا مخالف یا بدبین نسبت به این کشور هستند

اما این وقایع چگونه در دنیای روزنامه نگاری به تصویر کشیده می شود؟ جهانی که طبعی خلاصه گرا و سرشار از کلیشه‌های از پیش تعیین شده دارد.

پاسخ این است که در بخش اعظم سال‌های اولیه رویارویی دو طرف این کار به خوبی انجام نشد.

در سال‌های پایانی جنگ جهانی دوم تا سه سال بعد از پایان جنگ، دو گروه شبه نظامی یهودی به نام ایرگون و لحی که می خواستند بریتانیا از فلسطین خارج شود حملات مرگباری علیه سربازان و مقامات بریتانیایی انجام دادند.

بریتانیا این دسته از یهودیان را “تروریست” می نامید. مطبوعات آمریکا در آن سال‌ها موضعی نرم‌تر و حتی هوادارانه داشتند زیرا اقدام شبه نظامیان یهودی را بر پایه مناسبات ضدامپریالیستی می دانستند.

با این حال وقتی کشور اسرائیل تاسیس شد پوشش رسانه ای ماجرا در رادیو تلویزیون ها، سینما و مطبوعات غرب به طور عمده با حمایت – نزدیک به پروپاگاندا – همراه بود.

دوربین‌ها بر زنان و مردان یهودی جوانی مکث می کرد که اسلحه به دوش در حال کار در مزارع بودند تا “بیابان را گلستان کنند.”

فلسطینی‌ها در این تصاویر رسانه ای در پس زمینه قرار داشتند.

همچنین پوشش رسانه ای جنگ ۱۹۶۷ بین اسراییل و سه کشور عربی مصر، سوریه و اردن به وضوح با هواداری و حمایت یک جانبه همراه بود.

بخش اعظم پوشش تلویزیونی در سوی جبهه اسرائیلی ضبط شده بود، هر چند که در مطبوعات بریتانیا تفاوت‌های ریزی که گاه انتقادآمیز بود به چشم می خورد.

جنگ ۱۹۷۳، که ابتدا با ناکامی هایی برای اسرائیل همراه بود و این کشور بعد توانست ارتش‌های مهاجم را به عقب نشینی وادارد، کمی بی‌طرفی را وارد کار رسانه‌های غربی کرد. این رسانه‌ها گرچه همچنان به شکل عمده حامی جانب اسرائیلی بودند اما توانستند سوالاتی را درباره تاکتیک‌ها و شرایط دو طرف مطرح کنند.

در همین دهه ۱۹۷۰ بود که روند مجموعه ای از شرایط باعث شد پوشش رسانه ای متحول شود و دو طرف درگیری سعی کنند تا در زمینه بی طرفی رسانه ای و جلب نظر رسانه‌ها به رقابت با یکدیگر بپردازند.

نسلی تازه از فلسطینی هایی که برخی از آنها در اردوگاه‌های پناهندگان بزرگ شده بودند به وجود آمد که همزمان دانش تکنیکی و نظامی داشت. برخی از افراد این نسل فارغ التحصیل از دانشگاه‌های خاورمیانه یا کشورهای دیگر بودند که شماری از آنها به استخدام موسسات خبری درآمدند و توانستند نقطه نظر خود را وارد تحریریه‌های غربی کنند. چیزی که تا پیش از آن وجود نداشت.

منبع تصویر، Getty

توضیح تصویر،

در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی، اسرائیل و به ویژه مفهوم مزارع اشتراکی (کیبوتز) از نگاه بسیاری در غرب نشانگر جامعه آرمانشهری بود

دومین عامل در تغییر توازن پوشش رسانه ای غرب که همچنین در دهه ۷۰ میلادی روی داد کاهش تدریجی حمایت چپگرایان از اسرائیل بود. در دو دهه نخست بعد از تاسیس اسرائیل، بسیاری از چپگرایان آن را به مثابه تولد و رشد کشوری سوسیالیستی می دانستند. اما روند رویگردانی چپ‌ها از اسرائیل تا حدی ادامه یافت که امروز چپ‌های نو مدعی هستند این کشور قدرتی استعمارگر و امپریالیست در حد حکومت آپارتاید آفریقای جنوبی است.

هر چند احزاب اصلی چپ میانه در آمریکا، بریتانیا و آلمان موضعی انتقادی اما همچنان حمایتگرایانه نسبت به اسرائیل دارند اما چپگرایان و لیبرال‌ها به شکل فزاینده ای خود را برای حمله به اقدامات این کشور آزاد احساس می کنند.

سومین نکته در تغییر رویکرد رسانه ای به اسرائیل، شکست سیطره طولانی حزب کارگر در سال ۱۹۷۷ بود. در این سال مناخم بگین، رهبر حزب لیکود، نخست وزیر اسرائیل و جانشین اسحاق رابین شد.

گرچه حزب کارگر اسرائیل و اسحاق رابین دو دهه بعد به قدرت بازگشتند اما در این مدت دست راستی‌هایی در فضای اسرائیل رشد کرده بودند که به اعتقاد بسیاری ناظران، کمتر برای رسیدن به توافق با فلسطینی‌ها تعهد داشتند و بیشتر می خواستند به شهرک‌سازی برای یهودیان در کرانه غربی، نوار غزه و بیت المقدس شرقی ادامه دهند.

براساس حقوق بین الملل، ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی اقدامی غیرقانونی است اما اسرائیل تفسیری متفاوت از این حقوق دارد که شامل فلسطینی‌ها نمی شود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مناخم بگین (سمت راست) در سال ۱۹۷۷ به قدرت رسید و کمی بعد با توافق کمپ دیوید با مصر صلح کرد اما رسیدن به صلح در خاورمیانه همچنان سراب باقی ماند

هر چه بر میزان شهرک‌های یهودی‌نشین افزوده شده، نگاه منفی نسبت به اسرائیل در میان روزنامه نگاران غربی که این کشور را پوشش خبری می دهند بیشتر گسترش یافته است. به ویژه که آمریکا (مخصوصا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما) انتقادهای سختی از شهرک‌سازی‌های اسرائیل کرده است.

از سوی دیگر رسانه‌های خبری لیبرال، دوران نخست وزیری بنیامین نتانیاهو از ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ و از ۲۰۰۹ تا حال حاضر را جنگ‌طلبانه و غیرمسالمت‌جو می دانند.

در دنیای امروز، پوشش اخبار مرتبط با اسرائیل در جهان غرب در دو قطب متضاد است: مطبوعات دست راستی معمولا از اسرائیل پشتیبانی می کنند و رسانه‌های چپگرا بیشتر موضعی مخالف یا بدبینانه نسبت به این کشور دارند.

در درگیری‌هایی مانند جنگ امسال در غزه، شبکه‌های تلویزیونی خبری، با گرایشی که به ایجاد هیجان و ساده سازی وقایع دارند، تاثیر حملات اسرائیل را به ویژه بر روی کودکان به نمایش گذاشتند: نگاه مشترک این شبکه‌ها به نبرد اخیر این بود که اسرائیل در نقش جالوت داستان است و حماس ایفاگر نقش داوود شده است.

موضوع اسرائیل و فلسطین فقط ملغمه ای از درگیری‌های باستانی و معاصر نیست بلکه زمینه ای برای آزمایش والاترین ارزش‌ها و مهارت‌های روزنامه نگاری است، همان چیزهایی که وقایع را برای مخاطبان ترسیم می کنند تا در نهایت به عنوان حقیقت قلمداد شود.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چرا باید از مرورگر پرطرفدار بریو استفاده کنیم؟ برای تشخیص شیر سالم و فاسد چه راهکارهایی وجود دارد؟ ‏ پرداخت یک میلیارد تومان برای معرفی مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز‌ سفر ۱۴ هزار ایرانی به ارمنستان و خروج ۴.۲ میلیون دلار ارز از کشور! قوت قلب پرسپولیسی‌ها به یحیی به سبک لیورپولی‌ها/ تو هیچگاه تنها قدم نخواهی زد! . پرزیدنت بایدن: در روز جهانی آزادی مطبوعات، ما شجاعت خبرنگاران را در همه‌جا گر… ۵۰ درصد تست‌های فوری کرونا در بابل مثبت می‌شود قیمت گوشی موبایل در بازار امروز ۲۹ تیر علی مطهری و توصییه به پذیرش برجام برای دولت رییسی دانلود سریال The Mysterious Benedict Society گروه اسرارآمیز بندیکت فصل اول گیاه حشیش در عصر حجر هم کشت می‌شد آزادی یک شهروند بازداشتی با قرار وثیقه در بوکان دانلود آهنگ جدید علیرضا سیاسی بنام پنهونی کرونا برنامه جدال دو ایرانی در المپیک را تغییر داد دانلود مولودی میلاد حضرت عباس (ع) ۹۷ – حاج محمدرضا طاهری دانلود آهنگ امشب از محسن ابراهیم زاده + متن آهنگ 2021 هنر از نگاه درد؛از شناخت تا آگاهی ۴ مورد مهم درباره سرمایه‌گذاری بر روی بیت‌کوین برنامه مسابقه ایرانی‌ها در نخستین روز المپیک ۲۰۲۰ توکیو بخشی از مطالبات کادر فنی و بازیکنان استقلال پرداخت شد راهنمای جامع مدیتیشن برای مبتدی‌ها؛ همه چیز در مورد مراقبه . «از خون جوانان وطن لاله دمیده» را تنها نگذاریم، چهار شب متوالی است که با دس… آغاز رویداد دانش‌آموزی کدآپ آکادمی همراه با محوریت زبان برنامه‌نویسی پایتون فضاپیمای لوسی ناسا پیامی برای آیندگان خواهد داشت چهار نظریه عجیب استیون هاوکینگ که اثبات شدند دانلود آهنگ جدید داوود ثروتی بنام میمیرم برات پیش بینی نیروگاه ها از دریافت مطالباتشان از دولت در سال جاری دانلود آهنگ جدید ابی صادقی بنام نم بارون صعود سعید ملایی به یک چهارم نهایی المپیک کرونا جان ۳۵۷ نفر دیگر را گرفت صدرنشینی چین در روز هفتم المپیک/ ایران به رتبه سی‌ویکم سقوط کرد دانلود آهنگ جدید عباس کریم زاده بنام جاده ی چالوس مطمئن‌ترین روش نقد کردن پی پال را بشناسید درگیری و شعارهای ضد حکومتی در جشن هواداران پرسپولیس فیلم مستند زندگی مایکل شوماخر از نتفلیکس پخش می‌شود خرید قطعی ۳ بازیکن در پرسپولیس/ اولویت‌های خرید تابستانی پرسپولیس لو رفت بیمارستان جویبار در آستانه تکمیل ظرفیت است استفاده درازمدت ماسک آسیبی به ریه نمی‌زند تیم جدید نکونام و آذری/ احتمال جدی در نقل و انتقالات ویدیو| پیروزی میرزازاده مقابل حریف رومانیایی در شانس مجدد To tredjedele af Japans befolkning tror ikke på sikkert OL Støttepartier presser regeringen: Vil have flere afgifter på hybridbiler Hus Forbi-sælger overfuset: 'Fuck dig, skrid hjem' Delta-varianten har fået stort overtag i Danmark Ikke alt er Instagram – unge arkitekter viser »kamerahuse« på Refshaleøen Herning og Jyske Bank Boxen inviterer til ny VM-folkefest i 2025 Overraskende fortidsfund dukkede op under nyt københavnerhotel. Nu kan du blive klogere på byens fortid Nicolai Jørgensen lå to år i sin seng og lærte, at det er vigtigt, at der findes noget, der er større end dig selv To stik med udbredte vacciner giver god Delta-beskyttelse Nyt NHL-hold snupper dansk landsholdsspiller i San Jose Merkel roser aftale med USA om Nord Stream 2 Kong Harald: De næste generationer skal lære om Utøya Barca: Ser på afgange til Pjanic og Umtiti FCK regner med europæisk avancement og øjner gruppespil Danskere fester igennem trods corona i Spanien: »Mange af de her unge er blevet testet positive og er taget hjem med flyet bagefter« Fonde sikrer fundamentet for Gammel Estrup Nu er hun hjemsendt: Tysk journalist mudrede sig til før tv-sending fra dødelige oversvømmelser Mand fløjet til hospitalet med alvorlige brandskader Unesco giver 11 kurbyer i Europa status som verdensarv I danskerparadiset taler selv gadesælgere midtjysk. Nu er her fyldt med russiske all inclusive-turister – men Feridun har en plan Ondt i hovedet, armen eller hjertet? Rekordmange indberetninger af bivirkninger efter coronavaccination Ny anmeldelse om stenangreb mod dansker: Og denne gang på en ny rute Depay scorede i Barca-debut: Vil underholde Far risikerer at miste forældremyndigheden, fordi han ikke vil coronavaccinere sine børn Lige ved og næsten igen: Dufour kom til kort i skrapt dressurselskab Tidligere AaB'er har fundet ny klub Ekspertens råd: Hold øje med de mindre nationer Leverkusen-profil rygtes til PL: Klar på nyt Overblik: Sådan gik det Danmark ved OL fredag Den utrættelige forfatter siger snart stop Efter barsk kritik: Danske Bank sletter kontroversiel nummerliste 1.200 kan få lukket for vandet: Vandværk mangler nye kræfter i bestyrelsen Minister mangler at levere de første og største valgløfter Hvad ved du om alverdens museer? Tal R: Det gav mening at finde en dum blomst og en dum vase og tegne den Regeringen hjalp vennerne i fagbevægelsen i ly af corona Bryggerigiganter øger salget i takt med færre restriktioner Sidste uge i skolernes ferie bliver lun og med plads til sol Norges statsminister frygter ny bølge af afghanske flygtninge Sådan kåres vinderne af Byens Bedste 2021