The news is by your side.

وقتی که اسلام به استرالیا رسید

0


مردم استرالیا کمتر از این موضوع اطلاع دارند که بومیان این کشور و مردم جزایرتنگه تورس مدت های زیادی قبل از ورود استعمارگران مسیحی به کشورشان، با مسلمانان خارجی به طور مرتب در ارتباط بوده اند.

امروزه هنوز هم گرایش به اسلام در بین بعضی از بومیان استرالیایی وجود دارد.

جاناک راجرز می نویسد: خطوط سفید روی صخره های قرمز رنگ کوه های ولینگتن درارنهام، شمال استرالیا گرچه زیاد روشن نیستند اما بی شک قایق های بادبانی هستند که به صورت نقطه های زرد و سفید رنگ روی صخره های قرمز رنگ کوه های ولینگتن نقاشی شده اند و از آن چه اکثرمردم استرالیا تاریخ کشورشان می دانند، تصویر جدیدی رسم می کنند.

این نقطه ها قایق های ماهیگیران اندونزیایی معروف به پراس هستند.

این قایق ها حامل ماهیگیران مسلمانی بودند که در جستجوی (ترپانگ) یک نوع خیار دریایی عازم سواحل شمالی استرالیا می شدند.

تاریخ دقیق ورود ماهیگیران ماکاسایی به سواحل شمالی استرالیا هنوز معلوم نشده است.

بعضی از تاریخ دانان می گویند که اولین باردردهه ۱۷۵۰ این قایق ها به استرالیا رسیدند اما آزمایش رادیوکربن به روی تصاویرنشان داد که پیش از این تاریخ بوده است.

یکی از تصاویر قبل از سال ۱۶۶۴ و شاید زودتر از آن در دهه ۱۵۰۰ به روی صخره ها ترسیم شده است.

این ماهیگیران هرساله برای یافتن خیارهای دریایی به آنجا می رفتند که به دلیل استفاده در داروهای طبی چینی و آشپزی اهمیت و ارزش زیادی داشتند.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

نقاشی یک قایق اندونزیایی پراو در غاری در ارنهام

جان برادلی، مردم شناس از دانشگاه موناش در ملبورن، می گوید که تماس با ماهیگران ماکاسایی اولین رابطه بین المللی بومیان استرالیایی بوده است و می افزاید:”با هم با رعایت انصاف تجارت می کردند بدون آن که قضاوتی سیاسی یا نژادی مطرح باشد.”

این درست مغایر با روش بریتانیا بود که استرالیا را یک سرزمین بی مالکیت خواند و بدون هرگونه پیمانی یا در نظرگرفتن حق مالکیت بومیان برسرزمین خود، استرالیا را به صورت مستعمره درآورد.

بعضی از تجار ماکاسایی در استرالیا باقی ماندند ، همسر بومی اختیار کردند و میراث فرهنگی و مذهبی ماندگار از خود برجای گذاشتند. در نقاشی های روی صخره ها و دیگر آثار هنری، تاثیر اعتقادات اسلامی را می توان بر اساطیر بومیان استرالیا مشاهده کرد.

جان برادلی می گوید:”اگر به شمال شرق سرزمین ارنهم بروید تاثیر اسلام بر ترانه ها، رقص و مراسم سوگواری را می توانید ببینید و کاملا روشن است که بومیان چیزهایی را وام گرفته اند. با یک تحلیل زبانشناسی تاثیراسلام در سروده هایی برای الله و نیایش بومیان، مشخص تر می شود.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

یکی از ریش سفیدان گفت که نیزه های “ستاره صبح ” بومیان استرالیایی به شکل دکل های قایق های ماهیگیران ساخته

بت مورد پرستش قبیله یولنگو، از ساکنان جزیره الچو، در ساحل شمالی ارنهام یک نمونه Walitha’walitha (والیتا الیتا) است. نام این بت از ترکیب عربی “الله تعالی” به معنای خداوند متعال گرفته شده است که در مراسم سوگواری استفاده می شود. رو به غرب ایستادن هنگام نماز که تقریبا رو به کعبه است، و هم چنین حرکتی شبیه به سجده مسلمانان از جمله آداب پرستش بومیان بوده که تاثیر اسلام برآن کاملا روشن است.”

هاوارد مرفی،مردم شناس از دانشگاه ملی استرالیا می گوید:”به تصور من نمی شود به آسانی گفت که این بت “الله ” خدای واقعی یکتای بومیان است بلکه در شناخت خود از جهان، مردمان قبییله یولنگود بتی شبیه به “الله” را پذیرفته بودند.

تجارت خیار دریایی ماکاسائی ها با بومیان استرالیا و مردم جزایر تنگه تورس در سال ۱۹۰۶ به دلیل مالیات زیاد و سیاست دولت در محدود کردن تجارت با غیر سفید پوستان، پایان یافت. اما بیش از یک قرن بعد تاریخ مشترک بومیان و ماکاسایی ها هنوز هم در بین بعضی از جوامع بومیان شمال استرالیا بعنوان دوره ای از احترام و اعتماد متقابل بزرگ داشته می شود، گرچه بعضی از شواهد تاریخی نشان می دهد که همیشه چنین نبوده است.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

یک ماهیگیر دونوع خیار دریایی را در جزیره بارانگ لومپو بدور ساحل ماکسار درسولا وسی ، اندونزی نشان می دهد

رگینا گانتر، از دانشگاه گریفیت در بریسبورن می گوید:”من یک تاریخ دان هستم و می دانم که وقتی ماکاسایی ها به ارنهام آمدند مسلح بودند و توپ داشتند و حوادث خشونت باری هم بعد از ورود آن ها روی داده است.”

اما بسیاری در جامعه یولنگو هم چنان براین باورند که تجارت خیار دریایی گزینه بهتری از استعمار بود و حتی ماکاسایی ها را بستگانی می دانند که در گذشته های دور از دست داده اند. وقتی رگینا گانتر به یکی از ریش سفیدان می گوید که ماساکایی ها مسلح بودند، او به شدت آن را ردمی کند.

رگینا می گوید: “او واقعا می خواست داستان بسیار موفقیت آمیزی از ارتباط فرهنگی با ماکاسایی ها بسازد و می گفت که آن ها با گروهی که آمدند زمین و زن های آن ها را به زور صاحب شدند و خود را برتر ساختند، تفاوت زیادی داشتند.”

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

یک نقاشی مربوط به سال ۱۸۹۸ مسافرانی را در بوته زارهای استرالیا نشان می دهد که از سوی بومیان راهنمایی می شوند

این تنها تماس بین مسلمانان و بومیان نبود .اواخر قرن نوزدهم و اول قرن بیستم صنعت صید صدف مروارید رونق پیدا کرد و باعث شد که کارگران مالزیایی (مالی) از جنوب شرق آسیا برای کار به شهر بروم در ساحل شمال غرب استرالیا برود. مالزیایی ها مانند ماکاساریایی‌ها با بومیان ازدواج کردند و مذهب اسلام و آداب فرهنگی خود را به این منطقه آوردند.

امروزه نام های بسیاری از خانواده ها در شمال استرالیا نظیر دولا،حسن و خان نشانه این پیوند هاست.

در همین حال صحراهای ممنوعه مرکز استرالیا شاهد ورود گروه دیگری از مسلمانان بود.

در حومه آرام آلیس اسپرینگ، شهری با بیست و شش هزار سکنه در قلب استرالیا ساختمان غیرعادی یک مسجد دیده می شود .

مناره های این مسجد در تضاد با کوه های پرصخره مک دانل است که در پشت آن دیده می شود.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

راه آهن غان از داروین تا ادلاید کشیده شده است.

این مسجد را (مسجد افغان) می نامند و برای آن دلیل وجود دارد.

بین سال های ۱۸۶۰ تا ۱۹۳۰ قریب به ۴۰۰۰ شتربان به استرالیا آمدند و با خود شتر به این کشور آوردند . بسیاری از آن ها افغان بودند گرچه در بین آن ها شتربانان هند و پاکستان امروزی هم وجود داشتند.

این شتربانان نقش مهمی در باز گشائی راه های صحرایی داشتند و می توانستند به ایستگاه های مسیونرها آذوقه برسانند. به این ترتیب زیربناهای مهمی مثل خطوط تلگراف و راه آهن “غان” را پایه گذاشتند که امروزه هم مورد استفاده قرارمی گیرند. “غان” از کلمه “افغانستان” گرفته شده است و علامت شتربان روی ترن ها این موضوع را روشن می کند.

ریموند ستور، ۶۲ ساله می گوید:”پدر پدربزرگ من شتربان بود و بیش از چهل شتر در ترن شتربان داشتند و این زمانی بود که با بومیان بیشه زارها آشنا شدند و به این ترتیب بود که بین ما وبومیان پیوند بسته شد.”

شتربانان افغان بدور از کشور خود در سراسر مرکز استرالیا مکان هایی را به صورت مسجد در آوردند و بسیاری از آن ها با بومیان ازدواج کردند.

با آمدن اتومبیل در دهه ۱۹۳۰ کار شتربانان هم پایان یافت. امروزه مسجد افغان در شهر آلیس بیشتر عبادتگاه نسل اول مهاجران هند، پاکستان و افغانستان است. نماز گزاران اما از خانه کسانی که دارای تبار افغان بومی مثل ریموند ستور هستند، دیدن می کنند.

ریموند ستور می گوید: “برادران می ایند اینجا نماز می خوانند و تعالیم اسلامی فرامی گیرند و این به ما کمک می کند که ارتباط خود با اسلام و اجداد افغان خود را حفظ کنیم.”

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

ریموند ستور

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

جد ریموند ستور

تاثیر این ارتباطات تاریخی را امروزه می توان مشاهده کرد و آن افزایش شمار بومیانی است که به اسلام گرویده اند. براساس سرشماری ۲۰۱۱، یک هزار و صد و چهل نفر بومی مسلمان استرالیایی وجود دارند که کمتر از یک درصد بومیان استرالیایی و ساکنان جزایر تنگه تورس است. گرچه باید گفت که بومیان استرالیا به مسیحیت هم دوباره روی آورده اند اما شمار بومیان مسلمان در مقایسه با سرشماری ۲۰۰۱ تقریبا به دوبرابر رسیده است.

یک نمونه آن گرویدن آنتونی موندین است که قبلا دوبار قهرمان میان وزن شورای جهانی بوکس وسازمان جهانی بوکس بوده است و شاید یکی از معروف ترین شخصیت های بومی استرالیا باشد که دین اسلام را پذ یرفته است. الهام بخش او جنبش سیاهان آمریکا و به ویژه مالکوم ایکس، فعال حقوق سیاه پوستان بود.

جاستین اگیل یک بومی دورگه بومی استرالیایی و جزایر تنگه تورس است که پانزده سال پیش به اسلام گروید، او می گوید:”سفرمالکوم باورکردنی نیست او مدافع عدالت اجتماعی وبرای پیش برد اهداف سیاه پوستان تلاش می کرد اما به سفر معنوی خود برای دستیابی به حقیقت هم ادامه داد.”

اگیل یکی از کسانی است که منصفانه یا غیرمنصفانه مسیحیت را به نژاد پرستی در مستعمره استرالیا مربوط می داند و می گوید:”یکی ازچیزهایی که استعمارگران در آن بسیار موفق بودند آموزش این مسئله به بومیان بود که خدا ما را دوست ندارد و ما فرزندان ناخواسته او هستیم و به همین دلیل ما را به خاطر وحشی بودن مجازات می کند.”

اما او اسلام را تداوم باورهای فرهنگی بومیان استرالیا می داند. اجداد آگیل از بومیان جزایر تنگه تورس، موسوم به میریام بودند که قانونی موسوم به قانون مالو داشتند که به گفته اگیل خواستار هماهنگی و اتحاد است که درتعالیم اسلامی هم وجود دارد

اگیل می گوید: “اسلام، به ویژه سنت های صوفی گری دارای مفاهیم “فطرت” و”توحید” است به این معنی که طبیعت هر فردی جزئی از کل است و ما باید با حفظ توازن در این طبیعت زندگی کنیم.”

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

گورستان مسلمانان در آلیس اسپرینگز

به گفته پتا استفنسون، جامعه شناس دانشگاه ویکتوریا این مطابقت بین باورهای بومیان استرالیا و اسلام غیرمعمول نیست . ازسنن مشترک می توان از ختنه مردان، قول ازدواج یا ازدوج هایی که والدین ترتیب می دهند، چند همسری و دیگر ویژگی های فرهنگی نظیر احترام به زمین، منابع طبیعی و سالخوردگان، نام برد و می افزاید:

“بسیاری از بومیان استرالیایی که با آن ها صحبت کرده ام این باورهای مشترک را با آوردن این حکایت از قران توجیه می کنند که از جانب خدا ۱۲۴ هزارپیامبر برای بشر فرستاده شده است واین طور استدلال می کنند که بعضی از این پیامبران می باید از جوامع بومیان استرالیا دیدن کرده باشند و دانسته های خود را در اختیار آن ها قرار داده باشند.”

برای بعضی از بومیان استرالیا روی آوردن به اسلام برای ادامه میراث مشترک نیست بلکه آغازی دوباره است.

محمد که اسم واقعی اش را عوض کرده است زمانی بی خانمان و الکلی بوده است اما نماز گزاردن مرتب بر اساس تعالیم اسلامی، احترام به نفس و خوداری از الکل، مواد مخدر وقمار به اوکمک کرد که با اعتیاد بجنگد . او شش سال است که لب به مشروب نزده است.

محمد می گوید:” وقتی اسلام را یافتم برای اولین باری بود که در زندگی احساس کردم انسان هستم. قبل از آن نیمی ازآن چه اکنون هستم، بودم، آن موقع هرگز نمی توانستم کامل باشم.”

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

عکس آنتونی موندین در سال ۲۰۰۰

محمد انتقاداتی را که از جانب بعضی از بومیان استرالیا برو وارد می آید مبنی بر این که به فرهنگ آنان پشت کرده است، رد می کند و می گوید که فرهنگ بومیان استرالیایی با استعمار از بین رفت و می پرسد: ” فرهنگ من کجاست؟ نسل های پیش این فرهنگ از من گرفته شد. یکی از نکات جالب اسلام برای من این است که به کمال رسیدم. آیا شما به دنبال چیزی می روید که شما را از گرداب بیرون می آورد و از شما همسر و پدر بهتری می سازد یا این که به دنبال چیزی می روید که شاید هرگز امید نداشتید آن را بدست آورید؟منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفات سیلاب در غرب اروپا از مرز ۱۲۰ نفر گذشت؛ صدها تن مفقودند حدس بزنید جمهوری اسلامی این روزها نگران چیست: کولبری که برای یک تکه نان جان خود… ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: درحال حاضر تمرکز ما بر تحریم‌های مغایر با ب… عکسی جالب از خوش و بش اسطوره استقلال با سرمربی آبی‌پوشان تهرانی مهلت فیفا و AFC تمام شد/ تکلیف پرسپولیس و استقلال به زودی مشخص می‌شود ۷۷ درصد از سرمایه‌گذاران بورس در دو سال گذشته مال‌شان را باختند عیسی کلانتری با عبور مترو پردیس-تهران از قلب پارک های ملی "خجیر" و "سرخه حصار" موافقت کرد واکنش بلینکن به توطئه ربودن مسیح علی‌نژاد: تلاش برای مرعوب کردن خبرنگاران را تحمل نمی‌کنیم تلاش برای مرعوب کردن خبرنگاران را تحمل نمی‌کنیم ویدیو| گل دوم پرسپولیس به ماشین سازی توسط عبدی بریزبن در استرالیا میزبان مسابقات المپیک در سال ۲۰۳۲ شد اولین داور زن ایران در المپیک به توکیو رسید ششمین شب اعتراضات خوزستان؛ تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور نيم نگاه. هفته آخر نوامبر ٢٠١٦… تصمیمات تازه سازمان بورس برای ساماندهی صندوق‌‌ها + جزئیات استفاده از سیستم صوتی خاص در ورزشگاه های ژاپن برای المپیک مثبت گرایی سمی چیست؟ نشانه‌ها، آسیب‌ها و روش مواجهه با آن 2022 ژاپنی ها المپیک را نمی‌خواهند؟ + فیلم واکسیناسیون ‌کرونای رانندگان حمل و نقل عمومی قم آغاز شد پرزیدنت اوباما می گوید: وقتی شما پدر دو دختر باشید، از کلیشه های جنسیتی که در جا… دانلود آهنگ جدید بهنام سلمانی بنام اجازه دو ناو ایران برای شرکت در رژه نیروی دریایی به روسیه رسیدند شهبانو فرح پهلوی به نیروهای انتظامی، پاسداران و بسیجیان: آیا به خواسته‌های این مردم ستمدیده باید با گلوله پاسخ داد؟ نام ساعت‌های هوشمند سامسونگ در لیست دریافت Wear OS 3 دیده نمی‌شود "مس شهربابک" قهرمان لیگ دسته دوم فوتبال شد مشاور وزیر بهداشت در مورد کمبود تخت‌های بیمارستانی در قم هشدار داد تاکنون چند نفر دوز دوم واکسن کرونا را زده‌اند؟ مصرف پروتئین در وعده صبحانه بیش از وعده شام عضله می‌سازد مجلس ایران بررسی طرح محدود کردن اینترنت را به کمیسیون ویژه واگذار کرد طالبان در هرات؛ حمله به دفتر سازمان ملل یک کشته بر جای گذاشت جلال ستاری، نویسنده و اسطوره‌شناس ایرانی درگذشت بی‌حسی و گزگز بدن برای چیست؟ توقیف یک نفتکش سنگاپوری توسط آمریکا دانلود فصل اول سریال Legacies 2018 میراث ها با زیرنویس فارسی چسبیده حذف اپلیکیشن اخبار جعلی کووید 19 از اپ‌استور پاراگوئه مقصد جدید ۵۰۰ هزار ماینر چینی بیت کوین پرسپولیس دوباره قهرمان شد تعجب نکنید/ استقلال نیاز به انفجار چند بمب بزرگ دارد مشخصات کامل گلکسی واچ ۴ و واچ ۴ کلاسیک پیش از معرفی فاش شد . به صدای گوش کنید که می‌گوید: « اومدم اینجا، جانم را به خطر انداختم. مادرا پدر… Nordjyske tilskuere til EM-semifinalen: - Vi hepper lidt for jer Forslag fra Brian Mikkelsen deler borgerlige partier: »Det er noget fortænkt sludder« Kurt Westergaard er død Ronaldo topper vild Instagram-liste Prisvindende shawarmarestaurant får sur smiley og kæmpebøde Hårde anklager mod Boris Johnson: 'Han ved udmærket, det er farligt' Politiet massivt til stede: Muligt stenkast på på Motorring 3 Målløs over 'upassende' kommentar Masser af teater til de lyse aftener: Her er de fem bedste forestillinger lige nu Man behøver ikke at være en hovedrig mand for at købe kunst Asiatisk trylleri i Frederiksberg Have eller syndige menuer på byens næstmindste gourmetrestaurant: Søren Frank guider til de bedst anmeldte restauranter Vi finder trøst i dyre europæiske vine under nedlukningen 5 stjerner: »Hans kongelige krimihøjhed«, skriver så modbydeligt godt, at man næsten glemmer at trække vejret undervejs 11-årig pige fandt 2000 år gammel mælketand under skoleudflugt Aktivisterne, der kuppede sygeplejerskernes forhandlinger: »Vi har lagt planer – masser af planer« SF vil ikke vente til 2022 med plan for klimatilpasning FCN rykker to talenter op på førsteholdet Símun så alpaka gå til angreb på seksårig pige og kvinde: 'De havde blod i hele ansigtet' Medie: Andreas Maxsø tæt på skifte Spanier sendte topseedet tennisstjerne ud af OL Amerikansk seriemorder går bort inden sin dødsstraf Holger Rune slår slovak og stryger i ATP-turnering Silkeborg imponerer i Parken og får point mod FCK Kvinderne halter efter mændene med pensionen – nu viser nye tal, hvor meget fattigere de bliver som pensionister Lige nu huserer Ursula Reuter Christiansen på DR med sin røde læbestift: Anmelderen har set hendes nye udstilling, og der er al god grund til at måbe Helsingør-lejesvend vil slå igennem hos FCN Sygeplejerskernes strejke udvides for tredje gang – rammer fertilitetsklinikker Dufour kommer til kort i skrapt dressurselskab Lussinger gik verden rundt: Nu taler hun Stigende coronasmitte: USA havde førstepladsen i det globale vaccinationskapløb. Nu truer voldsom smitte og skeptikere med at sætte alt over styr Et, to – og måske tre stik: Danmark kan blive nødt til at vaccinere mod covid-19 igen Femern-byggeri plages af vildfarne sejlere: Søværnet må rykke ud mange gange dagligt AstraZeneca mere end tredobler indtægter fra vaccinesalg Ledigheden er nu den laveste siden coronakrisens start Blume bragede videre WHO: Delta-variant risikerer at ødelægge fremskridt mod corona Protest kan sende dansk sejlduo ind i bronzekamp Nyt afbud fra Simone Biles Hitmageren Andreas Odbjerg: »Jeg har taget valg om, at jeg ikke har tænkt mig at prøve at lave en persona, som alle kan lide. Jeg tror, det er kunstnerisk selvmord« Brand i køretøj på Djurslandmotorvejen