The news is by your side.

روحانی: سیاست ما پرهیز از تنش غیرضروری با آمریکاست

0


حسن روحانی امروز در بنیاد آمریکای نوین سخنرانی کرد و فردا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حاضر می‌شود

منبع تصویر، bbc persian sam farzaneh

توضیح تصویر،

حسن روحانی امروز در بنیاد آمریکای نوین سخنرانی کرد و فردا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حاضر می‌شود

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده امروز (چهارشنبه ۲۴ سپتامبر – دوم مهر) در مرکز آمریکای نوین سخنرانی کرد و در قالب مصاحبه‌ای به سوالهای فرید ذکریا خبرنگار برجسته آمریکایی پاسخ داد.

گزیده هایی از این سخنرانی و مصاحبه را در خبری که به صورت همزمان در وبسایت ما منتشر شد بخوانید.

آقای روحانی در سخنان مقدماتی خود پیش از آغاز جلسه پرسش و پاسخ گفت آمریکا از فشار “بی فایده” بر ایران دست بردارد.

او همچنین گفت برای حصول به یک توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران باید در آمریکا با “گروه‌های فشار” مقابله شود.

رئیس جمهوری ایران قرار است فردا (پنجشنبه) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

او امروز در سخنان خود با اشاره به جنگ‌های جاری در جهان و به ویژه خاورمیانه گفت نمی‌توان در حالی که در یک کشور دیگر “ناامنی” است در کشور خود “احساس امنیت” کرد.

وی با اشاره به این که سه سال پیش در سوریه ناآرامی‌ها شروع شد “داعشی وجود نداشت” گفت مداخله‌های فرامنطقه‌ای به تقویت تروریسم منجر می‌شود: “مشکل داعش از عدم درک مناسب از منطقه نشات گرفته است.”

منبع تصویر، bbc persian sam farzaneh

توضیح تصویر،

فرید ذکریا، روزنامه‌نگار برجسته آمریکایی مجری برنامه امروز بود. عکس‌ها از: سام فرزانه

آقای روحانی گفت: “راه حل مقابله با داعش تربیت یک گروه تروریستی دیگر نیست.”

او در پاسخ به سوال آقای ذکریا که گفت “منظورتان ارتش آزاد سوریه است” گفت آمریکا اعلام کرده که قرار است برای مدت یک سال گروهی را تربیت کند و بعد برای مبارزه با دولت سوریه به داخل این کشور بفرستد، این کار “با اجازه کی صورت می‌گیرد با چه مجوزی؟”.

رئیس جمهوری ایران در مورد بحران سوریه و عراق گفت: “چه طور داعش تا وقتی در سوریه با دولت این کشور می‌جنگید بد نبود تا به عراق آمد بد شد … نباید تروریسم را این طوری تعریف کرد.”

او در پاسخ به این سوال که ایران در سوریه از چه جریانی حمایت می‌کند گفت: “ما با هر جریانی که مردم را در سوریه می‌کشد مخالفیم. تروریست‌ها باید از منطقه بیرون رانده شوند. وحدت سوریه باید باقی بماند. سوریه نباید تجزیه شود کما این که عراق نباید تجزیه شود. این اهداف ما بوده که از سه سال پیش آنها را اعلام کرده‌ایم.”

آقای روحانی با اشاره به سخنران امروز باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که گفت “پیام من به مردم و رهبران ایران ساده است، نگذارید این فرصت از دست برود” گفت: “این فرصت از سال گذشته به وجود آمد” وقتی که مردم ایران در انتخابات شرکت کردند، ما هم معتقدیم که باید از این فرصت نهایت استفاده را کرد.

به گفته سام فرزانه، خبرنگار ما که در این جلسه حضور داشت، سخنان آقاى روحانى در خصوص مبارزه با افراط گرايى و اين كه مذاكرات هسته‌اى “فرصت خوبى” ايجاد كرده به سخنان باراك اوباما شبيه بود كه اين امر از ديد مجرى دور نماند.

منبع تصویر، BBC Persain Sam

توضیح تصویر،

در این جلسه عكس‌هايى از “رهبران جنبش سبز” و غنچه قوامى روى دست برده شد اما سوالى درباره آنها پرسیده نشد

روحانی: “از توافق هسته‌ای مهم‌تر فضای بسیار خوبی است که (در صورت توافق) به وجود خواهد آمد و می‌شود از آن برای تعامل در راستای منافع دو ملت استفاده کرد. زمینه‌های مختلفی برای همکاری ایران و آمریکا در آینده وجود دارد.”

آقای روحانی در پاسخ به سوال انتقادی که از چرایی زندانی شدن چند جوان به علت ساخت ویدئو کلیپ هپی در ایران مطرح شد، ابتدا طرح این مساله را مهم ندانست و گفت مسایل مهم‌تری وجود دارد و سپس گفت: “من از همه ابعاد این پرونده مطلع نیستم. اما این طور نیست که فقط چون چند نفر در ایران قصد شادی کردن داشتند دستگیر شوند، اگر کسی کار خلاف قانون کرده و مجازاتی در قانون برای آن در نظر گرفته شده باید اعمال شود.”

سام فرزانه، خبرنگار بى‌بى‌سى فارسى كه در محل سخنرانى بود، مى گويد آقاى روحانى سعى كرد با استدلال اينكه قوه قضاييه در ايران مستقل است به سوال‌هايى درباره حكم سازندگان ويديوى هپى و بازداشت جيسون رضاييان، خبرنگار واشنگتن پست جواب دهد و درباره سوال دوم مجرى درباره ويديوى هپى اظهارنظرى نكرد.

او در پاسخ سوال آخر فرید ذکریا که در مورد خبرنگار آمریکایی – ایرانی جیسون رضاییان و همسرش که در ایران بازداشت شده‌اند گفت: “این فردی که شما گفتید هنوز در مرحله بازجویی است و در این مرحله هر چیزی ممکن است تغییر کند و پرونده درحال تکمیل است، و بعد که به دادگاه رسید ممکن است قاضی نظر دادستان و بازپرس را بپذیرد یا نپذیرد … هنوز این موضوع به دادگاه نرسیده و حکمی صادر نشده که عفوی در کار باشد.” او همچنین تاکید کرد که ایران شهروندی دوگانه را نمی‌پذیرد.

در پايان جلسه وقتى يكى از فعالان سياسى به آقاى روحانى يادآورى كرد كه در مراسم شام سال گذشته از ايرانيان خواسته بود تا به كشور باز گردند و همچنین سرنوشت غنچه قوامى را يادآورى كرد، رييس جمهورى ايران تنها به بيان اين جمله كه امسال هم براى شام بياييد اكتفا كرد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.