The news is by your side.

در فرانسه چه خبر است؟ لوپن رئیس‌جمهور می‌شود؟

0


یک سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، انتشار نتایج نظرسنجی‌ها و ارائه تحلیل‌ها درباره این انتخابات آغاز شده و کم‌کم به تعداد نامزدهایی که برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی می‌کنند، افزوده می‌شود.

بر اساس، تازه‌ترین نظرسنجی، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور کنونی فرانسه و مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی این کشور، دو «نامزد نهایی» انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ فرانسه هستند که به دور دوم این انتخابات راه می‌یابند.

در این نظرسنجی که از سوی مؤسسه هریس انتراکتیو انجام شده، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، مکرون سرانجام می‌تواند با به دست آوردن ۵۴ درصد آرا در مقابل لوپن که ۴۶ درصد آرا را از آن خود می‌کند، پیروز نهایی شود و برای دومین بار پیاپی به ریاست جمهوری فرانسه برسد.

این نظرسنجی، به سفارش یک نشریه فرانسوی (Challenges) و در تاریخ ۱۶ تا ۱۹ آوریل و به صورت آنلاین با حضور ۱۲۱۰ شرکت‌کننده فرانسوی بالای ۱۸ سال انجام شده است.

بر اساس قانون اساسی فرانسه، مدت هر دوره ریاست جمهوری در این کشور پنج سال است و هر کس می‌تواند برای دو دوره پیاپی رئیس‌جمهور شود.

پیش‌بینی راه‌یابی آسان و بدون دردسر لوپن به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ در حالی است که او توانسته بود در سال ۲۰۱۷ برای اولین بار در یک انتخابات ریاست جمهوری به مرحله دوم راه یابد.

اما در آن سال، لوپن در مرحله دوم فقط ۳۳.۹ درصد آرا را به دست آورد و ارزیابی‌های فعلی نشان‌دهنده رشد تقویت جبهه راست افراطی در عرصه سیاست فرانسه است.

لوپن و مکرون پس از رأی دادن در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۷

لوپن و مکرون پس از رأی دادن در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۷

در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، اساساً ضعف دو جناج سنتی این کشور، حزب سوسیالیست و حزب راست میانه، موجب ظهور پدیده مکرون به عنوان یک نامزد مستقل (میانه مایل به راست) و همچنین تقویت موضع لوپن شده بود.

در انتخابات سال ۲۰۱۷، کارنامه نه چندان مثبت فرانسوا اولاند رئیس جمهور سوسیالیست پیشین (که موجب امتناع او از نامزدی دوباره در انتخابات شده بود) و پراکندگی در جناح چپ و سوسیالیست فرانسه، موجب ضعف و در نهایت ناکامی جناج چپ در انتخابات شد.

همچنین، افشاگری‌ها درباره فساد مالی فرانسوا فیون، نامزد حزب راست میانه، یک بمب انتخاباتی برای این حزب بود که موجب شکست تاریخی این حزب در دور اول این انتخابات شد.

در شرایط آن سال، تاحدودی قابل درک بود که در فقدان ابتکار عمل از سوی دو حزب قدرتمند و قدیمی، یک حزب نسبتاً کم‌اقبال (راست افراطی) و یک نامزد جوان و بی‌پشتوانه حزبی (مکرون) بتوانند ابتکار عمل را در انتخابات به دست گیرند.

اما اکنون، پنج سال پس از آن انتخابات، نه تنها همچنان نام این دو نامزد، مکرون و لوپن، مطرح است، بلکه فاصله این دو در آرای عمومی کمتر شده و حتی برخی گمانه‌زنی‌ها از پیروزی احتمالی لوپن در دور دوم انتخابات سخن می‌گویند.

اکنون در جناح راست میانه، یعنی حزب جمهوری‌خواهان، چهره‌هایی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری آینده مطرح هستند. همچنین از ژان لوک ملانشون، رهبر حزب چپ رادیکال «فرانسه نافرمان» و ان هیدالگو، شهر سوسیالیست پاریس نیز به عنوان دیگر نامزدهای چپگرا در این انتخابات نام برده می‌شود.

هیچ کدام از آنان و حتی دیگر نامزدهای احزاب سبز یا احزاب کوچک راستگرا، فعلاً توان رقابت و مقابله با نفوذ مکرون و لوپن را ندارند.

اما چرا در فرانسه که سال‌ها عرصه انتخاباتی این کشور در انحصار دو حزب سوسیالیست و حزب راست میانه بود، اوضاع این چنین تغییر عمده کرده است؟

در پاسخ به این که چرا همچنان نام مکرون و لوپن به عنوان دو نامزد اصلی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه مطرح است، به طور خلاصه شاید بتوان گفت که اقبال دوباره به مکرون به دلیل نبود چهره‌ای کاریزما در دو جناح سوسیالیست و راست میانه است، و اقبال به لوپن نیز به دلیل وجود مستمر نارضایتی‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در فرانسه است.

اما درباره این که چرا فاصله لوپن با مکرون کمتر شده و حتی احتمال پیروزی نهایی لوپن مطرح است، تفسیرها و تحلیل‌های گوناگونی ارائه شده است.

اصلی‌ترین تحلیلی که در تبیین دلیل اقبال بیشتر به لوپن در این پنچ سال گذشته و همچنین «احتمال قابل توجه» پیروزی نهایی او در انتخابات مطرح است، توقف یا حتی روند معکوس در ایجاد یا پرورش یک تصویر «شیطانی» از حزب «جبهه ملی» سابق (حزب «تجمع ملی» کنونی) و همچنین در مقابل، «انزجار» از امانوئل مکرون است.

بر اساس تحقیقی که بنیاد ژان ژورس، یک اندیشکده فرانسوی انجام داده، برای این که رهبر حزب راست افراطی فرانسه بتواند در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور به پیروزی برسد، او باید یکی از این شرایط را محقق کند:

اول، این که اعتماد گسترده رأی‌دهندگان معتدل جناج راست را به دست آورد.

دوم، این که به اندازه کافی تصویر اهریمنی که علیه او ایجاد شده را از خود دور کند تا رای‌دهندگان نامزدهای حذف شده از مرحله اول انتخابات را در دور دوم انتخابات به سوی تحریم انتخابات سوق دهد؛ زیرا بسیاری از کسانی که در دور دوم انتخابات گذشته به مکرون رأی داده بودند، رأی‌دهندگان نامزدهای حذف شده در مرحله اول انتخابات بودند که فقط نمی‌خواستند لوپن رئیس جمهور شود.

سوم، این که این بار امانوئل مکرون جای مارین لوپن را در جایگاه «اهریمن» انتخابات بگیرد و مردم از بیم آن که مکرون رأی نیاورد، به لوپن رأی دهند.

بر اساس تحقیق بنیاد ژان ژورس، با وجود مواضع تند علیه دولت مکرون، همگرایی میان هواداران حزب راست افراطی و هواداران حزب چپ رادیکال (به رهبری ملانشون) در دور دوم انتخابات، به دلیل اختلافات عمیق در سیاست‌های فرهنگی و اقتصادی چندان قابل تصور نیست.

اما این همگرایی برای هواداران راست افراطی و هواداران راست میانه تاحدود زیادی قابل تصور است و فاصله میان هواداران این دو جناح راستگرا در سال‌های اخیر به میزان زیادی کاسته شده است.

اما چه چیزی موجب اتحاد میان راستگرایان افراطی و راستگرایان معتدل شده است؟

به نظر می‌رسد مسئله اسلامگرایی در فرانسه یکی از دلایل این همگرایی است. شکست سیاست‌های دولت‌های گذشته در مهار اسلامگرایان و همچنین تداوم حملات تروریستی از سوی اسلامگرایان افراطی، موجب خشم رای‌دهندگانی است که خواهان برخورد شدیدتر با مسلمانان افراطی در فرانسه هستند.

مسائل مربوط به «امنیت» کشور و همچنین «قاطعیت» نیروهای امنیتی و قضایی با مجرمان، از جمله احیای مجازات اعدام، به وجه مشترک جدید هواداران دو طیف جناج راست تبدیل شده است.

با این حال، اختلافاتی در حوزه اقتصاد میان رأی‌دهندگان راست افراطی و راست میانه وجود دارد؛ هواداران حزب جمهوری‌خواهان نسبت به هواداران مارین لوپن، هر چه قدر هم که به وجود کمک‌های بیش از حد اقتصادی در فرانسه باور داشته باشند، اما «لیبرال‌تر» هستند.

پیشتر در انتخابات گذشته، امانوئل مکرون توانسته بود بخش مهمی از رأی رأی‌دهندگان میانه‌رو حزب جمهوری‌خواهان را از آن خود کند، اما هنوز آن بخش از رای‌دهندگان این حزب راست میانه، سرگردان هستند و مانور مارین لوپن در زمینه مسائل فرهنگی، هویتی و مهاجرت، می‌تواند این رأی‌های سرگردان را به سمت خود جلب کند.

بنابراین این تغییر موضع در رای‌های سرگردان در جناح راست، به تلاش‌ها و اعلام مواضع مارین لوپن در ماه‌های آینده و به ویژه در دوران انتخابات بستگی دارد.

لوپن در حلقه هوادارانش در مه ۲۰۱۷ پس از شکست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

لوپن در حلقه هوادارانش در مه ۲۰۱۷ پس از شکست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

اما آنچه خارج از اراده و تلاش مارین لوپن اتفاق افتاده، «دافعه‌ای» است که در سال‌های اخیر در خارج از اردوگاه هواداران سیاسی امانوئل مکرون علیه او به وجود آمده و تقویت شده است.

این دافعه، که شاید نماد آن در سال‌های اخیر، جنبش «جلیقه‌زردها»ست، با مسائلی مثل بحران کرونا، بیکاری‌ها و گرانی‌ها، بیشتر شده است.

دافعه مکرون می‌تواند برای او گران تمام شود، زیرا بخش عمده‌ای از کسانی که هوادارش نیستند اما می‌توانند از ترس لوپن به او در مرحله دوم انتخابات رأی دهند، ممکن است به یک رأی ممتنع روی بیاورند و در صورت دوئل میان لوپن و مکرون، به هیچ کدام رأی ندهند.

ماه‌های آینده، ماه‌های سرنوشت‌سازی برای آینده سیاسی مکرون است. او که در دور پیشین انتخابات، به عنوان یک «ناجی» وارد کارزارهای انتخاباتی شده بود، اکنون باید به شیوه‌ای قانع‌کننده از دوران نسبتاً بحرانی ریاست جمهوری خود دفاع کند.

انتخاب جو بایدن در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا به طور غیرمستقیم جایگاه مکرون در انتخابات آینده فرانسه را تاحدودی تقویت می‌کند، به ویژه زمانی که او از اتحادیه اروپا در برابر سیاست‌های ضداروپایی لوپن دفاع خواهد کرد.

اما از سوی دیگر، بحران‌هایی چون مواجهه با سیاست‌های ترکیه و نیز کندی در واکسیناسیون کرونا، بار دیگر ضعف در رهبری اتحادیه اروپا را برجسته کرد.

دو رئیس جمهور پیشین فرانسه، سارکوزی و اولاند، هیچ کدام نتوانستند برای دومین بار به مقام ریاست جمهوری برسند، حال باید دید چنین سرنوشتی برای مکرون نیز تکرار خواهد شد؟منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چند استایل روزمره زیبا برای روزهای گرم بهاری نظر استانداری تهران درباره افزایش قیمت نان خوب به حرف‌هایی که در این ویدیو میان مردم رد و بدل می‌شود گوش کنید و‌ ببینید چگو… مهلت فیفا و AFC تمام شد/ تکلیف پرسپولیس و استقلال به زودی مشخص می‌شود ۲۵۴۴۱ ابتلای جدید و افزایش دوباره مرگ‌های کرونایی/ آمار کرونا در ایران ۲۸ تیر ۱۴۰۰ آتش‌سوزی در یک پایگاه هوایی در استان ذی‌قار عراق دانلود فیلم Between Maybes 2019 در میان تردید با زیرنویس فارسی فدای سر پرسپولیس که دربی را باخت! پرداخت وام ۲۵۰ میلیون تومانی مسکن/ سود، ۶۷۶ میلیون تومان! خبرگزاری هرانا | شیوع کرونا در بند زنان زندان اوین؛ زینب همرنگ به مرخصی درمانی اعزام شد زاویه‌های پنهان پرونده جنجالی «ک.الف» . . خبرگزاری ایسنا گزارشی درباره پرونده ج… دستگیری بازیکن لیگ برتری به جرم تجاوز پیش‌بینی قیمت طلا فردا ۳۰ تیر ۱۴۰۰ / روند نزولی در بازار ادامه دارد؟ برکناری عجیب یک مدیر در فدراسیون فوتبال به سبک احمدی‌نژاد - متکی مراکز واکسیناسیون کرونای قم در روزهای تعطیل فعال است پسر فردین معصومی تنها طلایی ایران در جام جهانی تجمع کارگران در تهران، تبریز و اراک بە مناسبت روز جهانی کارگر! جمهوری اسلامی ع… ۱۰ روش برای انتخاب صحیح شرکت بازاریابی شبکه‌ای همه پسران و عروس‌ها و اعضای خانواده مرا بازداشت کردند خودم مراسم چهلم را برگزار… چگونه برای یادگیری هرچیزی انگیزه پیدا کنیم و از محدوده راحتی ذهن خود خارج شویم؟ 10 دلیل برای زود از خواب بیدار شدن زنگ خطر کرونا در پایتخت ژاپن به صدا درآمد/ شرایط المپیک پیچیده شد کسری بودجه سال ۱۴۰۰ چه تبعاتی را برای بورس دارد؟ ویدیو| خلاصه بازی استرالیا ۲-۰ آرژانتین تشکیل پرونده‌ ترک فعل دولت روحانی در مجلس شورای اسلامی رقم دقیق انتقال جهانبخش به فاینورد لو رفت!/ قیمت ستاره ایرانی کاهش یافت عفو بین‌الملل خواستار توقف استفاده از سلاح‌ جنگی علیه معترضان در خوزستان شد درخواست شماری از استادان دانشگاه‌های اروپا و آمریکا برای آزادی احمدرضا جلالی از توئیتر سامانتا پاور، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل پرزیدنت اوباما در کن… دانلود سریال War of the Worlds جنگ دنیاها فصل دوم جزئیاتی از مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو / یک مدال طلای المپیک چقدر می‌ارزد؟ دانلود فیلم Blood Red Sky 2021 بی‌تحرکی، عامل ایجاد سرطان روده/ ضرورت غربالگری بالای ۴۵ سال 7 نکته برای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی ال جی چرا سرمربی پرسپولیس به ترکیب برنده دست زد؟/ گل‌محمدی اشتباه خودش را اصلاح کرد 6 راهکار جالب و جدید برای استفاده از لوازم قدیمی موجود در آشپزخانه تغییر نقش آمریکا در عراق از جنگی به آموزشی دانلود رایگان مسابقه شب های مافیا سری 3 قسمت 3 مورد جالب تارتار و پرسپولیس/ باز هم هفته پایانی هیل: سیاست اعمال فشار بیشتر بر ایران باعث تشدید تنش می شود Smitteopsporing og tiltag tilpasses deltavarianten (B.1.617.2), som nu dominerer i Danmark Seks polske svømmere forlader OL efter kæmpe brøler 'Store' Larsen har fået stjålet EM-trøje tilbage Australske Brisbane bliver vært for sommer-OL i 2032 Mette Marie støtter sin kræftsyge mor ved at blive klippet skaldet og donere håret væk Peanutbutter-pushere: »Det kunne være rart snart at få vores stue tilbage« Stigende kvælstofudledning tager livet af vandmiljøerne: »Bør tage 15-30 procent af landbrugsjorde ud af drift« Medie: Vejle køber ung kant i Panathinaikos AGF forhandler om svensk backtalent Britisk studie: Otte ugers vaccineinterval er ideelt Blev sigtet efter hashfund i bilen Overraskende kovending for Delaney I sommerens skyggeside trives alkoholproblemer og familiekonflikter EMA har godkendt Moderna-vaccine til de 12-17-årige Politiet efterlyser kvinde med demens i Rødekro Aarhus-investor har reddet gourmetrestauranter op fra afgrunden Følg kampen her: Kan Vejle nye træner få sin første sejr? Historisk OL-guld: Årelang kinesisk medaljedominans er brudt Efter utrygge kunder: Salling Group fjerner ansigtskameraer Møde i Klubhuset: Duften af træflis og Smukfest er tilbage Canadisk favorit sender dansk OL-judokæmper i madrassen Jonathan Groth måtte lade OL-livet mod ond fransk ånd Politiet: Psykiatrisk patient gav knytnæveslag til plejepersonale Helsingør-lejesvend vil slå igennem hos FCN Stjerne i tårer: Afslører mentale problemer USA afslutter 18 år lang kampmission Facebook begrænser målrettede reklamer mod brugere under 18 Første person er dømt efter omstridt sikkerhedslov i Hongkong Reddet af Chanel-arving – nu forlader søskendeparret bag hypet dansk elcykel ledelsen Stigende coronasmitte: USA havde førstepladsen i det globale vaccinationskapløb. Nu truer voldsom smitte og skeptikere med at sætte alt over styr Europa-klar: - Celtic var jo helt væk! Presset på uvaccinerede amerikanere stiger: Biden vil indføre vaccinepåbud 'Drengene fra Angora' gik af og til langt over stregen. Netop derfor bør det hyldes som en modgift til 'cancel culture' Chiellini bekræfter: Bliver i Juventus København kalder, og de unge kommer: Trods politisk ønske om det modsatte står studiepladser i provinsen ledige Efter Brostrøms bøn: - Min datter bestemmer selv, om hun vil vaccineres Gorillas vil levere varer på 10 minutter til danskerne Tilfreds dansk OL-chef gør status: Har været stolpe-ud Bænket og frosset ud: Fischer er ikke den første Viktor Axelsen er klar til OL-finalen