The news is by your side.

هفته پنجم لیگ برترفوتبال ایران؛ پرسپولیس در بحران

0


  • محمد تقوی
  • بازیکن پیشین تیم ملی ایران

پس از چهار هفته از شروع لیگ برتر فوتبال ایران تا حدود زیادی می توان شرایط تیم‌های حاضر در این دوره از مسابقات را پیش بینی کرد.

استقلال،سپاهان و فولاد به طور یقین از بخت‌های اصلی قهرمانی بشمار می آیند. پرسپولیس تا پیش از شروع فصل یکی دیگر از شانس‌های قهرمانی قلمداد می شد.

اما پس از گذشت چهار هفته بنظر می رسد که صرف نظر از مشکلات فنی این تیم هنوز نتوانسته مسائل حاشیه اش را برطرف کند.

علی دایی کمتر تحت تاثیر شرایط قرار می گیرد و سعی می کند تا فلسفه مربیگری اش را تغییر ندهد. جوانگرایی و استفاده از بازیکنان گمنام یکی از فاکتورهای مثبت دایی در مربیگری است.

یکی از دلایل اصلی موفقیت نسبی دایی در راه آهن اعتقاد به جوانان با استعداد بود. اما شرایط در پرسپولیس تا حدود زیادی متفاوت است.

تماشاگران خون گرم این تیم صبر و تحمل شکست را ندارند و در کنار انان اظهار نظر پیشکسوتان نیز موجب می شود تا شرایط قرمزپوشان پس از هر شکست به مراتب بحرانی تر شود.

کادر فنی پرسپولیس و بازیکنانش نیاز به آرامش دارند.ا گر آرامش لازم به تیم پرسپولیس برگردد و مشکلات فنی این تیم نیز در هقته های آینده برطرف شود این تیم هنوز می تواند یکی از مدعیان قهرمانی بشمار بیاید.

بازیهای مهم این هفته لیگ برتر فوتبال ایران :

سپاهان – فولاد

مهمترین بازی این هفته را تیم‌های صدرنشین لیگ در اصفهان برگزار می کنند. همان طوری که در هفته های گذشته به آن اشاره کردم مشکل اصلی سپاهان در خط دفاعی آنان است.

در سیستم دفاع سه نفره فضای پشت بال‌های کناری یکی از نقاط ضعف اصلی این سیستم به شمار می‌آید. استراتژی کرانچار حمله تحت هر شرایطی است.

با توجه به مهره های تاثیرگذار این تیم درخط میانی و حمله سپاهان می تواند هر تیمی را تحت فشار قرار دهد.

اما در مربیگری نکته‌ایی که نباید فراموش شود بالانس در دفاع و حمله است. بازیکنان کناری سپاهان تخصص لازم برای بازگشت به دفاع را ندارند و در پوشش ها نیز بسیار ضعیف عمل می کنند.

اگر سپاهان بتواند این مشکل را برطرف کند بدون شک هیچ تیمی توان برتری مقابل سپاهان را ندارد. بازگشت حمودی خبر خوبی برای زردپوشان است اما جدایی احتمالی حاج صفی خبر خوشایندی برای کرانجار نیست.

فولاد و اسکوچیچ پس از اولین شکست در هفته ابتدایی تمامی دیدارهای خود را با پیروزی پشت سر گذاشتند. فولاد در خط هافبک و حمله بسیار موثر بازی می کند.

اما حضور لئوناردو ساریج در مرکز خط دفاعی از مهمترین دلایل استحکام این تیم در زمان دفاع است. ساریج بازیکن با هوشی است که در کنار ایوب والی نظم خاصی به خط دفاعی فولاد داده است.

یکشنبه یکی از دیدنی ترین بازی‌های لیگ برگزار می شود. شکست هفته گذشته سپاهان موجب شده است تا این تیم با انگیزه ای دوچندان در مقابل فولاد قرار گیرد.

تراکتورسازی – صبا

صمد مرفاوی امسال تعادلی خوبی در تیم صبا برقرارکرده است. هادی شکوری،حسین بادامکی و پیروز قربانی بازیکنان با تجربه ایی هستند که در کنارجوانانی همچون ایوب کلانتری و ابوالفضل ابراهیمی ترکیب خوبی را بوجود آورده اند.

صبا در ضد حملات بسیار خطرناک است و در این بازی نیز با توجه به اینکه تراکتور تنها به دنبال پیروزی است می تواند آنان را تحت فشار قرار دهد.

رسول خطیبی هنوز به مرز پختگی نرسیده است. این مربی جوان پس از شکست هفته گذشته و در حالی که تیم نیاز به آرامش داشت بیشتر به مسائل حاشیه این تیم دامن زد.

پیروزی و شکست در فوتبال طبیعی است و هر تیمی پس از شکست تنها نیاز به آرامش دارد. خطیبی بعنوان سرمربی باید این آرامش را به تیم تزریق کند.

از لحاظ فنی تراکتور تیم برتر میدان است به شرط انکه مربیان و بازیکنان این تیم صبر و شکیبایی تیمی خود را حفظ کنند.

پیکان – استقلال

یکشنبه در استادیوم تختی تهران پیکان میزبان استقلال است. کمتر کارشناسی انتظار داشت پیکان با کادر مربیگری و بازیکنان با تجربه اش در پایان هفته چهارم تنها دو امتیاز کسب کند.

پیکان در چهار بازی گذشته بردی نداشته است. منصور ابراهیم زاده مشکلات زیادی در خط حمله دارد. تیمی که نتواند گلی به ثمر برساند محکوم به شکست است.

صرف نظر از حمله خط دفاعی این تیم نیز بسیار شکننده است. مدافعان پیکان در پوشش از جناحین بسیار مبتدی عمل می کنند. در مقابل امیر قلعه نویی نیز هنوز نتوانسته مشکلان مدافعان میانی خود را برطرف کند.

حتی استفاده از هاشم بیگ زاده نیز در این پست موثر نبود. قلعه نویی می تواند با استفاده از دفاع سه نفره و بکارگیری بازیکن با تجربه ایی همچون پژمان نوری در پشت دو مدافع یارگیر تا حدود زیادی این دفاع را مستحکم کند.

امید ابراهیمی و جاسم کرار بازیکنان تاثیرگذار استقلال هستند که وظیفه گلزنی تیم را نیز بعهده گرفته اند.

خط حمله استقلال بسیار کم فروغ است اما استفاده از علی رضا رمضانی جوان در خط حمله یکی از نکات مثبت آبی پوشان است.

برخورد مهدی رحمتی و جی لوید ساموئل از پیکان با تیم سابق خود از نکات دیدنی بازی روز یکشنبه است.

پرسپولیس – پدیده مشهد

پدیده دوشنبه در استادیوم آزادی مقابل پرسپولیس زخم خورده قرار می گیرد. تیم پدیده کیفیت فنی بالایی دارد.

نماینده شهر مشهد اولین حضور خود در لیگ برتر را با درخششی نسبی آغاز کرده است. حضور بازیکنان باتجربه در پدیده موجب شده تا دیگر بازیکنان جوان این تیم با استرس کمتری توانایی خود را بروز دهند.

نقطه قوت پدیده در خط دفاعی آنان است. پراهیچ و یووانویچ به خط دفاعی این تیم استحکام خوبی داده اند.

یووانویچ بازیکن سرزنی است که در ضربات ایستگاهی نیز حضور موفقی دارد. پرسپولیس بازی بسیار سختی پیش رو دارد.

خبر بد برای این تیم مصدومیت رضا نوروزی است. قرمزپوشان پایتخت مشکلات زیادی در خط حمله دارند.

مصدومیت و محرومیت بازیکنان کلیدی آنان نیز دردسرهای دایی را دوچندان کرده است. پرسپولیس هنوزدر سیستم ۲-۴-۴ کلاسیک هماهنگ نشده است.

در این سیستم استفاده از جناحین مهمترین فاکتور موفقیت آن است اما بازیکنان کناری پرسپولیس هنوز به هماهنگی لازم در این جناح نرسیده اند.

قرمزپوشان نیاز مبرم به سه امتیاز بازی دارند تا از بحران ابتدای فصل خارج شوند همین موضوع می تواند موجب افزایش حساسیت های بازی شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.