The news is by your side.

لغو اجرای نمایشی با مضمون باغ وحش انسانی در لندن

0


نمایشی به نام “مدرک شماره ۲”(Exhibit B) درباره باغ وحش حیوانی از سیاه پوستان به دلیل اعتراض مخالفان و تجمع آنها در محل اجرا لغو شد.

سه شنبه شب، بیست و سوم سپتامبر، حدود دویست نفر که غالبا سیاه پوست بودند با تجمع در باربیکن، یکی از معروف ترین مراکز هنری لندن، مانع از اجرای این نمایش شدند.

تمام اجراهای این نمایش که قرار بود از دیشب افتتاح شود لغو شده است. مرکز باربکین اعلام کرده است که به دلیل “ایمنی بازیگران٬ تماشاگران و کارکنان” تمام اجراها را لغو می کند.

سخنگوی باربیکن اعلام کرده است: “اجرای این نمایش برای ما به دلیل نوع تجمع و خطر جدی برای ایمنی بازیگران، تماشاگران و کارمندان باربیکن غیر ممکن است. با توجه به اعتراضات برنامه ریزی شده برای روزهای آینده، چاره ای جز لغو تمام اجراها نداشتیم.”

به گفته باربیکن این نمایش پیشتر در ۱۲ شهر گوناگون حدود ۱۵۰ اجرا داشته و بیش از ۲۵ هزار نفر از آن دیدن کردند.

سه شنبه شب، نیروهای پلیس برای جلوگیری از خشونت در محل حاضر شده اند. حدود پنجاه افسر پلیس در محل حاضر شده اند، اما کسی دستگیر نشده است. باربیکن از نوع تجمع و “غیر مسالمت آمیز بودن” آن انتقاد کرده است.

برخی از تماشاگرانی که بلیت به دست از دیدن این اجرا محروم شدند، در شبکه های اجتماعی به ماهیت این تجمع اعتراض کرده و گفته اند که نمایش فدای پیشداوری معترضان شده است. برخی هم به عقب نشینی باربیکن اعتراض کرده اند.

کارگردان این نمایش برت بیلی، سفیدپوستی است اهل آفریقای جنوبی که این اجرا را به صورت سیزده چیدمان جداگانه ترتیب داده و در برخی از آنها به تبعیض های نژادی علیه سیاه پوستان در اروپای امروز هم اعتراض کرده است؛ از جمله دیپورت کردن سیاهانی که برخی خود را در داخل هواپیما کشته اند.

مدرک شماره ۲ که برای اولین بار در جشنواره بین المللی ادینبورگ اجرا شد و مورد تحسین منتقدان و تماشاگران قرار گرفت، با بازگشت به قرن نوزدهم بر روی یکی از حساس ترین نقاط تاریخ بشر دست گذاشته و مسئله باغ وحش انسانی ای که برخی در قرن نوزدهم با آوردن انسان های سیاه پوست از آفریقا به اروپا و در زنجیر کردن و در قفس نهادن آنها ترتیب می دادند، مورد بررسی قرار داده است.

این اجرا که به شکلی بین هنرهای تجسمی و تئاتر جای می گیرد، نگاه غمخوارانه ای در حمایت از سیاه پوستان دارد، اما ظاهراً معترضان گفته اند که این نمایش عیناً این اتفاق ناگوار را بازسازی می کند و توهین آمیز است.

بیست و سه هزار نفر بیانیه ای را علیه این اجرا امضا کرده اند که در آن این نمایش را توهین آمیز و نژادپرستانه توصیف کرده اند.

در این اجرا، در هر قفس سیاه پوستی در زنجیر در گوشه ای نشسته است و به تماشاگرش چشم می دوزد. در کنار هر قفس تاریخچه ای از سیاه پوستی که در گذشته در اروپا در باغ وحش انسانی به نمایش گذاشته شده، نصب شده است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Derek Chauvin trial hears closing arguments as America braces for verdictFrench maritime minister warns Paris could cut off Jersey's power amid rolling post-Brexit fishing rowThe UK government's race report is so shoddy, it falls to pieces under scrutiny | Aditya ChakraborttyUFC star Conor McGregor ‘offers to buy Man Utd’ as fans demand exit of American owners amid Super League carnageFirst of the summer wines: picnic wine, cocktail recipes and what to serve with themAmazon offering $100 to new employees for proof of Covid-19 vaccination as company set to bring on 75,000Prince Charles’s model village architecture? Give me brutalism any day | Hannah Jane ParkinsonIsrael-Gaza: Conflict stalls Arab-Israeli rapprochementNo full access for UN inspectors to nuclear sites after stopgap deal expired – Iranian parliament speakerDublin dismayed at London’s alleged plan to introduce prosecution ban for N. Ireland army veterans amid Brexit turmoilElections 2021: Sir Keir Starmer set to reshuffle Labour's top teamCovid-19: No limit at funerals in England from 17 May‘Fighting must stop’: UN chief calls for immediate end to Israeli-Palestinian violence, warns of ‘uncontainable’ crisisChinese digital yuan now available at over 3,000 ATMs in BeijingLockdown hobbies help Hornby return to profitWant fun? GET VAXXED! Nagging Covid-19 ad campaign targets reticent Baltimore residentsCrypto crash? Bitcoin loses half its value from year’s highGreensill did not get special treatment, says SunakJapanese government sued by South Korean fishers over planned release of Fukushima contaminated waterNo full-time return to the office for over a million