The news is by your side.

حکومت ایران به بازداشت خودسرانه اتباع خارجی و دوتابعیتی فورا پایان دهد

0وزیران خارجه هفت کشور صنعتی موسوم به «جی۷» در پایان نشست سه روزه خود در لندن، در بیانیه‌ای از مقامات حکومت ایران خواستند تا زندانیان خارجی و دو تابعیتی را که «خودسرانه» بازداشت کرده‌اند، هر چه سریع‌تر آزاد کنند.

وزیران خارجه آمریکا و بریتانیا دوشنبه گذشته در یک نشست مطبوعاتی در لندن، گزارش‌های منتشر شده در مورد قریب‌الوقوع بودن توافق با ایران برای آزادی زندانیان دو طرف را رد کردند.

یک روز پیش از آن، شبکه تلویزیونی المیادین در لبنان، که گفته می‌شود با جمهوری اسلامی ایران همسو است، به نقل از منابعی گفته بود معامله‌ای میان آمریکا و ایران به زودی اجرا خواهد شد که شامل تبادل زندانیان و انتقال بخشی از پول‌های مورد درخواست ایران از آمریکا و بریتانیا است.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آن را رد کرد. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز روز دوشنبه این خبر را تکذیب کرد و گفت مسئله زندانیان همواره در دستور کار ایران بوده و جدا از گفت‌وگوهای برجام، همیشه طرح‌ها و ایده‌هایی مطرح شده است.

از گزارش المیادین چنین استنباط شده بود که معامله ادعایی سه جانبه آمریکایی- بریتانیایی- ایرانی، در جریان مذاکرات روزهای گذشته در وین، میان ایران و هیات‌های نمایندگی کشورهای دیگر، تنظیم شده است. مذاکرات وین، نوعی گفت‌وگوی «غیرمستقیم» میان ایران و آمریکا بر سر احیای برجام محسوب می‌شود.

جمهوری اسلامی بارها شهروندان دوتابعیتی ایرانی و نیز شهروندان خارجی را به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «جاسوسی» بازداشت کرده‌ و در مواردی آن‌ها را در مذاکره با کشورهای غربی به عنوان اهرم فشار به‌کار گرفته است.

تشدید روند بازداشت خارجی‌ها و دو تابعیتی‌ها در ایران به جایی رسید که کانادا اواخر بهمن پارسال اعلام کرد که با همکاری ۵۷ کشور از جمله آمریکا و آلمان، برای جلوگیری از «بازداشت خودسرانه» اتباع خارجی با اهداف دیپلماتیک در کشورهایی مثل ایران و چین اقداماتی را در دستور کار قرار داده است.

خط و نشان برای روسیه و چین

وزیران خارجه گروه هفت همچنین در مورد رفتارهای «خصمانه» روسیه به‌ویژه در مورد اوکراین ابراز نگرانی کردند و متعهد شدند که تلاش‌های جمعی برای مقابله با تهدید کرملین را تقویت کنند.

اعضای این گروه از حکومت چین نیز به دلیل نقض گسترده حقوق بشر و سرکوب چهره‌های مدافع دمکراسی به‌شدت انتقاد کردند و سیاست‌های این کشور را «قلدرمآبانه» خواندند.

با این همه، به نوشته خبرگزاری رویترز، اقداماتی که برای برخورد با روسیه و چین در بیانیه ۱۲ هزار کلمه‌ای جی۷ به آن اشاره شده، ملایم‌تر از حد تصور است؛ به‌طوری که در نهایت، نگرانی چندانی را متوجه مقامات این کشورها نخواهد کرد.

گفت‌وگوی سه روزه وزیران خارجه گروه هفت روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت در لندن به پایان رسید. بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت)، سیاست خارجی خود را در قبال منطقه آسیا و اقیانوسیه تغییر داد و امسال به دعوت بریتانیا، هند، استرالیا و آفریقای جنوبی و همچنین بلوک آسه‌آن به عنوان مهمان در این نشست حضور داشت.

آخرین نشست حضوری وزیران خارجه قدرت‌های برجسته اقتصادی جهان پیشتر در آوریل ۲۰۱۹ در فرانسه برگزار شده بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و گزارش‌های پیشین سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.رمنبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CDC decrees that only fully vaccinated children can ditch their masks at summer campsIDF seemingly celebrates leveling Gaza residential block with ‘before & after’ meme on InstagramGoldman Sachs delays return to office for workersIreland v Italy: Women’s Six Nations finals day clockwatch – live!Scam artist who posed as Trump’s brother, sister AND son on Twitter charged with fraud & identity theftRT’s Boom Bust explores why trade gap between US & China is so highSturgeon calls out 'fascist' candidate in tense confrontationSasha Johnson: Black Lives Matter activist critical after shooting, her political party saysAmazon's Bezos: Union defeat does not bring 'comfort'Tests for four-year-olds will disrupt their learning | LetterLancashire v Northants, Surrey v Leics and more: county cricket – live!Covid-19 vaccine could possibly ‘trigger’ herpes infection in rare cases – studyThe Mexican mayor defying her husband’s killersReal estate speculators gambling on US inequality getting worse, Professor Wolff tells RT’s Boom BustDenmark to reopen schools and indoor activities to ‘corona passport’ holdersUSA Today removes the word ‘male’ from op-ed about trans athletes… and apologizes for using ‘hurtful language’Canadian pastor who kicked ‘Gestapo cops’ out of his church arrested for organizing an ‘illegal gathering’India's second wave: 'We were not prepared'These people aren't real but could help tackle bias in techUS Covid-19 death toll surpasses 600,000, Johns Hopkins University data shows