The news is by your side.

سرنوشت سیستم بازدارنده هسته‌ای بریتانیا بعد از استقلال اسکاتلند

0


  • ونسا بردفرد
  • بی‌بی‌سی

زیردریایی ترافالگار اِچ اِم اِس توربولنت در دوون پورت

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

زیردریایی ترافالگار اِچ اِم اِس توربولنت در دوون پورت

وزرای اسکاتلندی می‌گویند سیستم بازدارنده هسته ای بریتانیا – برنامه ترایدنت که در یک زیردریایی مستقر است – در صورت استقلال اسکاتلند، باید از این کشور برود. دولت بریتانیا می‌گوید برنامه‌ای برای جابجایی آن ندارد. ولی ترایدنت در صورت لزوم به کجا می‌تواند برود؟

سامانه تسلیحات هسته ای بریتانیا – در حال حاضر متشکل از ۴ زیردریایی ونگارد که موشک های استراتژیک ترایدنت را حمل می‌کنند – از دهه ۱۹۶۰ تا کنون در پایگاه نیروی دریایی کلاید در ساحل غربی اسکاتلند مستقر بوده است.

این پایگاه از دو بخش اصلی تشکیل شده است – فسلین واقع در گرلخ، که زیردریایی ها در آن قرار دارند و کول پورت در لخ لانگ، دوازده کیلومتر دورتر، که از کلاهک ها در آنجا نگهداری می‌شود. این دو بخش به دلایل امنیتی از یکدیگر جدا شده‌اند.

بیش از ۴۰ سال است که همواره دست کم یک زیردریایی بریتانیایی در حال گشت زدن بوده و سیستم ترایدنت نیز از سال ۱۹۹۰ مورد استفاده بوده است.

احزاب کارگر و محافظه کار هردو خواهان آن اند که ناوگان فعلی، پس از به پایان رسیدن عمر مفید آن در سال ۲۰۲۰، عیناً جایگزین شود، در حالی که لیبرال دموکرات ها خواهان کوچک‌تر کردن این ناوگان و تقلیل آن به سه زیردریایی اند. آن‌ها معتقدند که سامانه فعلی برای دوران جنگ سرد طراحی شده است.

دولت بریتانیا می‌گوید که تا سال ۲۰۱۷، تمام زیردریایی های نیروی دریایی این کشور در فسلین مستقر خواهند شد – که باعث ایجاد ۸ هزار شغل می‌شود – و برنامه‌ای برای جابجایی سیستم بازدارنده هسته ای ندارد. فیلیپ هموند وزیر سابق دفاع بریتانیا، گفته بود که هرگونه راه حل جایگزین هزینه زیادی خواهد داشت و دهه ها طول می‌کشد تا اجرا شود.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

میلفورد هیون دارای دو تأسیسات فرآوری گاز مایع طبیعی است

در سال ۲۰۱۲، تحقیقی درباره استقلال که از سوی یک کمیته مشترک بین احزاب انجام شد، به این نتیجه رسید که شناسایی و ایجاد مکانی مناسب برای جایگزین کردن فسلین و کول پورت، “شدیداً مشکل زا، بسیار پرهزینه و مواجه با موانع سیاسی زیادی” خواهد بود.

با این حال، دولت اسکاتلند می‌گوید در صورتی که نتیجه همه‌پرسی استقلال در ۱۸ سپتامبر مثبت باشد، ترایدنت باید از آنجا برود – و تسلیحات تا سال ۲۰۲۰ برچیده شوند – و در قانون اساسی جدید، استقرار تسلیحات هسته ای در این کشور ممنوع خواهد شد.

این دولت همچنین می‌گوید که فسلین در غالب یک پایگاه دریایی متعارف و مقر اصلی نیروهای نظامی اسکاتلند مستقل، “آینده ای روشن” خواهد داشت و پرسنل مستقر در آن از نظر تعداد هم ردیف با وضعیت کنونی خواهند بود.

پس اگر بریتانیا مجبور به جابجایی ترایدنت بشود، آن را به کجا می‌تواند ببرد؟

۱. میلفور هیون

در سال ۲۰۱۲، کاروین جونز وزیر اول ولز، اعلام کرد که در صورت خارج شدن زیردریایی های هسته ای بریتانیا و مشاغل وابسته به آن از اسکاتلند، ولز “با کمال میل” پذیرای آن‌ها خواهد بود. این اظهارات با اعتراض شدید سیاستمداران حزب “پلِید” و فعالانی مواجه شد که به خطرات ایمنی این کار اشاره می‌کردند.

در زمان مکان یابی برای سلف برنامه ترایدنت، پولاریس، در دهه ۱۹۶۰، میلفورد هیون در پمبروکشایر یکی از گزینه ها بود.

این مکان واقع در ولز جذابیت ویژه ای داشت، چرا که یک بندر طبیعی پرعمق است. ولی به گفته ویلیام واکر، یکی از نویسندگان کتاب “آب های نامعلوم: تسلیحات هسته ای بریتانیا و مسأله اسکاتلند”، در دهه ۱۹۶۰ شرکت “اِسو” به تازگی پالایشگاه نفت خود را در این شهر راه اندازی کرده بود و وزارت دفاع اعلام کرد که این دو برنامه، به دلایل ایمنی، با یکدیگر همخوان نیستند.

او می‌گوید: “خطرات جابجایی و انبار کردن مواد منفجره سنگین در نزدیکی تأسیسات نفتی باعث شد این انتخاب کنار گذاشته شود. تصور کنید یک زیردریایی بزرگ با یک تانکر برخورد کند. عقل سلیم اجازه چنین کاری را نمی‌دهد – حتی اگر احتمال چنین اتفاقی بسیار کم باشد، پیامدهای آن می‌تواند وحشتناک باشد.”

این روزها، خروجی اقتصادی و صنعتی میلفورد هیون این ایده را با موانع بیشتری نیز مواجه می‌کند. دو تأسیسات فراوری گاز مایع طبیعی در این شهر قرار دارد که بیش از ۳۰ درصد گاز بریتانیا را تأمین می‌کند. همچنین پالایشگاه نفت در آنجا قرار دارد و به زودی یک نیروگاه برق نیز به آن اضافه می‌شود.

دکتر نیک ریچی، استاد امنیت بین‌المللی در دانشگاه یورک، می‌گوید نمی‌توان تصور کرد که در صورت جابجایی ترایدنت به میلفور هیون، وزارت دفاع به پالایشگاه های گاز و نفت اجازه فعالیت بدهد.

به گفته او تعطیل کردن این پالایشگاه ها “تاثیر اقتصادی شدیدی خواهد داشت.”

آقای واکر معتقد است که مسأله دیگر این است که آیا این زیردریایی ها قادر به رفت و آمد در این بندر هستند یا نه. همچنین این امکان وجود دارد که ولز نیز بخواهد به دنباله روی از اسکاتلند در صدد استقلال یا خودمختاری بیشتر برآید. در چنین حالتی وزارت دفاع به قدم اول باز خواهد گشت.

۲. پلیموث

بندرگاه دوون پورت در پلیموث – بزرگترین واحد بخش خصوصی در دوون و کورنوال – مرکز اصلی تعمیر و سوختگیری نیروی دریایی بریتانیا است.

این بندرگاه همچنین محل استقرار زیردریایی های ترافلگار است، که تا سال ۲۰۱۷ به فسلین منتقل خواهند شد.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

ویموث محل برگزاری مسابقات قایق رانی در المپیک ۲۰۱۲ بود

بزرگی این بندرگاه – که با مساحت ۲.۶ کیلومتر مربع بزرگترین پایگاه نیروی دریایی در اروپای غربی و شامل ۱۵ اسکله خشک، ۲۵ اسکله کوچک و ۵ حوضچه است – و آشنا بودن آن با زیردریایی ها برخی را به این عقیده واداشته است که دوون پورت بهترین گزینه برای مکان جایگزین ترایدنت است.

با این حال ملکوم چالمرز، از “انستیتوی قوای متحد سلطنتی”، می‌گوید با وجود اینکه – در صورت تأمین هزینه و زمان لازم – دوون پورت می‌تواند جایگزینی برای فسلین باشد، ولی هیچ گاه به پای کول پورت نخواهد رسید.

طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۲ برای کمیته امور اسکاتلند در پارلمان تهیه شد، کول پورت دارای یک اسکله شناور عظیم، ۳ کیلومتر دورتر از دهکده گرلخ هد از یک سو و دهکده اردنتینی از سوی دیگر است که کلاهک ها در آنجا در موشک قرار داده می‌شوند. هرگونه تأسیسات جدید برای ذخیره کلاهک ها باید برای تأمین امنیت هنگام سوار کردن و پیاده کردن کلاهک ها از موشک ها، چنین فاصله‌ای از مناطق مسکونی داشته باشد.

آقای واکر معتقد است که سوار کردن کلاهک ها در ترایدنت “کاری بسیار ظریف و پیچیده” است و نباید در نزدیکی مناطق مسکونی انجام شود.

آقای ریچی می‌گوید: “شما نمی‌توانید موشک های ترایدنت با سوخت موشکی و کلاهک های هسته ای شان را به نزدیکی شهری با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت بیاورید – مسئولان ناظر بر ایمنی در بریتانیا با این مسأله کنار نخواهند آمد.”

جابجایی موشک ها نیز دارای خطرات امنیتی است. آقای چالمرز می‌گوید: “باید یک اسکله جابجایی مواد منفجره تعبیه شود که برای شرایط بحرانی طراحی شده باشد – مثلاً برای وقتی که یک موشک به زمین بیافتد یا زلزله بیاید و مواد منفجره سنگین پراکنده شود، حتی اگر تنها یک بار در هر چند هزار سال چنین اتفاقی بیافتد.”

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

زیردریایی های ونگارد در بارو-این-فرنس ساخته شده‌اند

در سال ۱۹۶۳، فالموث بعنوان گزینه ای برای انبار کلاهک ها – مانند کول پورت – در کنار دوون پورت پیشنهاد شد. با این حال وزارت دفاع این ایده را رد کرد، چرا که می‌خواست انبار مهمات در فاصله کمتر از یک ساعت برای رفت و آمد دریایی با پایگاه زیردریایی ها باشد. فالموث ۷۰ کیلومتر با دوون پورت فاصله دارد. با این حال آقای چالمرز معتقد است که این ترکیب می‌تواند موفق باشد. او می‌گوید: “ولی چنین کاری به اراده سیاسی زیادی احتیاج دارد.”

فالموث به تنهایی نیز یکی از گزینه های پیشنهاد شده در سال ۱۹۶۳ بود. با این حال، اقتصاد گردشگری این منطقه به این معنی بود که زمین‌ پیشنهاد شده باید از محل اراضی ملی تأمین می‌شد که این کار را، اگر نگوییم ناممکن، که بسیار دشوار می‌کرد.

پورتلند در ویموث، سومین بندر انگلیسی در میان گزینه های پیشنهادی بود. این گزینه نیز بخاطر مهیا نبودن زمین مناسب برای انبار کلاهک ها در نزدیکی آن مردود شد. به گفته آقای چالمرز دلیل اینکه از ۱۰ گزینه پیشنهادی در دهه ۱۹۶۰ شش گزینه در اسکاتلند قرار داشتند، این مسأله بود که مکان بارگذاری باید به دور از مناطق مسکونی و اقتصادی قرار می‌گرفت.

پایگاه دریایی پورتلند و پایگاه هوایی همسایه آن حالا تعطیل شده‌اند و به یک بندرگاه مسکونی و تجاری بدل شده‌اند که میزبان بازی‌های قایق رانی در المپیک ۲۰۱۲ بود.

۳. بارو-این-فرنس

یکی دیگر از گزینه ها سایت هسته ای واقع در بارو-این-فرنس در کامبریا است؛ جایی که هم‌اکنون «بی اِی ای سیستمز» در آن مشغول ساخت زیردریایی های «استوت» است.

با این حال، این پایگاه در لیست سال ۱۹۶۳ وجود نداشت، چرا که تصور می‌شود کانال والنی عمق کافی برای عبور زیردریایی را ندارد.

بخشی از مسأله مربوط به جذر و مد است. طبق تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ از سوی گروه “رند” انجام شد، تنها چند ساعت در هر ماه هست که سطح آب به اندازه لازم برای عبور زیردریایی ها به دریای آزاد بالا می آید.

حتی در این بازه زمانی محدود نیز زیردریایی باید با سرعت زیادی حرکت کند تا بتواند به دریا برسد.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

پایگاه ایل لونگ، شمال غربی فرانسه

این تنها یک مشکل نظری نیست. اِچ اِم اِس ریپالس، دومین زیردریایی پولاریس که در بارو ساخته شد، پس از به آب انداخته شدن در نوامبر سال ۱۹۷۶ به گل نشست.

با این حال، فرانسیس توسا، سردبیر “دیفنس آنالیسیس”، در سال ۲۰۱۲ به کمیته بین حزبی نمایندگان پارلمان گفت که برتری بارو در این است که تأسیسات پشتیبانی در حال حاضر در آن وجود دارد – از جمله یک آسانسور کشتی شبیه به آنچه در فسلین هست.

لایروبی گسترده نیز می‌تواند دسترسی به این مکان را آسان‌تر کند.

ولی دو مشکل دیگر نیز وجود دارد. اندازه اسکله کنونی به این معنی است که جای کافی برای بیش از دو زیردریایی ونگارد وجود ندارد و شهر – که حدود ۶۹ هزار نفر جمعیت دارد – در نزدیکی آن قرار دارد. همچنین مسأله جای قرار گرفتن انبار کلاهک ها نیز مطرح است.

بارو نیز، مانند سایر گزینه ها، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد، ولی نیازمند تغییرات گسترده و پرهزینه ای خواهد بود. آقای چالمرز می‌گوید: “موضوع ثابت در همه گزینه ها این است که ما با پروژه های زیربنایی عظیم مانند ریل راه آهن سریع السیر یا فرودگاه هیترو مواجهیم. تنها وقتی به جزئیات نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که موضوع تا چه حد پیچیده است و کسی تاکنون مطالعات هزینه و فایده دقیق که برای این کار لازم است را انجام نداده است.”

۴. ایل لونگ، بروتاین، فرانسه

ایده قرار گرفتن بازدارنده هسته ای بریتانیا در خارج از کشور برخی از افراد در ارتش این کشور را وحشت زده می‌کند و استقلال آن را زیر سؤال می‌برد.

هیچ کشوری تا کنون نیروی بازدارنده خود را به شکل کامل در یک کشور خارجی مستقر نکرده است؛ با این استدلال که گزینه آخر یک کشور باید جایی باشد که روی آن تسلط کامل داشته باشد.

با این حال، بریتانیا و فرانسه اخیراً دو توافق نظامی جدید امضا کرده‌اند.

یکی از آن‌ها برای ایجاد یک مرکز تحقیقات تسلیحات هسته ای در اِپور است، که دو کشور در استفاده از تأسیسات آزمایشی هیدرودینامیک آن شریک اند، ولی داده‌های تحقیقات خود را جداگانه نگهداری می‌کنند.

همچنین درخواست هایی مطرح شده که بریتانیا، در پی برخورد زیردریایی اِچ اِم اِس ونگارد با له تریومفان در فوریه سال ۲۰۰۹، گشت های دریایی خود را به طور مشترک با فرانسه انجام دهد.

شاید گسترش همکاری‌های هسته ای بریتانیا و فرانسه، از طریق درخواست از فرانسه برای نگهداری ناوگان هسته ای بریتانیا، امکانپذیر باشد. دکتر مایکل جان ویلیامز، سخنران روابط بین الملل در دانشگاه لندن، می‌گوید: “به نظر من این کار از دید اقتصادی و راحتی، بهترین گزینه است.”

آقای توسا در مقابل کمیته مسائل اسکاتلند گفت که نگهداری از کلاهک های هسته ای در خارج از کشور سابقه نیز دارد.

او گفته است: “ما به مدت ۴۰ سال با آمریکایی ها در نگهداری کلاهک های هسته ای در ایزرلون شریک بودیم و کسی هم مشکلی با آن نداشت. نگهبان ها آمریکایی، آلمانی و بریتانیایی بودند. بریتانیا پناهگاه خود را در خاک آلمان داشت، ولی پایگاه متعلق به ایالات متحده بود. تا جایی که من دیدم، کسی مشکلی با این مسأله نداشت.”

با این حال به گفته آقای ریچی، برای این کار و به منظور همخوانی با استانداردهای ایمنی هسته ای بریتانیا و ناتو، باید یک پایگاه زیردریایی و انبار تسلیحاتی جدید در فرانسه ساخته شود.

این موضوع در ایل لونگ – جایی که ناوگان زیردریایی های مسلح به سلاح هسته ای فرانسه در آن مستقر است – مشکل ساز خواهد بود، چرا که به گفته جان اینزلی، از سران “کارزار اسکاتلند برای خلع سلاح هسته ای” که در پی خلاص شدن از شر ترایدنت به طور کامل است، در آنجا فضای کافی وجود ندارد.

همچنین به گفته ران اسمیت، استاد اقتصاد کاربردی در کالج بیربک دانشگاه لندن، نباید تصور کرد که فرانسوی‌ها آماده اند که یک پایگاه تسلیحات هسته ای خارجی را در خاک خود بپذیرند.

۵. کینگز بِی، جورجیا، ایالات متحده

ایده رادیکال دیگر برای استقرار در ایالات متحده، همانند فرانسه، مسأله استقلال را پیش می‌کشد.

با این حال، ترایدنت یک عملیات مشترک بین ایالات متحده و بریتانیا است. موشک های دی-۵ ترایدنت ۲ از کینگز بی واقع در ایالات متحده اجاره شده‌اند.

زیردریایی های بریتانیایی برای تعمیرات به طور منظم به جورجیا مراجعه می‌کنند و بریتانیا همه ساله ۱۲ میلیون پوند، بعنوان بخشی از هزینه اداره این پایگاه، به ایالات متحده پرداخت می‌کند. اجزای غیرهسته ای کلاهک ها نیز در ایالات متحده ساخته می‌شود.

نخست وزیران پیشین بریتانیا همواره بر استقلال ترایدنت تأکید کرده‌ و گفته‌اند که شلیک کردن آن نیازی به اجازه، ماهواره ها و ضوابط ایالات متحده ندارد.

ولی آقای ریچی می‌گوید که “حمایت شدید ایالات متحده از باقی ماندن بریتانیا بعنوان یک پایگاه تسلیحات هسته ای” در برخی موارد جنجال برانگیز بوده است.

با وجود “روابط ویژه” میان بریتانیا و ایالات متحده، همانند گزینه فرانسه، این گزینه نیز با موانع سیاسی جدی مواجه خواهد شد.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

دیوید کامرون به همراه فرمانده جان لیوزی بر روی اچ ام اس ونگارد، سال ۲۰۱۳

این موضع نیز نهایتاً به مسأله استقلال باز می‌گردد. آقای ویلیامز می‌گوید: “حتی وقتی کشورها با یکدیگر کنار می‌آیند نیز ممکن است اختلاف نظر پیدا کنند. برای اینکه بریتانیا بتواند امنیت خود را به صورت کامل تضمین کند، باید بتواند کاملاً مستقل باشد.”

۶. می‌تواند در همینجا بماند

دولت اسکاتلند می‌گوید که در صورت استقلال متعهد به خارج کردن ترایدنت از این کشور است و از این موضوع برای مذاکره با بریتانیا بر سر امتیازهای دیگر و مسائلی مانند بدهی ملی و اتحاد پولی استفاده نخواهد کرد.

ولی ران اسمیت معتقد است که فشار قابل توجهی بوجود خواهد آمد تا اسکاتلند یک پایگاه نظامی، مانند سواستوپول که توسط اوکراین پیش از تصرف کریمه توسط روس ها ایجاد شد، ایجاد کند.

به گفته او، بریتانیا نیز تحت فشار قرار خواهد گرفت که بر سر این موضوع معامله کند، چرا که حتی اگر جابجایی پایگاه های کلاید به صرفه باشد – “که معلوم نیست چنین باشد” – این کار هزینه مالی و زمانی بسیاری خواهد داشت.

ولی آقای ریچی معتقد است که این سناریو محتمل نیست. او می‌گوید: “حزب ملی اسکاتلند اعتبار خود را بر سر رهایی از شر ترایدنت گذاشته است – بعید است کوتاه بیایند. وزارت دفاع هم خیلی خوشش نخواهد آمد که بازدارنده هسته ای بریتانیا در یک کشور دیگر قرار بگیرد، حتی اگر محدوده آن جزو قلمروی بریتانیا باشد.”

در ابتدای امسال الکس ساموند، وزیر اول اسکاتلند و رهبر حزب ملی اسکاتلند، احتمال برنامه‌ای “مشابه قبرس” برای خرید و سپس اجاره دادن این پایگاه را رد کرد. آقای چالمرز می‌گوید: “قلمروی ارضی یک پایگاه مستقل متعلق به بریتانیا خواهد بود، ولی یک پایگاه خارجی متفاوت است. حزب ملی اسکاتلند هم‌اکنون نیز پذیرفته است که برای چهار سال تا سال ۲۰۲۰ این پایگاه را حفظ کند، به همین خاطر دلیلی وجود ندارد که این قرار داد برای چند سال دیگر نیز تمدید شود.”

به گفته آقای ویلیامز، یک گزینه دیگر تغییر بازدارنده هسته ای بریتانیا به یک سامانه هوایی یا زمینی است. با این حال، این پیشنهادها رد شده‌اند، چرا که نمونه‌های مشابه در گذشته بسیار حساس و مشکل زا بوده‌اند.

با این حال آقای چالمرز معتقد است که پیدا کردن خانه‌ای جایگزین برای ترایدنت امکانپذیر است – “در صورتی که اراده سیاسی لازم وجود داشته باشد”. ولی به گفته او چنین کاری آسان نخواهد بود.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

روزنامه فرهیختگان ورزشی| حذفی تمام شد روی گلات تمرکز کنید دیرین دیرین - نصیحت چوبی دانشمندان با کاشت الکترود در مغز، توانایی تکلم را به فردی معلول بازگرداندند فروشگاهی که هلدینگ شد؛ نگاهی به ساختار و عملکرد گروه دیجی کالا ویدئو/ مراحل تحویل فرزند به خانواده های متقاضی در هفت گام گلایه وزیر بهداشت از مدیریت نادرست کرونا در نوروز: فکر کردند فراز و فرود منحنی‌… احتمال تغییرات در مدیریت استقلال/ مددی رفتنی شد؟ چرا فرهاد با فروش ستاره استقلال موافقت کرد؟/ پای پول در میان است! دانلود رایگان فیلم سینمایی هزار سال با تو دانلود مجموعه سریال های درام نامزد EMMY 2021 امی با لینک مستقیم و زیرنویس فارسی ‏⁧‫#نوید_زنگنه‬⁩، عضو تیم ملی امید کشتی آزاد ایران و دارنده مدال برنز امیدهای جه… دستور عزیزی خادم برای برخورد با عاملان تبانی در لیگ دو بازگشت یک مدافع به ترکیب اصلی استقلال/ آبی‎‌ها با دو غایب مقابل نفت عذرخواهی آقای داور به خاطر گرفتن پنالتی عجیب صعود قطر به یک چهارم نهایی جام طلایی بریزبن استرالیا میزبان المپیک ۲۰۳۲ شد غش کردن مهمان شبکه ورزش در پخش زنده (فیلم) خطر‌های سریال قورباغه از نگاه یک معلم دانلود فیلم A Quiet Place 2018 کلاب هاوس بدون محدودیت دعوت‌نامه در دسترس همگان قرار گرفت کرونایی‌های المپیک سه رقمی شد/ رسانه‌ای‌ها هم کرونا گرفتند طالبان می‌گوید برای دستیابی به توافق صلح رئیس‌جمهوری افغانستان باید از مقام خود کناره‌گیری کند درپی تایید احتمال بسیار پایین لختگی خون در اثر تزریق واکسن کرونای آسترازنکا، دان… روند بستری بیماران کرونایی در خراسان جنوبی افزایشی است کاوه افراسیابی لابی‌گر غیرقانونی ایران در آمریکا به «وقت‌کُشی» در روند دادرسی متهم شد اجاره مسکن در شرق تهران / تهرانپارس ارزان‌تر است یا نارمک؟ کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در توییتی نوشت غن… ۸ تا ۱۰ ساعت معطلی سالمندان "بهای واکسن کرونا" در مراکز واکسیناسیون خودرویی تهران! دانلود فیلم Jaws 1975 اعتراض صالحی امیری به وزیر ورزش ژاپن برای معطلی کاروان در فرودگاه دو حمله پهپادی به انبارهای مهمات یک گروه شبه‌نظامی شیعه در عراق دانلود آهنگ جدید علی عبدالمالکی بنام ستاره ی دنباله دار کمپین انتقادی به سکوت رادیوتلویزیون‌ آلمان در برابر اعتراضات مردم ایران: از عملکرد شما «شگفت‌زده‌ایم»! . بستن جاده – در اعتراض به بی آبی به دست مردم … چگونه بیوگرافی خود را در اینستاگرام ویرایش کنیم؟ روزنامه مارکا| یک مورد دیگر برای اودگارد ویدیو| پاس گلهای دیدنی و زیبا تیاگو در بایرن مونیخ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز ۱۴۰۰/۵/۸ واکسن کرونا فایزر تا شش ماه بعد از دریافت اثربخشی دارد شکایت ذوب آهن از هافبک استقلال رد شد Randers spolerer træner-debut Gaseksplosion kostede mand livet Havarikommissionen forventer ingen yderligere undersøgelse af togkollision i Kastrup Skal, skal ikke? Freja Eva Lockenwitz er glad, mens vaccineforløb får Mette Krabbenhøft til at takke nej -Mit hjerte gik i stå Den mand, Marianne forelsker sig i, har en aftale med sin kone om, at han gerne må »fjolle lidt«. Bare det ikke bliver til alvor Overklassens overfladiske råddenskab er i centrum i veloplagt HBO-serie Nyt NHL-hold snupper dansk landsholdsspiller i San Jose Flere bliver smittet i udlandet: »Det er surt. Jeg sidder her og kigger lige ud på golfbanen« FCK rejser sig fra svag halvleg og er tæt på avancement Derfor skal du holde dig vågen til sporten du aldrig ser Borgere i Amager Vest er utrygge i grønne områder: »Vi har nogle ret store naturområder, hvor vi ikke kan sætte belysning op« Fuglsang har øjnene på OL-guldet trods vigende niveau FCK regner med europæisk avancement og øjner gruppespil AB forlænger kontrakten med anfører Masser af danskermål i den norske pokal Karen Frøsigs livssyn er fattigt Hvornår opnår vi flokimmunitet? Derfor er det ikke længere nok med 70 pct. vaccineret AGF ser frem efter oprejsning: Kæmpe fiasko at ryge ud Han blev en brik i et politisk gidseldrama: »Hvis de kan gøre det her mod en amerikansk statsborger, hvem kan de så ikke gøre det imod?« Det var ikke ønsket om det totale ophør af normer, der fik østtyskerne til at råbe på Murens fald Britney søger om at erstatte sin far som værge med revisor Kamaldeen tog Essien med på råd Første gang i 97 år Anders Christiansen scorede igen i Malmö FF-avancement i CL Debat: Man bør etablere en cykelbro i Silkeborg »Hent kamelrytterne«: Tysk træner undskylder upassende tilråb under OL-cykelløb Presset på uvaccinerede amerikanere stiger: Biden vil indføre vaccinepåbud God vind gør forskellen New Zealand kåret som bedste sted at overleve globalt kollaps Den politiske bagedyst Trump bad justitsminister erklære valget ugyldigt Fem vigtige nedslag: De hjalp Danmark. Hvordan skal vi nu hjælpe dem? Medie: Brasiliansk spids er i tvivl om FCM Verdens største teknologiselskaber præsterer helt absurd godt Atalanta henter 21-årig forsvarer i Verona Dansk ferieby gik fra Riviera-drømme til spøgelsesby: 33 år senere ligner virkeligheden endelig visionen Kinesisk superstjerne anholdt efter voldtægtsanklager 35 er omkommet og titusindvis er hjemløse efter massiv regn i Niger Canadiere kræver undersøgelse af skolesystem for indfødte