The news is by your side.

فشار نهادهای امنیتی و قضایی بر فعالان رسانه‌ای؛ «ابراهیم رئیسی را نقد نکنید»

0گزارش‌های رسیده از ایران حاکی است که سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه در تماس با تعدادی از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای از آن‌ها خواسته است که هیچ مطلبی علیه و در نقد ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر نکنند.

منابع رادیو فردا خبر داده‌اند که برخی تماس‌ها هم از سوی شعبه ۱۲ این دادسرا صورت گرفته است.

همزمان از اطلاعات سپاه با تعدادی از فعالان رسانه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند تماس گرفته شده و از آن‌ها خواسته شده است «محتوایی» در نقد ابراهیم رئیسی منتشر نکنند در غیر این صورت برای آن‌ها دردسر خواهد شد.

پلیس امنیت و پلیس فتا نیز با برخی از فعالان رسانه‌ای تماس گرفته و آن‌ها را به خاطر مواضع‌شان تحت فشار گذاشته‌اند.

حسین رزاق، فعال رسانه‌ای، در همین زمینه در صفحه توئیتری خود نوشته است: «فساد یعنی کارمندان یک کاندیدا در قوه‌ فعلی تماس بگیرند که اگر علیه ایشان در راه به‌دست گرفتن قوه‌ بعدی حرف بزنید با تمام قوا با شما برخورد می‌شود».

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال نامزد شده است. این انتخابات قرار است روز ۲۸ خرداد برگزار شود.

عدم استعفای رئیسی از ریاست قوه قضائیه این گمانه را تقویت کرده که او در حال استفاده از دستگاه قضایی برای برخورد با مخالفان انتخاباتی خود است و منتقدان، او را متهم می کنند که از دستگاه قضایی به عنوان بخشی از ستاد انتخاباتی در جهت جلوگیری از انتشار هرگونه نقدی علیه خود بهره می گیرد.

ابراهیم رئیسی در فرودین‌ ۹۸ با حکم آیت‌الله علی خامنه‌ای، به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب شد و حامیان او تلاش کردند چهره جدیدی از او در زمینه «مبارزه با فساد» ارائه کنند.

برخی از منتقدان آقای رئیسی می‌گویند که او باید در قوه قضائیه، بحث مبارزه با فساد را جلو ببرد و نباید در انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیدا می‌شد. منتقدان وی همچنین به صدور احکام سنگین علیه کارگران و دانشجویان و فعالان سیاسی در دوره ریاست آقای رئیسی بر قوه قضائیه انتقاد دارند.

ابراهیم رئیسی پیش از ریاست قوه قضاییه، تولیت آستان قدس رضوی را بر عهده داشت. اما یکی از مهم‌ترین نقش‌های او در جمهوری اسلامی، عضویت در یک هیات چهار نفره‌ موسوم به «هیات مرگ» بود که در سال ۱۳۶۷ به کشتار گسترده زندانیان سیاسی حکم داد.

۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۵ کانال تلگرامی آیت‌الله حسینعلی منتظری، قائم مقام وقت بنیانگذار جمهوری اسلامی، یک فایل صوتی منتشر کرد که به جلسه ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ وی با چهار مقام قضایی شامل حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی و ابراهیم رئیسی مربوط بود.

ابراهیم رئیسی یکی از مخاطبان اعتراض آیت‌الله حسینعلی منتظری به اعدام‎های سال ۱۳۶۷ در این فایل صوتی است که آیت‌الله منتظری عملکرد آن‌ها در اعدام زندانیان سیاسی را «جنایت» خواند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، نیز در اوج رقابت‌های انتخاباتی سال ۱۳۹۶، بدون نام بردن از این رقیب انتخاباتی خود گفته بود که «مردم ایران اعلام می‌کنند آن‌هایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند را قبول ندارند».

ابراهیم رئیسی شاخص‌ترین چهره جناح اصولگرا است که در انتخابات سال ۹۶ از حسن روحانی شکست خورد.

گسترش فقر، تداوم برخوردهای امنیتی با فعالان سیاسی، مدنی و روزنامه‌نگاران، سرکوب گسترده و خونین اعتراضات مردمی، سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی به دست سپاه پاسداران و پنهان‌کاری در این‌ زمینه در کنار سوءمدیریت همه‌گیری کرونا به نارضایتی‌های عمومی در سال‌های اخیر دامن زده است.

این دوره از انتخابات در فضایی سرد و در شرایطی برگزار می‌شود که رشته اعتراضات اخیر سراسری در ایران، از جمله در دی‌ ۹۶، مرداد ۹۷ و آبان‌ ۹۸ کلیت نظام جمهوری اسلامی را هدف گرفته‌اند و در آن‌ها شعارهایی علیه هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا نیز سر داده شد.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، ایسپا، که یک نهاد دولتی است هشدار داده که میزان مشارکت در انتخابات امسال حدود ۳۹ درصد از واجدان شرایط خواهد بود که از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ پایین‌ترین میزان خواهد بود.منبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rail service hit by ‘significant disruption’ in England after cracks found on high-speed trainsKelechi Iheanacho: ‘People forget my name, they call me Senior Man’Boris Johnson ‘said Super League was great idea’ as UK PM faces renewed scrutiny over doomed project‘He fanned those flames’: Obama says Trump was a factor in rise of anti-Semitism while presidentEx-MMA star & cancel culture target Gina Carano shows off deadeye skills on shooting range (VIDEO)Woman gives birth in Kyiv metro underpassGerman army officer who posed as Syrian refugee on trial for planning attack on politiciansCyclone Tauktae makes landfall in Covid-battered IndiaChad's president Idriss Déby dies 'in clashes with rebels'Ignore hype over hydrogen heating, government toldCoronavirus: Tokyo Motor Show cancelled for first time in 67 yearsIsrael Gaza conflict: Biden calls leaders amid escalating violenceUS consumer prices soar at the fastest pace since 2008 financial crisisMezcal producers hope to toast brighter futureCan you beat a lion or a grizzly bear in a fight? YES, say a number of Americans in new surveyGlobal investors continue to pour cash into Russia despite pandemic – EY‘Mad and totally unethical’: Dominic Cummings hits out at Boris Johnson'We've booked two summer holidays for the same time'Eight lions contract Covid-19 at Hyderabad zoo amid coronavirus surge in India – mediaCovid: A tenth of Britain's restaurants lost during pandemic