The news is by your side.

مرکل: جی‌هشت دیگر وجود ندارد

0


آنگلا مرکل می‌گوید زمینه سیاسی جی‌هشت از بین رفته است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آنگلا مرکل می‌گوید زمینه سیاسی جی‌هشت از بین رفته است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان می‌گوید اتحادیه اروپا آمادگی دارد تا تحریم‌ها را علیه روسیه شدیدتر کند. خانم مرکل همچنین گفت اقدامات روسیه به این معناست که هشت کشور صنعتی (جی هشت) دیگر وجود خارجی ندارد.

اجلاس سران هشت کشور صنعتی (جی هشت) قرار بود تابستان امسال در بندر سوچی روسیه برگزار شود اما به گفته خانم مرکل دیگر چنین نه چنین “ساختاری” وجود دارد نه اجلاس سوچی، چرا که “زمینه سیاسی” آن از بین رفته است.

خانم مرکل امروز پنج‌شنبه (بیست مارس، ۲۹ اسفند) گفت اتحادیه اروپا این را روشن خواهد کرد که آماده است تا “هر زمانی” که لازم باشد، بخصوص اگر شرایط “بدتر” شود تحریم‌علیه روسیه را تشدید کند.

به گفته کارشناسان اگر اتحادیه اروپا در اعمال این تحریم‌ها جدی باشد وابستگی خود را به واردات گاز روسیه کاهش خواهد داد.

پیش از این اتحادیه اروپا ۲۱ مقام روس و کریمه‌ای را در لیست تحریم قرار داده و صدور ویزا برای آنها ممنوع و دارایی‌هایشان را مسدود کرده بود.

اظهارت خانم مرکل درست پیش از اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل عنوان شده است؛ در این جلسه رهبران اتحادیه اروپا تحریم‌های طولانی مدت تجاری و اقتصادی علیه روسیه را بررسی می‌کنند.

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا هم امروز گفت این کشور آماده است در واکنش به الحاق کریمه به روسیه، تحریم علیه مسکو را گسترش دهد.

آمریکا پیش از این ممنوعیت صدور ویزا و مسدود کردن دارایی‌ها را برای یازده نفر تصویب کرده بود.

به گفته رییس جمهور آمریکا خطری که روسیه برای مناطق جنوبی و شرقی اوکراین بوجود آورده احتمال شدت گرفتن بحران را در منطقه افزایش داده است.

آقای اوباما همچنین اعلام کرد دستوری را امضا کرده که به او اختیار می‌دهد حوزه‌های کلیدی اقتصاد روسیه را مشمول تحریم قرار دهد.

به این ترتیب فهرست افرادی که مشمول تحریم می‌شوند طولانی‌تر می‌شود که بیشتر افراد نزدیک به ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه را در بر می‌گیرد.

بعلاوه یک بانک به نام بانک “روسیه” هم در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است. این بانک را متحدان آقای پوتین اداره می‌کنند .

آقای اوباما تاکید کرد این اقدامات را با اکراه انجام می‌دهد و امیدوار است روسیه برای تنش‌زدایی اقدام کند.

کریمه یکشنبه برای الحاق به روسیه همه‌پرسی برگزار کرد و پس از آن استقلال خود را از اوکراین اعلام کرد. این جمهوری خودمختار سپس از روسیه درخواست کرد این شبه جزیره را به خاک خود ضمیمه کند.

اتحادیه اروپا و آمریکا هم همه‌پرسی و هم الحاق کریمه به روسیه را “غیرقانونی و نامشروع” خواندند و آن را ناقض قوانین بین‌المللی و حق حاکمیت اوکراین دانستند.

اما مجلس عوام روسیه، دوما امروز عهدنامه کریمه را تایید کرد و فردا نیز این عهدنامه به تایید سنای روسیه خواهد رسید.

دیروز هم دو پایگاه نظامی اوکراین در کریمه که دیروز به اشغال نیروهای طرفدار روسیه در آمد.

مجموعه این اتفاقات سبب شده تنش‌ها در منطقه و اتحادیه اروپا شدت بگیرد، از این رو بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل به مسکو سفر کرده تا با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه دیدار و گفتگو کند.

در همین حال پارلمان اوکراین اعلام کرد “این کشور هیچگاه و تحت هیچ شرایطی از مبارزه برای آزادکردن کریمه اشغالی دست نخواهد کشید، صرفنظر از اینکه این کار چقدر طول بکشد یا چقدر دشوار باشد.”

اما سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه همچنان تاکید کرد “الحاق” کریمه برای “محافظت روس‌تبارهای این شبه جزیره از گزند “ملی‌گراها، ضدسامی‌ها و دیگر تندروهایی که دولت جدید اوکراین به آنها وابسته است” ضروری بوده است.

پس از آنکه دیروز نظامیان طرفدار روسیه دو پایگاه اوکراین در کریمه را تصرف کردند، دولت اوکراین اقدام برای تخلیه هزاران نفر از نیروهای نظامی خود و خانواده‌های آنها را از کریمه تشدید کرده است.

در همین حال اعلام شد سرهی هایدوک فرمانده نیروی دریایی اوکراین که دیروز در حمله به سرفرماندهی این نیرو در سواستوپول دستگیر شده بود، آزاد شده است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back to school: 'I'm ready for a coffee in peace'Srebrenica massacre: UN court rejects Mladic genocide appealGuillermo Lasso: Ecuador's new leader faces uphill struggleUFO whistleblower accuses Pentagon of concerted effort to discredit him & hide ‘truth’ from American peopleCovid: Surge vaccinations could be used to tackle Indian variantArchegos collapse costs Morgan Stanley $911mAfter insurrection week a hurricane swirls around Carabao Cup final | Barney RonayThe joy of eating out again. The pain of trying to get a tableIndian variant: Government 'concern' at speed of growthResearchers detect link between teenage brain thinning and onset of psychosis later in lifeHouston tiger: Animal missing for a week locatedRussia's Putin: Biden will be less impulsive than TrumpBiden admin proposes expanding & accelerating legal immigration in sharp U-turn from Trump-era policies – mediaCoronavirus: Patel denies No 10 pursued herd immunity policyElections 2021: Parties make last push for votes before polls openEU officially bans Belarusian carriers from its airspace & airports over Ryanair forced landingCitius, altius, virus: it seems absurd, but the Olympic Games must go on | Barney RonayCritics, including CNN, attack Chauvin defense for ‘reasonable police officer’ argumentDuration of money-printing punishments depends on how worthless money becomes, expert tells RT’s Keiser ReportUK inflation rate rises to 0.7% in March