The news is by your side.

بازار مسکن لندن در دست ثروتمندان بین‌المللی

0


  • راب برومبی
  • خبرنگار مسائل بریتانیا، سرویس جهانی بی بی سی

آیا بیشتر خریداران ملک در این مجموعه خارجی خواهند بود؟

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

آیا بیشتر خریداران ملک در این مجموعه خارجی خواهند بود؟

فرانک گری، معمار سرشناس، هنگام رونمایی از طرح خود برای توسعه و بهسازی نیروگاه برق بترسی در لندن، لازم دانست بگوید: “من می‌خواهم ساختمان‌هایی بسازم که مردم دوست داشته باشند در آن‌ زندگی کنند.” گویی این پروژه می‌توانست هدف دیگری داشته باشد.

منظور او اشاره به این نگرانی بود که بازار مسکن لوکس نوساز در لندن در حال تبدیل شدن به محلی برای انباشت سرمایه ابَر-ثروتمندان بین‌المللی است.

بسیاری معتقدند که چنین وضعیتی کمکی به بحران حاد مسکن در این شهر نمی‌کند – بخصوص وقتی خانه‌های نوساز خالی می‌ماند.

ارقام بدست آمده توسط نایت فرانک، مشاور بین‌المللی مسکن نشان می‌دهد که در دو سال پیش از ژوئن ۲۰۱۳، ۶۹ درصد از خریداران خانه‌های نوساز در بازار درجه یک مرکز لندن، بریتانیایی نبوده‌اند.

تقریباً نیمی از این تعداد، یعنی ۴۹ درصد، ساکن بریتانیا نیستند. این موضع به این نگرانی دامن زده که خانه‌ها فقط به عنوان سرمایه‌گذاری خریداری شده‌اند و خالی از سکنه خواهند ماند.

خریداران جوان ”شانسی ندارند’

در یکی از مراحل پیشین توسعه نیروگاه بترسی در نزدیکی رودخانه تیمز، نیمی از آپارتمان هایی که در سازه این نیروگاه سابق ساخته شده بود، بیرون از بریتانیا فروخته شد.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

شماره یک هاید پارک – لوکس ولی گفته می‌شود اکثراً خالی

راب تینکنل، مدیر عامل شرکت توسعه نیروگاه بترسی، می‌داند که املاک خالی از سکنه به وجهه این پروژه صدمه می‌زند.

او می‌گوید: “اگر این مجموعه کار نکند و کسی در اینجا زندگی نکند، با مشکل روبرو خواهد شد.”

“لازم است اطمینان حاصل کنیم که از این خانه‌ها برای زندگی کردن استفاده می‌شود و ما هر آنچه در توان داریم را در این راه به کار گرفته ایم.”

“نمی توان جلوی خریداری از سوی سرمایه گذاران را گرفت، ولی در این صورت آن‌ها باید این املاک را اجاره بدهند چون کسانی هستند که بخواهند در اینجا زندگی کنند. این یک سرمایه‌گذاری عالی خواهد بود.”

در حالی که در حوالی “شماره یک اسکله سنت جورج”، طرح توسعه دیگری برای یک برج لوکس، قدم می‌زدم زنی را دیدم که با سگ خود برای قدم زدن بیرون آمده بود.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

جدیدترین طرح توسعه بترسی: همکاری بین شرکت های «گری و همکاران» و «فاستر و همکاران»

او می‌گوید: “امکان ندارد لندنی های معمولی بتوانند در اینجا زندگی کنند. ابداً!”

او قبول دارد که خریداران ثروتمند خارجی مردم محلی را مجبور به ترک این مناطق می‌کنند، ولی می‌گوید “آنها از قصد این کار را نمی‌کنند – مسأله این است که فقط آن‌ها پول و وسیله این کار را دارند.”

مردی که در حال ساندویچ خوردن از منظره جاده جدید لب آب لذت می‌برد می‌گوید: “اینجا از وسع مالی بیشتر مردم خارج است. جوانانی که به بازار مراجعه می‌کنند هیچ شانسی ندارند.”

‘املاک سرمایه ای’

در سوی دیگر شهر، بیرون یکی از جنجال برانگیزترین املاک نوساز لندن، با دیوید بوتروید عضو شورای منطقه وست مینستر ملاقات می‌کنم. پروژه “شماره یک هاید پارک” مجموعه‌ای از آپارتمان های لوکس است که، همانطور که از نامش پیداست، به خود هاید پارک دید دارد.

آقای بوتروید می‌گوید: “این لوکس‌ترین مجتمع مسکونی است که در لندن می‌توانید تصور کنید و هر واحد آن به قیمت حدوداً ۷۰ میلیون پوند به فروش می‌رود.”

او می‌گوید: “حالا معلوم شده که تقریباً هیچ‌کس در اینجا زندگی نمی‌کند.”

به گفته او بیشتر این آپارتمان ها املاک سرمایه ای اند و برای مالکان آن‌ها راحت‌تر است که خالی نگهشان دارند، تا اینکه به دردسر اجاره دادن تن دهند.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

نهایتاً طبق برنامه‌ریزی بیش از ۳۴۰۰ خانه در اینجا ساخته خواهد شد

او می‌گوید: “این ساختمان‌ها کمکی به جامعه نمی‌کنند، چون خالی اند.”

او با آمارگیری از منطقه خود در مرکز لندن (وست مینستر) متوجه شده است که با اینکه تعداد خانه‌ها افزایش یافته، تعداد رأی دهندگان و مالیات دهندگان کاهش یافته چرا که بسیاری از این خانه‌ها خالی از سکنه است.

با این حال گرین گیلمور، مدیر مطالعات مسکن در مشاورین نایت فرانک، ادعا می‌کند که تعداد کسانی که املاکشان را خالی رها می‌کنند اندک است.

او می‌گوید: “این تنها بخش کوچکی از بازار است. شما با میلیاردرهایی مواجه می‌شوید – افراد ثروتمند بین‌المللی – که در سراسر جهان ملک دارند و تنها بخش کوچکی از وقت خود را در هرکدام از آن‌ها سپری می‌کنند.”

“آنها با سرمایه گذاران فرق می‌کنند. آنها می‌خواهند فقط خودشان از خانه‌هایشان استفاده کنند، ولی این تنها در بالاترین قسمت بازار اتفاق می‌افتد و بخش بسیار کوچکی از خانه‌های پایتخت را شامل می‌شود.”

با وجود شواهدی مبنی بر اینکه خریداران خارجی با خرید املاک مسکونی معمولی به تورم قیمت مسکن دامن می‌زنند، مطالعات شرکت نایت فرانک نشان می‌دهد که بیرون از مناطق درجه یک در مرکز لندن، خریداران خارجی غیرساکن در لندن – دستکم در مورد خانه‌های نوساز – فعالیت چندانی ندارند.

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

در کنار واحدهای تجاری و اداری، یک ایستگاه جدید مترو نیز در این مجموعه احداث خواهد شد

به ادعای شرکت نایت فرانک، بیش از ۷۹ درصد خانه‌های نوساز، حتی در مرکز لندن، توسط ساکنان بریتانیا خریداری می‌شود و در بیرون از مرکز شهر این رقم به ۹۳ درصد نیز می‌رسد.

گرین گیلمور می‌گوید: “ما در پایتخت با کمبود مسکن مواجهیم و این باعث بالا رفتن قیمت ها شده است. به اندازه کافی خانه ساخته نمی‌شود، همین!”

هدف بسیاری از ساخت و سازهای فعلی بالاترین بخش بازار است.

به گفته مشاورین املاک ای.سی هری، در دهه پیش رو، لندن شاهد پایان ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی درجه یک خواهد بود که ارزش فروشی برابر با ۵۰ میلیارد پوند به همراه خواهد داشت.

پروفسور تونی ترورس، کارشناس شوراهای محلی در مدرسه اقتصاد لندن، با این گفته موافق است و می‌گوید تورم قیمت سریع در بازار مسکن لندن بیشتر تقصیر کمبود ساخت و ساز است، تا سرمایه گذاران خارجی.

او می‌گوید: “جمعیت لندن هر سال حدود ۱۰۰ هزار نفر افزایش می‌یابد، ولی تنها ۱۸ تا ۲۰ هزار خانه جدید ساخته می‌شود.”

بحران توسعه

در پروژه نیروگاه بترسی، طرح خانه‌های ارزان‌قیمت، که تنها ۱۵ درصد از کل مجموعه را شامل می‌شود، با انتقاد شدید مواجه شده. همچنین تنها نیمی از این تعداد مسکن اجتماعی است. راب تینکنل این موضوع را می‌پذیرد.

در نتیجه خانه‌ هایی که در وسع مالی لندنی های عادی باشد، عملاً ساخته نمی‌شود.

نیروگاه بترسی در سال ۱۹۸۳ تولید برق را متوقف کرد و از آن زمان طرح های مختلفی برای توسعه آن ارائه و رد شده است – ولی مورد اخیر که با پول مالزیایی ها پشتیبانی می‌شود، احتمالاً موفق خواهد بود.

به این بنای محبوب لندنی ها شانس دیگری برای زنده ماندن داده شده، با این حال ۳۴۴۴ خانه جدیدی که در اینجا ساخته می‌شود از دسترس لندنی های عادی خارج است.

برای بیشتر افراد، محله جدیدی به لندن اضافه شده که تنها می‌توان به آن نگاه کرد، نه این که در آن زندگی کرد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Beijing says US ‘deliberately disrupting’ peace after American warship sails through Taiwan StraitTravis Perkins warns of price rises amid shortage of raw materialsUK’s thriving economy refutes all ‘gloom and doom’ of Brexit, expert tells RT’s Boom BustCzech Republic calls on EU court to impose €5 million-a-day fine on Poland for breaching order suspending Turow minePlanning my 'big Greek wedding' in a pandemicSouth Africa's Zulu Princess Thembi: People think we’re murderersOpen Skies Treaty: US tells Russia it will not rejoin key arms control dealMarcus Rashford's budget cookery serves up fish finger sandwichChina lands its Zhurong rover on MarsGeorge Floyd: US marks anniversary of the killing‘Listening to my body’: Rafael Nadal PULLS OUT of Wimbledon and Olympics in double blow to fans of Spanish iconWill Memorial Day weekend box office top the anticipated $100 million? RT’s Boom Bust wants to knowCovid in Scotland: Glasgow to remain in level three lockdownAston Villa v Manchester City: Premier League – live!Ignore hype over hydrogen heating, government toldENTIRE Portland rapid response unit dealing with protest violence RESIGNS after member indicted World’s largest oil company launches debut sale of dollar-denominated Islamic bondsTasmanian devils born on Australian mainland after 3,000 yearsSupreme Court takes on major Mississippi abortion case that could roll back Roe v. WadeTrump calls bitcoin ‘scam’, denounces it for ‘competing against the dollar’