The news is by your side.

۱۱ درصد زنان در طول عمر خود يک بار سقط جنین می‌کنند

0بر اساس سه پژوهش جدید که نتایج آن‌ها در مجله علمی «لنست» منتشر شده است، یک مورد از هر هفت بارداری در سراسر جهان به سقط جنین منجر می‌شود و ۱۱ درصد از زنان در طول حیات خود سقط جنین را تجربه می‌کنند.

این پژوهش که محصول جمع‌آوری و تحليل داده‌های پزشکی از سراسر جهان توسط یک هیئت علمی بین‌المللی ۳۱ نفره است نشان می‌دهد که هر سال حدود ۲۳ میلیون سقط جنین انجام می‌شود. ولی با توجه به این‌که تعداد زیادی از موارد سقط جنین ثبت نمی‌شود رقم واقعی «بسیار بیشتر» از این است.

آمارهای جمع‌آوری شده نشان می‌دهد که حداقل دو درصد از زنان در طول عمر خود دو بار و حدود یک درصد از زنان سه بار سقط جنین می‌کنند. میزان و کیفیت مراقبت‌های پزشکی از زنانی که سقط جنین می‌کنند در کشورهای مختلف و حتی در کشورهای ثروتمند بسیار ناهمگون است.

تهیه‌کنندگان این پژوهش می‌گویند: «برای تضمین مراقبت‌های جسمی و روحی بهتر از زنانی که سقط جنین می‌کنند باید سیستم جدیدی راه‌اندازی شود و در درجه اول باید شرایط ویژه و نیازهای آن‌ها به رسمیت شناخته شود».

تصورهای نادرست در مورد سقط جنین عمومیت دارد و حل این مشکل نیازمند آموزش و آگاهی‌بخشی است.

به عنوان نمونه بسیاری از زنان تصور می‌کنند که وقوع سقط جنین بسیار نادر است و دلیل آن بلند کردن اشیا سنگین و یا استفاده از داروهای کنترل بارداری در گذشته است. یکی دیگر از تصورات نادرست این است که برای جلوگیری از سقط جنین به خصوص در میان زنانی که ریسک بالایی دارند، روش‌های درمانی مناسب وجود ندارد.

تهیه‌کنندگان این پژوهش می‌گویند که این تصورات نادرست باعث می‌شود زنان و همسران آن‌ها خود را مقصر دانسته و یا به دنبال درمان نروند.

سقط جنین در عین حال می‌تواند به انزوای زنان منجر شود چون بسیاری از زنان که این اتفاق برای آن‌ها می‌افتد این موضوع را به اعضای خانواده، دوستان نزدیک و حتی در مواردی به شریک زندگی خود نمی‌گویند.

سقط جنین معمولا به ختم دوران بارداری قبل از ۲۰ تا ۲۴ هفته از شروع این دوره اطلاق می‌شود ولی این بازه زمانی در کشورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد.

بازبینی و جمع‌بندی پژوهش‌های علمی که تا تابستان ۲۰۲۰ منتشر شده نشان می‌دهد که سقط جنین می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد؛ از جمله سن بالای مادر، پدران بالای سن ۴۰ سال و یا سابقه سقط جنین قبلی در مادران.

سایر عواملی که می‌تواند برای زنان باردار خطرناک باشد وزن به شدت پایین و یا اضافه وزن مفرط، مصرف دخانیات و الکل، فشار عصبی مداوم، شب‌کاری و قرار گرفتن در معرض آلودگی شدید هوا و مواد شیمیایی ضدآفت است.

پیامدهای سقط جنین برای سلامتی به‌خصوص پس از مورد دوم و یا سوم می‌تواند بسیار شدید باشد.

کارشناسان تاکید می‌کنند که یکی از مهم‌ترین پيامدهای سقط جنین می‌تواند حالت افسردگی و سایر عوارض روحی و روانی باشد که در بسیاری از جوامع و کشورها به رسمیت شناخته نمی‌شود و یا مورد توجه قرار نمی‌گیرد. آمارها نشان می‌دهند که حدود ۲۰ درصد از زنان پس از سقط جنین دچار این حالت می‌شوند که ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

تهیه‌کنندگان این پژوهش یادآوری می‌کنند که اکثر داده‌ها مربوط به کشورهای ثروتمند است ولی «سکوت در مورد سقط جنین» نه فقط در کشورهای فقیر بلکه در سراسر جهان مشاهده می‌شود.

پژوهشگران در بخش دیگری از مقدمه توضیحی این پژوهش گفته‌اند: «سقط جنین مدت‌های مدید مورد بی‌توجهی قرار گرفته و یا اهمیت آن به خوبی درک نشده است. فقدان پیشرفت علمی در این زمینه تکان‌دهنده است و متاسفانه سیستم‌های خدمات درمانی و افکار عمومی به این بی‌توجهی عادت کرده‌اند».

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه/ش.ر/ک.رمنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Heathrow Airport to open terminal for 'red list' arrivalsIran says it has produced 6.5kg of 60% pure uranium as nuclear deal revival talks with US enter final stretchSchool catch-up tsar resigns over lack of fundingHospital Covid admissions after jab 'very, very small'Brexit: UK asks EU to extend grace period for chilled meat exportsFire crews tackle large blaze in Glasgow city centreBid to use criminal cash to refund scam victims‘I cannot stop thinking about it’: Jose Mourinho reveals his tears for Christian Eriksen following Euro 2020 collapseQueen's Speech: Missing Employment Bill 'long overdue'UEFA ‘exploring punishments’ for Super League rebels as desire for retribution remains – reportsBoxer Kay Prosper: ‘I cried the day I got my British passport’Janssen single-dose Covid vaccine approved by UKVaccination segregation: Chicago restaurant separates customers by jab status, citing city’s Covid-19 rulesPutin outlines national priorities to restart economy & raise living standards as Russia emerges from Covid crisisMacron threatens to withdraw French troops from MaliTokyo 2020: The mental strain of the delayed OlympicsThe student loan bubble 'is going to burst'Ireland 15-56 France: Women’s Six Nations – as it happenedThe ransomware surge ruining livesUS panic-buying feeds into fuel shortage, sending gasoline prices higher – analyst