The news is by your side.

پیشرفت‌هایی حاصل شده، ولی راه درازی باقی است

0وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در خصوص مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین پایتخت اتریش با اشاره به حصول پیشرفت‌هایی در این مذاکرات، اظهار داشت، اما هنوز راه درازی برای پیمودن باقی مانده است.

خانم شرمن که در اندیشکده «آتلانتیک» صحبت می کرد، در پاسخ به پرسشی در خصوص این مذاکرات گفت، پیشرفت‌هایی حاصل شده است ، اما هنوز راه طولانی در این خصوص باقی مانده است.

دور چهارم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام با شرکت کشورهای حاضر در این توافق و مشارکت غیر مستقیم آمریکا، روز جمعه در وین آغاز شد. گزارش‌ها حاکی است که ایران و آمریکا، دو طرف اصلی این مذاکرات، هر دو علائمی برای بازگشت به تعهدات برجامی خود نشان می‌دهند.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه اظهارات خود تصریح کرد، من امیدوارم که بتوانیم به تفاهمی دست یابیم که توافق فنی بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در پایان ماه جاری میلادی به پایان می‌رسد، را بتوان تمدید کرد.

وندی شرمن همچنین ابراز امیدوارم کرد پیشرفت‌های کافی و قابل اتکایی تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در خردادماه سال جاری حاصل شود.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا با این حال تصریح کرد: نمی‌دانم که بتوانیم به توافقی برای پایبندی در برابر پایبندی و همچنین توافقی برای ادامه رایزنی‌ها بعد از ضرب‌الاجل انتخابات آنها دست یابیم.

نقش اروپا

وندی شرمن در ادامه اظهارات خود به نقش اروپا در دستیابی به توافق برجام در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و گفت که هم اکنون نیز اروپا در خط مقدم این مذاکرات در وین قرار دارد.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت، همانطور که می‌دانید آمریکا در این مذاکرات به طور غیرمستقیم حضور دارد. تیم ما در یک هتل مستقر است و نشست اروپا، روسیه، چین و ایرانی‌ها در یک هتل دیگر برگزار می‌شود و اروپایی‌ها واقعاً بین دو طرف در حال آمد و رفت هستند تا بتوانیم به نقطه‌ای برسیم که مهم است.

در همین زمینه، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران پس از نخستین نشست دور چهارم مذاکرات وین تاکید کرد که آمریکا و همه طرف‌ها برای احیای برجام جدیت دارند.

عباس عراقچی گفت، اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به ما منتقل می‌شود، این است که آنها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند و تاکنون برای رفع بخش بزرگی از تحریم‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند.

در همین حال، میخائیل اولیانوف٬ نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای در وین گفته است که طرفین با سرعت بخشیدن به فرایند مذاکرات موافقت کرده‌اند.

میخائیل اولیانوف در توییتی نوشت، به نظر می‌رسد همه این آمادگی را دارند که تا هر زمانی که برای دستیابی به توافق نیاز باشد در وین بمانند.

با استفاده از وب سایت آتلانتیک و رادیو فردامنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Boris Johnson marries fiancee in secret ceremony - reportsUS troops accidentally raid sunflower oil factory‘A ridiculous decision’: Danish legend Schmeichel slams decision to restart Denmark-Finland game after Eriksen collapseAl-Aqsa mosque: Dozens hurt in Jerusalem clashesUS energy production saw steepest drop on record in 2020The Great British Art Tour: how a French artist gave us plenty to see in Barnard CastleSpaceX: The rocky road to a smooth rocket landingOPEC+ may boost oil production to ease global supply deficitBrexit: UK-EU talks on Northern Ireland 'to intensify'Russian-born Ethereum creator Vitalik Buterin donates $1 BILLION in crypto to pandemic-hit IndiaCovid: Macron calls on US to drop vaccine export bansSemiconductor chip shortage expected to cost automakers $110 billion in revenues in 2021Biden jokes about RUNNING OVER reporter after getting question about Israel (VIDEO)Manchester Arena Inquiry: Bomber 'should have been identified as a threat'Power grab in a pandemic: how absence of fans gave greedy owners their chance | Barney RonayForging a path to recovery: Russia’s St. Petersburg Economic Forum to address global challenges of post-pandemic worldMissing Indonesian submarine: rescuers find unidentified object as oxygen runs lowUN Middle East envoy warns of ‘full scale war’ in Gaza as diplomats claim US is holding up Security Council statementSuper League players face World Cup and Euros ban, warns furious Uefa chiefAir France and Airbus to stand trial over deadly 2009 crash in the Atlantic Ocean that killed 228