The news is by your side.

صادرات نفت ایران در ماه آوریل همچنان بالاتر از سال گذشته است

0خبرگزاری رویترز از قول دو شرکت ردیابی نفتکش‌ها و منابع تجاری گزارش داده است صادرات نفت ایران در ماه جاری میلادی کماکان در سطح بسیار بالاتری از پارسال قرار دارد.

ایران از اواخر پارسال صادرات نفت خود را به صورت چشمگیری افزایش داده و در حالی که مذاکرات هسته‌ای پیش می‌رود، میزان بالای صادرات نفت را حفظ کرده است.

بر اساس ارزیابی شرکت پترو لجستیک، صادرات نفت ایران در ماه جاری به نیم میلیون بشکه در روز رسیده که حدود صد هزار بشکه کمتر از ماه قبل است، اما نسبت به پارسال هنوز در سطح بسیار بالاتری قرار دارد.

متوسط صادرات نفت ایران به چین در سال گذشته میلادی حدود ۳۲۰ هزار بشکه در روز تخمین زده می‌شود.

ایران روزانه ۳۰ تا ۵۰ هزار بشکه صادرات نفت به سوریه نیز دارد، اما در برخی از ماه‌های پارسال صادرات نفت جمهوری اسلامی به خاطر تحریم‌ها حتی به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود.

یک شرکت ردیابی نفتکش‌ها هم آمارهای مشابهی با شرکت پترو لجستیک برای دو هفته ابتدایی ماه جاری در رابطه با میزان صادرات نفت ایران داده است.

چین بزرگترین مشتری نفتی ایران است که بنابر آمارهای گمرکی پارسال روزانه حدود ۸۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده، اما شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها می‌گویند رقم یاد شده تنها ۲۵ درصد صادرات واقعی نفت ایران به چین است.

بخش بزرگی از نفت ایران تحت نام نفت دیگر کشورها مانند عراق، امارات، عمان، مالزی و اندونزی راهی چین می‌شود.

خبرگزاری رویترز نیز به این موضوع اشاره کرده و می‌گوید ایران با «جعل اسناد»، سعی می‌کند نام منبع نفت صادراتی به چین را پنهان کند.

آمارهای گمرکی چین نشان می‌دهد که این کشور هیچ نفتی از ایران در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی وارد نکرده، اما شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها تخمین می‌زنند به‌طور متوسط ۶۵۰ هزار بشکه نفت ایران در دوره یاد شده، تحت نام نفت دیگر کشورها راهی چین شده است.

رویترز می‌نویسد ردیابی نفتی که ایران راهی بازارهای بین‌المللی می‌کند، بسیار سخت است. ایران با روش‌هایی مانند تغییر نام نفتکش‌ها، خاموش کردن سیگنال ردیابی کشتی‌ها، انتقال محموله‌های نفتی در دل اقیانوس‌ها از یک کشتی به کشتی دیگر و نهایتا جعل اسناد، تلاش می‌کند تحریم‌ها را دور بزند.

ایران قبل از تحریم‌های آمریکا روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت داشت.

صادرکنندگان نفت نگران اوج‌گیری ناگهانی صادرات نفت ایران با رسیدن به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های آمریکا هستند. طی سال‌های گذشته، اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه با کاهش تولید نفت خود، قیمت‌های جهانی نفت را نسبتا در سطح بالایی نگه داشته‌اند، اما با اوج‌گیری صادرات نفت ایران، احتمالا تعادل در بازارهای نفت به هم خواهد خورد.

شیوع کرونا نیز تقاضای جهانی نفت را به شدت کاهش داده است و انتظار نمی‌رود سطح مصرف جهانی نفت در سال آینده نیز به سطح سال ۲۰۱۹ برسد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، گمرک چین، رادیو فردا؛ د.خ/س.نمنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.