The news is by your side.

دوستان و دشمنان محمد کاکا، حاکم جدید و جوان چاد

0


سفر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، به چاد برای شرکت در مراسم خاکسپاری ادريس دبی، رئیس‌جمهور پیشین این کشور، نشان از اهمیت این کشور آفریقایی برای فرانسه و اساساً نقش برجسته آن در معادلات منطقه دارد.

مکرون روز جمعه در مراسم خاکسپاری ادریس دبی در انجامنا، پایتخت چاد، به همراه دیگر همتایانش در کشورهای ساحل صحرای آفریقا، قول داد که از حکومت نظامی به رهبری محمد ادریس دبی، معروف به «محمد کاکا»، فرزند ۳۷ ساله رئیس‌جمهور فقید چاد حمایت کند.

حمایت فرانسه و کشورهای منطقه از حکومت نظامی چاد برای «حفظ» ثبات این متحد استراتژیک در مبارزه با جهادگرایان صورت می‌گیرد.

خطر ‌بی‌ثباتی پس از مرگ ادریس دبی

خود ادریس دبی روز دوشنبه بر اثر شدت جراحاتی که در جبهه شمال کشور علیه این جهادگرایان به او وارد شد در ۶۸ سالگی درگذشت. او که به مدت سی سال با مشتی آهنین کشور را اداره می‌کرد، اگر این جنگ نبود، هنوز می‌توانست سال‌های زیادی را به زمامداری در کشور ادامه دهد.

به همین دلیل مرگ نابهنگام او تحولی نامنتظره در معادلات منطقه به شمار می‌رود و در شرایطی که شورشیان «جبهه تغییر و وفاق در چاد» سوگند یاد کرده‌اند به پیشروی خود به سوی پایتخت ادامه دهند، حفظ ثبات سیاسی در چاد اهمیت دوچندانی یافته است.

فرانسه پیشتر دو بار در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۹ رژیم دبی را از تهدیدهای جدی توسط شورشیان نجات داده است. همچنین فرانسه در سال ۲۰۱۷ تحریم‌هایی را علیه محمد مهدی علی، رهبر «جبهه تغییر و وفاق در چاد»، وضع کرده است.

محمد مهدی علی خود به مدت ۲۵ سال در فرانسه به عنوان پناهنده زندگی می‌کرد و در رشته‌های حقوق و علوم اقتصادی در این کشور تحصیل کرده و یک فعال سوسیالیست بوده است. اما پس از بازگشت به چاد در سال ۲۰۱۶، این گروه مسلح را با هفتصد نیروی شبه‌نظامی تشکیل داد.

فرانسه تحریم‌هایی را نیز علیه محمد نوری، رهبر «اتحاد نیروها برای دموکراسی و توسعه»، یک گروه شبه‌نظامی دیگر که در سال ۲۰۰۶ تشکیل شده، وضع کرده است.

مکرون در سخنرانی خود در مراسم تشییع جنازه دبی بار دیگر گفت: «فرانسه هرگز به کسی اجازه نمی‌دهد، نه امروز نه فردا، ثبات و یکپارچگی چاد را زیر سؤال ببرد.» با این حال، رئیس‌جمهور فرانسه از شورای نظامی انتقالی به ریاست پسر ادریس دبی خواست تا در زمینه «ثبات، فراگیری، گفت‌وگو و گذار دموکراتیک» تلاش کند.

امانوئل مکرون (راست) در کنار محمد کاکا (چپ) در مراسم خاکسپاری ادریس دبی

امانوئل مکرون (راست) در کنار محمد کاکا (چپ) در مراسم خاکسپاری ادریس دبی

یکی از نزدیکان مکرون به خبرگزاری فرانسه گفته است: «آنچه از مذاکرات رئیس‌جمهور با همتایان او برمی‌آید، ضرورت حرکت سریع به سمت یک گذار فراگیر است تا فضای لازم را برای نیروهای سیاسی فراهم کند.»

این مقام آگاه ادامه داد: «این تنها راه موجود است زیرا یک روند کاملا نظامی موفق نخواهد بود. این گروه پنج [کشور ساحل صحرای آفریقا شامل موریتانی، مالی، بورکینافاسو، نیجر و چاد] و اتحادیه آفریقاست که در خط مقدم قرار دارند و فرانسه نقش ضامن را بازی خواهد کرد.»

اختلافات داخلی در ارتش چاد

علاوه بر تهدیدهایی که از خارج متوجه شورای نظامی انتقالی چاد است، تهدیدهای داخلی نیز بسیار جدی است.

برای بسیاری از مخالفان داخلی چاد و همچنین نهادهای حقوق بشری، تصاحب قدرت از سوی پسر ادریس دبی و تعدادی از ژنرال‌های وفادار به رئیس‌جمهور پیشین چاد چیزی شبیه یک «کودتا» است؛ هرچند حکومت نظامی چاد قول داده تا پس از یک سال و نیم انتخاباتی «آزاد و دموکراتیک» را برای واگذاری قدرت به یک نهاد غیرنظامی برگزار کند.

اتحادیه آفریقا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به تشکیل یک شورای نظامی به رهبری محمد کاکا که اختیارات کاملی دارد ابراز نگرانی کرد و خواستار احیای هر چه زودتر یک حکومت غیرنظامی در چاد شد.

محمد ادریس دبی، رهبر نظامی جدید چاد، با این که در ۳۷ سالگی یک ژنرال است، هیچ تجربه سیاسی ندارد. با وجود تهدیدهای جدی خارجی و داخلی علیه شورای نظامی انتقالی، او چگونه می‌تواند کشور را اداره کند؟

یکی از چالش‌های عمده در مقابل او، وضعیت کنونی ارتش چاد است. ارتش به مدت سی سال، از زمان کودتای ادریس دبی در سال ۱۹۹۰ تاکنون، به‌عنوان یکی از ستون‌های اصلی رژیم چاد عمل کرده است.

پس از آن که ادریس دبی قدرت را در چاد در دست گرفت، نزدیکان خود را که به طور عمده از قوم خودش، یعنی قوم «زغاوه» بودند، به مقام‌های عالی‌رتبه در ارتش منصوب کرد، اما از ابتدای دهه ۲۰۰۰ و حتی در ماه‌های اخیر وحدت این قوم متزلزل شد و بنا به گفته برخی افراد نزدیک به دفتر ریاست‌جمهوری چاد، ادریس دبی مجبور شد برخی از افسران «مشکوک» ارتش را برکنار کند.

به محض تشکیل شورای نظامی انتقالی در چاد اختلافات پنهان در ارتش این کشور علنی شد. برای نمونه، ژنرال ادریس محمد عبدالرحمان دیکو، یکی از اقوام رئیس‌جمهور فقید، به صدای آمریکا گفت «یک حلقه کوچک می‌خواهد از چارچوب قانونی خارج شود»، که اشاره‌اش به شورای نظامی انتقالی به رهبری پسر ادریس دبی است.

کلما ماناتوما، استاد علوم سیاسی دانشگاه نانتر پاریس که خود اهل چاد است، به خبرگزاری فرانسه در این زمینه گفت: «هیچ واحدی از ارتش پشت محمد ادریس دبی قرار ندارد و تنش‌های داخلی در ارتش وجود دارد.»

همچنین رولان مارشال، پژوهشگر مرکز تحقیقات بین‌المللی علوم سیاسی در پاریس که مدتی همراه با فریبا عادل‌خواه در ایران زندانی بوده، در این زمینه گفته است: «خطر رویارویی وجود دارد، ممکن است برخی گروه‌ها احساس کنند که به حاشیه رانده شده‌اند و ممکن است تسویه‌حساب‌هایی صورت گیرد.» مارشال تاکید کرد که پسر ادریس دبی خیلی جوان است و در میان دیگر افسران ارتش نیز محبوبیتی ندارد.

اتحاد شورشیان مسلح، تفرقه مخالفان سیاسی

چالش دیگری که بر سر راه حکومت جدید چاد وجود دارد، شورشیان هستند. با این که شورشیان «جبهه تغییر و وفاق در چاد» در ۱۱ آوریل حملات خود را از لیبی در شمال چاد آغاز کردند و یک هفته پیش به حدود ۳۰۰ کیلومتری شمال پایتخت رسیدند و درگیری‌ها شدت بیشتری گرفت، اما ارتش چاد و همچنین ناظران بین‌المللی اطمینان داده‌اند که این شورشیان متحمل ضربات سنگینی شده‌اند و فعلا تهدیدی جدی از سوی آنان متوجه دولت مرکزی نیست.

اما اتحاد دیگر گروه‌های شورشی که در مرگ ادریس دبی و تنش‌های احتمالی ارتش چاد فرصتی استثنایی برای خود می‌بینند، می‌تواند اوضاع را تغییر دهد.

برای نمونه، روز یکشنبه گذشته «اتحاد نیروهای مقاومت» که یک گروه از شورشیان عمدتا اهل طایفه زغاوه هستند، از شورشیان جبهه تغییر و وفاق در چاد حمایت کردند. شورشیان جبهه تغییر و وفاق در چاد عمدتاً از طایقه قدرتمند «دازا» در شمال کشور هستند.

رولان مارشال در این زمینه معتقد است: «شورشیان جبهه تغییر و وفاق می‌‌توانند به حمله خود ادامه دهند، اما ظرفیت نظامی آنان اندک است. در این شرایط، چندین گروه نظامی می‌توانند با هم متحد شوند و مشکلاتی را ایجاد کنند، اما آنان شکست خواهند خورد زیرا فرانسه که در چاد حضور دارد اجازه نمی‌دهد که چنین ائتلافی شکل گیرد.»

پیش از مرگ ادریس دبی اختلافات بسیار در حوزه سیاست داخلی چاد وجود داشته است؛ اختلافاتی که حتی در میان اپوزیسیون چاد نیز وجود دارد. در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری چاد که روز ۱۱آوریل و کمی پیش از مرگ رئیس‌جمهور برگزار شد، اپوزیسیون نتوانست یک نامزد واحد معرفی کند.

صالح كبزابو، یکی از رهبران اپوزیسیون چاد و از مخالفان سرسخت رئیس‌جمهور پیشین این کشور، پس از تشکیل شورای نظامی انتقالی گفت: «من معتقدم که نیاز فوری به برقراری گفت‌وگو وجود دارد.» اما «جنبش ملی صلح»، حزب حاکم که بدون اجازه دادن به دیگر احزاب سیاسی به مدت سی سال بر کشور مسلط است، از شورای نظامی انتقالی حمایت می‌کند. صالح كبزابو معتقد است: «امروز یک اتحاد ضمنی بین جنبش ملی صلح و چندین حزب اقماری و همچنین شورای نظامی انتقالی وجود دارد.»

چالش‌های اقتصادی و اجتماعی

صرف‌نظر از تهدیدهای خارجی و مخالفت‌های سیاسی داخلی، حکومت جدید چاد با چالش‌های بزرگ اقتصادی نیز مواجه است.

این کشور آفریقایی، بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، سومین کشور توسعه‌نیافته جهان است. همچنین بر اساس اعلام بانک جهانی در سال ۲۰۱۸، با وجود درآمدهای نفتی، بیش از چهل درصد جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

نفت در چاد نزدیک به چهل درصد تولید ناخالص داخلی و بیش از شصت درصد درآمد دولت را تشکیل می‌دهد، اما دولت ادریس دبی از سوی مخالفان و نهادهای غیردولتی بین‌المللی متهم بود که به مدت سی سال همهٔ منابع دولتی را «مصادره» کرده بود.

صالح كبزابو در این زمینه می‌گوید: «بسیاری از فارغ‌التحصیلان جوان نمی‌توانند کاری پیدا کنند و گاهی مجبور می‌شوند راننده تاکسی شوند. این نارضایتی اجتماعی خطری برای قدرت است.»منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۳۰ میلیارد تومان برای ورزشکاران المپیکی / مشکل لباس ورزشکاران چیست؟ آموزش تصویری نصب ویندوز ۳.۱ روی آیپد نسل جدید موتورسیکلت هارلی دیویدسن اسپرتستر ۲۰۲۲ معرفی شد حضور مدیرعامل در اردوی پرسپولیس پیش از رویارویی با ماشین‌سازی ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: درحال حاضر تمرکز ما بر تحریم‌های مغایر با ب… عکس| عروسی عجیب آقای فوتبالیست/ وقتی مادر او هم دعوت نبود! حاصل «حمایت از تولید داخلی»: حذف لباس رسمی کاروان ایران از مراسم افتتاحیه المپیک، رژه، با لباس ورزشی انجام می‌شود قابلیت‌های جدیدی برای مرورگر اج در راه هستند روزنامه شوت| نظر وزیر ورزش همین لباس‌ها بود! ​​​​​​​بنت: مردم لبنان گروگان خامنه‌ای و نصرالله شده‌اند ویدیو| گل پنجم پرسپولیس به صنعت نفت (دبل مغانلو) دانلود آهنگ جدید حسین فرهتی بنام شکسته دل نوکیا G50 در وب‌سایت خرده‌فروشی انگلیسی دیده شد دانلود مداحی جدید حاج سید مهدی میرداماد – میلاد امام زمان (عج) دانلود کتاب تاریخ اجتماعی ایران از انقراض ساسانیان تا انقراض امویان اثر سعید نفیسی دانلود کتاب خاطرات تاج السلطنه اثر منصوره اتحادیه – سیروس سعدوندیان واکنش آمریکا به ناآرامی‌ ها در خوزستان شانس کم هافبک پرسپولیس برای بازی مقابل تراکتور همه پسران و عروس‌ها و اعضای خانواده مرا بازداشت کردند خودم مراسم چهلم را برگزار… دانلود رمیکس جدید مدلی ۱ از علیرضا طلیسچی با بورس نزدک (NASDAQ) آشنا شوید سیگنال فروش در بازار طلا! / آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت طلا دومین رکورد المپیک در روز دوم بازیها شکسته شد سازمان ملل خواستار همکاری چین با سازمان بهداشت جهانی درباره منشا کرونا شد وزیر ارتباطات: طرح صیانت باعث جاماندن کشور از رقابت جهانی و محدودشدن اختیارات رئیس‌جمهور می‌شود کیمیا علیزاده با شکست سه تن از بهترین تکواندوکاران جهان به مرحله نیمه‌نهایی راه یافت ویدیو| به یاد قهرمانی اروگوئه در کوپا ۲۰۱۱ محققان می‌خواهند از جاده‌های مغناطیسی برای شارژ خودروهای برقی استفاده کنند . بزودی این صف‌های سرکوب‌تان در تمام ایران درهم می‌شکند. (ویدیو؛ تظاهرات مردم شج… . سعید ملایی جودوکار ایرانی تیم مغولستان با شکست مقابل نماینده ژاپن به مدال نقره… محاکمه حمید نوری موفقیتی برای جنبش دادخواهی است دانلود آهنگ جدید موها بنام دلبر ۳ اتفاق جدید برای قیمت طلا / پیش از خرید طلا این اخبار را بخوانید مادران دادخواه بازداشت‌شده به «وزرا» منتقل شدند دانلود فیلم Jungle Cruise 2021 تمجید خبرنگار سعودی از رکوردهای پرسپولیس دیرین دیرین - رادیولمپیک : سم خالص نجات بیش از ۷۰۰ مهاجر در دریای مدیترانه طی دو روز بررسی مش وای فای نوا Tenda MW12 مایکروسافت قیمت ویندوز ۳۶۵ را در دو مدل Business و Enterprise اعلام کرد Voldsom lønforhøjelse venter Vingegaard Mads P.: - Lige til glemmebogen GOG trækker slovensk storhold i europæisk kvalifikation Kina: Sprække i dæmning kan føre til kollaps - Det er problematisk: 12-årige deltager i OL Femårig amerikaner død, efter hun blev smittet med coronavirus Endelig blev det hendes tur Hun var varemærke for Daells Varehus Podet under fastholdelse af politiet: Afviste asylsøgere blev tvangstestet for at sikre hjemsendelse Danske dressurheste ramt af jetlag på rejsen til Japan Politiet efterlyser: Har du set Mille Fuglsang har øjnene på OL-guldet trods vigende niveau Humoristisk, elegant og stemningsfuldt: ”Copenhagen Summer Dance” præsenterer tre værker, der giver lyst til livet Merkels afløser har vadet rundt i fadæser. Nu rammer vreden ham: »Så bliv dog væk med jeres falske smil!« Trafiksikkerhed: Flere steder er borgerne så trætte af, at bilerne kører alt for stærkt, at de tager sagen i egen hånd Kinesisk skytte vinder OL's første guldmedalje Møllgaard: Fra stjernemøde i OL-by til påskestævne i hallen Afbrudt 1.-divisionskamp spilles færdig tirsdag aften Danmarks største tomatgartner drømmer om at støvsuge CO2 ud af luften – årsagen er helt særlig De forsøgte at sige fra: Julie, Pinar og Tinehinane blev dræbt af mænd, de kendte Se verdenskortet – herfra kommer din nye kollega De forsøgte at tale hende fra det Dagens helte på børneafdelingen Betalingsevnen hos boligejerne er den bedste i 13 år Sælger profil til skotsk klub Her er der ingen spaghetti carbonara til de vaccinerede. Og her er grunden til, at efteråret lugter af corona i USA Chelsea udlejer engelsk midtbane til Palace Barca, Real og Juve fik medhold: ESL lever BIF-midt med ros til Vejle: Kommer med 120 Byger og blæst: Lørdag bliver det næsten efterår Mariannes mål er at kickstarte og hjælpe sit lokalmiljø: Det samme lokalliv, som fik hende helskindet gennem coronakrisens nedlukninger Landsbyen, der rummer så meget andet end spor efter en kendt roman, pølser og trolde Stort overblik: Sådan går det Danmark Dansk forhindringsløber er for langsom til OL-finaleplads Skibe redder over 400 migranter i træbåd på Middelhavet Region Hovedstaden forvrider den frie konkurrence med gratis konsulenttilbud Sådan kåres vinderne af Byens Bedste 2021 Bartolec offer for konkurrence: Talenter på vej - Jeg kan slet ikke stoppe med at tude Kaos ved Middelhavet. Livsfarlige brande i hele regionen