The news is by your side.

جزئیات جدید از حملهٔ موشکی به نزدیکی نیروگاه اتمی اسرائیل‎

0ساعاتی پس از شلیک یک فروند موشک از خاک سوریه به جنوب اسرائیل، ظاهراً در فاصله‌ای نه چندان دور از کوره هسته‌ای و سایر تأسیسات مرتبط با فعالیت‌های اتمی این کشور، رسانه‌های اسرائیل به این سؤال مشغول شده‌اند که آیا این اقدام یک شلیک عامدانه مرتبط با جمهوری اسلامی ایران بوده است یا نه.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، این موشک از نوع اس‌ای-۵ یا اس‌ ۲۰۰ بوده که در اولین ساعت بامداد روز پنجشنبه، دوم اردیبهشت، از سوریه به جنوب اسرائیل شلیک شد. سخنگوی ارتش اسرائیل تأیید کرده که سامانه‌های دفاع هوایی این کشور شلیک موشک از سوریه را شناسایی و رهگیری نکرد.

به نوشته روزنامه اسرائیل هیوم، این موشک تا ۴۰۰ کیلومتر برد دارد و قادر به حمل کلاهکی با توان حمل ۲۱۷ کیلوگرم مواد انفجاری نیز هست.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، قطعاتی از موشک، از جمله در استخر خانه یک خانواده اسرائیلی در مزرعه اشتراکی «اشلیم» در نزدیکی شهرک دیمونا به دست آمده‌ است.

اصابت موشک به روایت شاهدان عینی

خانم سونیا راویوو، صاحب این خانه، به رسانه‌های اسرائیل گفته‌ است که آن‌ها تنها پس از بیدار شدن از خواب متوجه قطعاتی از موشک شده‌اند که داخل استخرِ بدون آب خانه افتاده بوده و از بیم انفجار احتمالی، خانه را ترک کردند تا مأموران خنثی کردن موشک سر رسیدند و قطعات را بیرون آوردند و بردند.

عومِر عید، یک زن ساکن شهرک دیمونا، به رسانه‌های اسرائیلی گفته‌ است که او و افراد زیاد دیگری در لحظه اصابت موشک، با یک انفجار شدید از خواب بیدار شده و همزمان آژیر خطر دقایقی در منطقه طنین انداخته است.

سخنگوی ارتش و رسانه‌های اسرائیل تأکید کرده‌اند که موشک منفجرشده در منطقه «نقب»، تلفات و آسیب جانی نداشته‌است.

ادعاها و مواضع نظامیان اسرائیل

ژنرال بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، ظهر پنجشنبه گفت که ارتش در خصوص عدم شناسایی و رهگیری موشک سوری «هنوز تحقیق می‌کند». وی گفت یک «موضوع پیچیده» مطرح است اما توضیح بیشتری نداد.

ارتش اسرائیل گفته‌ است که در واکنش به اصابت موشک به جنوب این کشور، جنگنده‌های اسرائیلی به سوی سوریه به پرواز درآمدند و سامانه‌ای را مورد هدف قرار دادند که موشک از آن به خاک این کشور شلیک شده بود.

ارتش سوریه گفته‌ است که موشک‌های شلیک‌شده از جنگنده‌های اسرائیلی به سوی منطقه «الضمیر» در حومه دمشق هدف‌گیری شد و دفاع هوایی سوریه اکثر آن‌ها را «رهگیری و منهدم کرد».

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته‌ است که یک افسر ارتش سوریه در حملات هوایی بامداد پنجشنبه از سوی اسرائیل کشته و سه سرباز سوری نیز شدیداً زخمی شدند.

شلیک موشک از سوریه به اسرائیل، در حالی که تنش میان این کشور و ایران به‌شدت تشدید شده و از خرابکاری جدید منتسب به اسرائیل در سایت هسته‌ای نطنز در ایران تنها ۱۱ روز می‌گذرد، این سؤال را مطرح کرده که آیا ممکن است این اقدام بخشی از تلافی‌جویی جمهوری اسلامی ایران از اسرائیل باشد؟

موشک سوری در شرایطی به اسرائیل شلیک شده که ارتش این کشور به‌تازگی دفاع هوایی خود در جنوب را از بیم واکنش احتمالی ایران و متحدین آن به‌دنبال حمله منتسب به اسرائیل علیه کشتی نظامی «ایران ساویز» در آب‌های دریای سرخ تقویت کرده بود.

دو روز پیش نیز انفجاری بزرگ در یکی از کارخانه‌های صنایع موشکی اسرائیل رخ داد. رسانه‌های اسرائیل به نقل از مقامات کشورشان و تنها یک روز بعد از حادثه گفتند که انفجار، «کنترل شده و پیش‌بینی شده» بود اما توضیح بیشتری در خصوص ماهیت آن ندادند.

چهره‌های جمهوری اسلامی چه می‌گویند؟

برخی چهره‌های نظامی و رسانه‌ای در جمهوری اسلامی ایران در روزهای گذشته گفته بودند که باید نسبت به تحرکات اسرائیلی، در خاک خود اسرائیل واکنش نشان داد؛ از جمله روزنامه کیهان تهران تأکید کرده بود که در واکنش به حملات منتسب به اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران باید تأسیسات اتمی دیمونا هدف قرار گیرد.

محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، روز پنجشنبه در واکنش به شلیک موشک از سوریه به اسرائیل گفت «وقتی کسی شرارت می‌کند، نباید انتظار داشته باشد که شرارتش به خودش برنگردد».

برخی رسانه‌ها در ایران نیز در واکنش به رویداد بامداد پنجشنبه میان اسرائیل و سوریه، آن را از جمله نشانی از «آغاز تغییر قواعد» از سوی «محور مقاومت» در برابر اسرائیل توصیف کرده‌اند.

نظرات یک نظامی پیشین اسرائیل

عاموس یادلین، رئیس پیشین سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، نیز گفته‌ است که «وضعیت در ارتباط با ایران بسیار ملتهب است و اگر میان (سایت هسته‌ای) نطنز در ایران با (کوره اتمی) دیمونا در اسرائیل به‌نوعی ارتباط قائل شویم، اهمیت موضوع هسته‌ای حساسیت کامل خود را نشان می‌دهد».

با این حال، ژنرال ذخیره یادلین به سایت وای.نت گفته‌ است که این رویداد یک حمله عمدی از سوی ایران نبوده و احتمال انتساب ایران به این حمله را باید رد کرد.

عاموس یادلین افزوده‌ است که کشورش در پاسخ به این موشک، از جمله به «محموله‌های تسلیحاتی جدید ایرانی انتقال یافته به سوریه» حمله کرده‌ است.

به گفته این نظامی ارشد پیشین، سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل قوی هستند اما تنها قادرند لایه حفاظتی میان ۸۵ تا حداکثر ۹۵ درصد ایجاد کنند و برای مثال، در صورت شلیک هم‌زمان ۲۰ فروند موشک به اسرائیل، این احتمال هست که یکی دو موشک از دید سامانه‌های دفاع هوایی پنهان بماند.

عاموس یادلین نگفته‌ است که آیا بیش از یک موشک از سوریه شلیک شده بود یا بیشتر، که به گفته او، از دید سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل «پنهان» مانده‌ است.

نخست‌وزیر اسرائیل هنوز در خصوص رویدادهای بامداد پنجشنبه کشورش سخنی در ملأ عام نگفته اما آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین، در یک مصاحبه گفته‌ است که «به ما موشک شلیک می‌شود و (بنیامین) نتانیاهو را خواب برده‌ است».

آقای لیبرمن گفته‌است که اگر موشک شلیک‌شده یک کلاهک به وزن ۲۰۰ کیلوگرم ماده انفجاری داشت، با وضعیتی متفاوت روبه‌رو می‌بودیم.

آویگدور لیبرمن و سایر سیاستمدارانی که بعد از انتخابات ناکام ماه گذشته اسرائیل همچنان برای برانداختن بنیامین نتانیاهو از مسند نخست‌وزیری تلاش می‌کنند، با اشاره به رویداد موشک شلیک‌شده از سوریه مدعی شده‌اند که نخست‌وزیر کنونی که در دادگاه نیز در حال محاکمه به اتهام فساد است، به خاطر حفظ مقام خود، مسائل مهم امنیتی اسرائیل را رها کرده‌ است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

EU unveils plans for overseas tourists to returnGlobal crackdown on Big Tech mounting as India plans to expedite Amazon & Walmart antitrust probeYouTube prankster reaches 5% in London mayoral poll, nearly overtaking Green Party candidateUK’s thriving economy refutes all ‘gloom and doom’ of Brexit, expert tells RT’s Boom BustDominic Cummings claims: Rees-Mogg defends Hancock as 'successful genius'UN chief pleads for ‘immediate de-escalation’ in Gaza & Israel after Tel Aviv reportedly rebuffs Egyptian ceasefire plan‘Starship has landed’: WATCH Elon Musk’s rocket touch down WITHOUT explodingElon Musk crushes bitcoin again with just one wordFrank of Ireland review – the Gleeson brothers wreak man-baby havocCleaner's angry resignation note sparks flood of supportFake ads on Facebook spoil real life fairy storyAre 'woke' academics a threat to the French republic? Ask Macron's ministers | Didier FassinWATCH ‘fire bomb’ go off in NYC as violence erupts between Israel & Palestine supporters after Gaza ceasefireEmployment: North and Midlands 'leading jobs recovery'I put those goggles on and just fell in love'Ransomware used in cyber attack on one of US’ largest fuel pipelines – mediaChina’s foreign exchange reserves soar to $3.2 TRILLION‘Tinder for antivaxers’? Unjected dating app to create ‘safe space’ for Covid-unvaccinated usersTokyo’s vaccine tsar blames rigid jab-approval processes for Japan’s lagging Covid-19 inoculation programFrench health authorities investigate three cases of rare blood disorder in Pfizer Covid-19 jab recipients