The news is by your side.

انفجار کابل؛ مشاور غنی از «سیاست دوپهلوی» ایران در قبال طالبان انتقاد کرد

0به دنبال نورپردازی برج آزادی تهران به رنگ پرچم افغانستان در همدردی با قربانیان بمب‌گذاری در نزدیکی یک مدرسه دخترانه در کابل، مشاور رئیس‌ جمهوری افغانستان از سیاست مذاکره ایران با گروه طالبان انتقاد کرد.

انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده نزدیک مدرسه «سیدالشهدا» دشت برچی در منطقه کوه چهل دختران کابل، ۸۵ کشته و بیش از ۱۵۰ تن زخمی بر جا گذاشت.

با آن که هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله مرگبار را به عهده نگرفته و ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، نیز هرگونه دخالت این گروه در انفجار را رد کرده، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گروه طالبان را عامل این حمله اعلام کرده است.

اما در ادامه واکنش‌ها به این حادثه مرگبار در افغانستان، شاه‌حسین مرتضوی، مشاور آقای غنی، با تقدیر از اقدام نمادین ایران در همدردی با مردم افغانستان، از آن چه «سیاست‌های دوپهلوی» ایران در قبال گروه طالبان نامیده، انتقاد کرده است.

وی در توییتی نوشت: «موافقت‌نامه دوحه با طالبان، حمایت‌های پاکستان و سیاست‌های دو پهلوی ایران، به طالبان فرصت برای مانور سیاسی در افغانستان داده است.»

آقای شاه‌حسینی نوشته است: «با مردم صادق باشیم! سیاست یکی به نعل، یکی به میخ نتیجه ندارد.»

مشاور اشرف غنی با اشاره به اینکه «ایران بر این باور است که با همکاری با طالبان می‌تواند در برابر داعش مقابله کند»، اضافه کرد که این در حالی است که «مادر اصلی داعش طالبان‌اند. حتا در رویداد اخیر ایران نامی از طالبان نمی‌برد.»

این مقام افغان در ادامه از این انتقاد کرده است که «ملا اختر منصور رهبران طالبان هنگام خارج شدن از ایران کشته شد. ملا برادر و مقامات دیگر طالبان در تهران با فرش سرخ استقبال» می‌شوند.

۲۰ اردیبهشت نیز اظهارنظر یک نماینده مجلس افغانستان مبنی بر «دخالت پشت‌ پرده» جمهوری اسلامی ایران در بمب‌گذاری روز ۱۸ ادیبهشت در برابر مدرسه دخترانه کابل به متشنج شدن فضای نشست عمومی مجلس نمایندگان افغانستان انجامید.

به گزارش برخی رسانه‌های افغانستان، شاهپور حسن‌زوی، نماینده ولایت لوگر، در نشست علنی مجلس نمایندگان ادعا کرد که جمهوری اسلامی در انفجارهای اخیر دست داشته و «جاسوسان ایران در مجلس نمایندگان افغانستان حضور دارند و از اقدامات ایران دفاع می‌کنند».

زمستان سال گذشته و پس از سفر هئیتی از طالبان به ایران و دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی و افزایش انتقادها نسبت به این سفر و مذاکرات، وزارت خارجه ایران اعلام کرد که دعوت دولت حسن روحانی از گروه طالبان «با اطلاع و درخواست» دولت افغانستان بوده است.

دیدار مقام‌های ایران با اعضای گروه طالبان در حالی انجام شد که وزیر خارجه ایران ۲۹ آذر سال ۹۹ در مصاحبه‌ای با تلویزیون طلوع‌نیوز افغانستان گفته بود: «بر اساس قوانین هنوز ایران طالبان را از گروه تروریستی خارج نکرده است.»

به تازگی نیز محمدجواد ظریف بار دیگر از مذاکرات ایران با این گروه و سفر هئیت آنها به تهران دفاع کرده است.

به گفته وی، گفت‌وگوهای ایران با رهبران طالبان، به خاطر «منافع ملی» و «متقاعد کردن» آنها به ضرورت استقرار «صلح فراگیر» در این کشور است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی افزوده ایران تلاش کرده طالبان را متقاعد کند که «باید بخشی از این صلح باشند و نباید این صلح را کنترل کنند.»

دولت ایران در طول سال‌های گذشته رویکرد متفاوتی در برابر طالبان در پیش گرفته و از همکاری با طالبان در «تامین امنیت مرزی» و «مبارزه با داعش» به عنوان دلایل همکاری خود با این گروه نام برده است.

این در حالی است که آمریکا ایران را به «تسلیح‌» طالبان و پرداخت پول به این گروه برای کشتن سربازان آمریکایی متهم کرده است.

با استفاده از گزارش‌های توییتر، ایرنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.منبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Germany withdraws platoon from Nato mission in LithuaniaGold on track for best month since last summer amid weaker dollar & inflation woesBitcoin could easily skyrocket to $1 MILLION per token one day – CoinDeskBreastfeeding mother appeals over jury service After spy-happy Democrats complain of being spied on, DOJ promises full internal investigationBiden revokes Trump order to punish statue vandalsWhat is a SPAC? RT’s Boom Bust digs into the hottest trend on Wall StreetTokyo Olympic Games: When are they and will they go ahead despite Covid?Joints for jabs? Washington state allows cannabis stores to hand out FREE POT to Covid-19 vaccine recipientsHuge plume of black smoke towers over Tehran as major blaze breaks out at Iranian refinery (WATCH LIVE)Republicans block 9/11-style congressional probe of Capitol riotAnalysing long Covid and managing anxiety | Letters‘Hate crime’: Canadian who ran over Muslim family in pick-up truck, killing 4, charged with murder‘Unacceptable neutrality’: Iran calls upon international community to stop Israeli ‘aggression’ against PalestineCovid-19 deaths pass three million worldwideQantas 'disturbed' by claims of gang infiltrationVaccination segregation: Chicago restaurant separates customers by jab status, citing city’s Covid-19 rulesInternational Booker prize shortlist led by books ‘pushing the boundaries’ of fictionPakistan: The man trying to improve women's underwearG7: World leaders promise one billion Covid vaccine doses for poorer nations