The news is by your side.

احتمال شکست بنیامین نتانیاهو در تشکیل دولت جدید اسرائیل قوت گرفت

0رسانه‌های اسرائیل روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت از تقویت احتمال ناکامی بنیامین نتانیاهو در تشکیل دولت جدید این کشور خبر دادند. این در حالی است که مهلت قانونی ۲۸ روزه وی، برای تحقق این هدف، به آخرین ساعات خود رسیده است.

به گزارش این رسانه‌ها و شبکه تلویزیونی کنست که رویدادهای مجلس اسرائیل را پخش می‌کند، حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو، با در نظر داشتن شکست در تشکیل دولت، از آخرین ساعات باقی‌مانده از ضرب‌الاجل یادشده، برای تصویب ده‌ها پیشنهاد مورد نظر این حزب، بهره‌برداری می‌کند.

ضرب‌الاجلی که رئووون ریولین، رئیس‌جمهوری اسرائیل، ۲۸ روز پیش به بنیامین نتانیاهو در مقام رهبر حزب لیکود داده بود تا دولت جدید را تشکیل دهد، در آخرین ساعت سه‌شنبه شب به پایان می‌رسد.

آقای نتانیاهو یک روز پیش از پایان این مهلت، ابراز آمادگی کرد که برای یکسال از سمت نخست‌وزیری کنار برود و این مقام را به نفتالی بنت، رهبر حزب راستگرای «یامینا» در چارچوب دولتی با نخست‌وزیری چرخشی بسپارد اما آقای بنت پاسخ داده بود که بنیامین نتانیاهو نتوانسته دولت تشکیل دهد و می‌خواهد گناه آن را به گردن احزاب راست بیندازد.

فراکسیون ۳۰ نفره حزب لیکود، از ۱۲۰ عضو کنست، با تکیه به حمایت شماری از احزاب راست و مذهبی، در آخرین ساعات از مهلت قانونی که بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت در اختیار دارد، در طول روز سه‌شنبه تلاش کرد تا شاید پیشنهاد انتخاب مستقیم نخست‌وزیر در رای‌گیری از مردم را به تصویب برساند.

با وجود این هنوز معلوم نیست که حزب لیکود بتواند این قانون را به رای اکثریت نمایندگان مجلس برساند.

هدف لیکود این است که در صورت منحل شدن این دوره پارلمانی در حالی که هنوز تنها یک ماه از عمر آن می‌گذرد، و در صورت تعیین موعد برگزاری انتخابات جدید، رای‌دهندگان در کنار انتخاب احزاب مورد نظر خود، مستقیما نیز نخست‌وزیر را برگزینند.

انتخاب مستقیم نخست‌وزیر پیشتر نیز یک‌بار در اسرائیل تجربه شده اما از تکرار آن جلوگیری شده بود.

حزب لیکود همچنین شماری پیشنهاد دیگر در راستای حمایت از یهودی‌نشین‌ها را در آخرین ساعات روز سه‌شنبه ارائه کرده است. یکی از این پیشنهادها «قانونی کردن» برخی شهرک‌نشین‌های بسیار کوچک یهودی در قلب مناطق فلسطینی‌نشین کرانه باختری است.

رسانه‌های اسرائیل گزارش می‌دهند، حزب نوپای «الموحده» که از سوی گروهی از مسلمانان از اعراب نسل‌های باقیمانده از سال ۱۹۴۸، به تازگی تشکیل شده، در برخی رای‌گیری‌های حساس در این روز پرحادثه در کنست، در کنار حزب لیکود ایستاده است.

«الموحده» تنها چهار کرسی دارد و برای حمایت از تشکیل دولتی از سوی حزب راست لیکود ابراز آمادگی کرده بود اما بتسال‌ال اسموت‌ریچ، رهبر حزب «صهیونیسم دینی» که شش کرسی آن برای تشکیل دولت راستگرای لیکود اهمیت داشت، «الموحده» را «هوادار تروریست‌های فلسطینی» خوانده و گفته است که زیر چتر چنین دولتی نخواهد رفت.

سیاستمداران اسرائیلی می‌گویند، بنیامین نتانیاهو با این تقلاهای لحظه آخر، درصدد است حمایت هر چه بیشتر راستگرایان، شهرک‌نشین‌ها و مذهبیون، به‌ویژه جوانان در میان این گروه‌ها را به‌دست آورد تا در انتخابات قریب‌الوقوع، حزب لیکود و او تقویت شده و احزاب نوپای راستگرا ضعیف‌تر شده یا اساسا منحل شوند.

یائیر لاپید، رهبر حزب «یش آتید» که در آخرین انتخابات ۱۷ کرسی به‌دست آورد اما از حمایت شمار دیگری از احزاب کوچک میانه و چپ نیز برخوردار است، نظر به تشدید احتمال شکست بنیامین نتانیاهو در تشکیل دولت، تاکید کرده که این وظیفه باید به او محول شود.

از سوی دیگر، تحلیلگران اسرائیلی می‌گویند که میزان موفقیت آقای لاپید در تشکیل دولت نیز زیاد نیست.

رئیس‌جمهوری اسرائیل اکنون تنها فردی است که باید تصمیم بگیرد وظیفه تشکیل دولت را به آقای لاپید محول کند یا از مجلس بخواهد که فردی را برای احراز پست نخست‌وزیری به او معرفی کند.

از پاییز سه سال پیش و در پی جدا شدن آویگدور لیبرمن، رهبر حزب راستگرای «اسرائیل خانه ما» از ائتلاف دولت با بنیامین نتانیاهو، قوام تمامی دولت‌‌های بعدی که در اسرائیل روی کار آمدند، به‌شدت لرزان بود و عمر این دولت‌ها چند ماه بیشتر دوام نیاورد.

با وجود برگزاری چهار انتخابات در دو سال گذشته، احتمال تکرار انتخابات در هفته‌های آینده، کماکان مطرح است. این در حالی است که همه سیاستمداران بعد از انتخابات روز سوم فروردین امسال، ظاهرا تاکید داشتند که افتادن کشورشان در گرداب پیاپی انتخابات، عواقب دشوار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به‌دنبال دارد.

بسیاری از تحلیلگران رسانه‌های اسرائیل مدعی هستند که شکست این بار بنیامین نتانیاهو ممکن است به مفهوم پایان رهبری ۱۵ ساله او باشد.

او و حزبش امیدوار بودند با توجه به برنامه بسیار موفق واکسیناسیون درصد خیره‌کننده‌ای از مردم که بازگشت زندگی عادی را در این کشور میسر کرده است، بتوانند به سهولت بقای حکومت خود را تضمین کنند.

ضعف عملکرد سیاسی بنیامین نتانیاهو در جلب حمایت احزاب دیگر برای تشکیل دولت جدید در حالی است که محاکمه‌ او در سه پرونده با اتهامات فساد، رشوه‌خواری سیاسی و خیانت در امانت، کماکان در دادگاه استان اورشلیم در جریان است و شاهدان قدرتمندی که اکثرا مقامات رسانه‌ها و صاحبان کمپانی‌های مهم ارتباطاتی بوده‌اند، پیاپی علیه نخست‌وزیر و همسرش، در برابر قضات شهادت می‌دهند.

موقعیت دشوار آقای نتانیاهو در این دوره از بی‌ثباتی کم‌سابقه سیاسی در کشورش، در شرایطی است که کوشش‌های دیرینه او نیز برای اقناع جامعه جهانی جهت «ایستادگی در برابر ایران» ظاهرا با ناکامی‌ روبرو شده است.

چند روز بعد از بازگشت مدیران نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل از سفر به واشینگتن، که ماموریت آنها جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام بود، روزنامه هاآرتص گزارش داده که شماری از مقامات امنیتی اسرائیل هم کارآیی رویه بنیامین نتانیاهو در رویارویی با ایران را مورد پرسش قرار داده‌ و هم از احتمال درگیر شدن اسرائیل با آمریکا بر سر ایران، عمیقا نگران هستند.

با وجود این اوصاف، بنیامین نتانیاهوی ۷۱ ساله، که در مجموع طولانی‌تر از هر سیاستمدار دیگری، نخست‌وزیر کشورش بوده است، هنوز اطمینان دارد که هم از محاکمه «سربلند» بیرون خواهد آمد و هم فرصت خواهد داشت تا با پیروزی در انتخابات بعدی، سیاست قاطع خود علیه ایران را دوباره در جامعه جهانی مطرح کند.منبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Louie Louie guitarist Mike Mitchell dies, aged 77£1bn UK-India trade deals will create 6,000 UK jobs, says PMIndia ramps up oil imports from Saudi Arabia after price cutJockey Lorna Brooke dies after fall at Taunton racecourse early in AprilPandemic or not, online shopping frenzy is here to stay, Amazon predictsCheer up! The happiness guru on how to feel betterCineworld reopening boosted by demand for Peter Rabbit 2China says Long March 5B rocket BURNED UP over Indian Ocean near MaldivesPresident Biden confirms Israel-Gaza ceasefireBavarian premier demands EU ‘accelerate’ approval of Russia’s Sputnik V vaccineIndian Covid-19 variant has now infected people in 53 territories, as strain spreads globally – WHO reportBiden jokes about RUNNING OVER reporter after getting question about Israel (VIDEO)WhatsApp SUES Indian government over new social media rules, citing ‘privacy concerns’ – reportsPakistan train accident: 36 killed in Sindh collisionPolice fatally shoot 15-year-old girl in Columbus, Ohio‘Olivier was jealous of me’: TV drama pioneer Derek Granger at 100Twitter must register company in Nigeria to resume operations – information ministerBoris Johnson: Climate change about jobs not 'bunny hugging'Harry Potter and Peaky Blinders actor Helen McCrory dies aged 52 after cancer battle, husband Damian Lewis saysCovid: Biden hails 'great day' as he sheds mask in Oval Office