The news is by your side.

آتش‌بس با حماس در نشست کابینه امنیتی اسرائیل «بررسی می‌شود»

0در دهمین روز از عملیات سنگین نظامی ارتش اسرائیل و سازمان‌های مسلح فلسطینی در غزه، یک وزیر ارشد اسرائیلی برای نخستین بار به صراحت گفت که کشورش باید آتش‌بس اعلام کند.

یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی و عضو ارشد کابینه اسرائیل، پیش از ظهر روز چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت گفت که اسرائیل برای اعلام آتش‌بس حتی نیازی به توافق دوجانبه با حماس ندارد.

وی در گفت‌وگو با سایت وای.نت اظهار داشت که «روشن است یحیی سینوار (فرمانده ارشد حماس در غزه) و محمد ضیف (فرمانده میدانی عملیات حماس) هر توافق یا تفاهم با اسرائیل را نقض خواهند کرد و از این‌رو، نیازی به رسیدن به توافق با آنها برای اعلام آتش‌بس نیست».

یووال اشتاینیتز این «پیشنهاد» را نیز عنوان کرد که در صورتی که آتش‌بس امکان‌پذیر نباشد، ارتش اسرائیل نوار غزه را دوباره تصرف کند تا به گفته او، «سازمان‌های تروریستی»، را خلع سلاح کند.

این در حالی است که ارتش اسرائیل ۱۶ سال پیش در زمان نخست‌وزیری آرئیل شارون، پس از ۳۸ سال، از نوار غزه، عقب‌نشینی کرد.

سخنان این وزیر ارشد اسرائیلی ساعاتی پیش از نشست کابینه سیاسی- امنیتی اسرائیل بیان شده‌است. رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که این نشست در ساعات پایانی چهارشنبه شب یا روز پنجشنبه، به احتمال زیاد موضوع آتش‌بس را بررسی خواهد کرد.

رسانه‌های منطقه گزارش داده‌اند که یک هیئت از سوی کشور مصر برای بررسی احتمال آتش‌بس، در روزهای اخیر میان تل‌آویو و غزه در سفر بوده و پیشنهاد آتش‌بس از ساعت ۶ بامداد روز پنجشنبه، ۳۰ اردیبهشت، را داده‌است.

از سوی دیگر، چهارمین نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی بحران جنگی اسرائیل و فلسطینیان، شامگاه سه‌شنبه بدون صدور قطعنامه یا بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. در حالی که نروژ و تونس با حمایت چین پیش‌نویس یک قطعنامه را تنظیم کرده بودند، آمریکا صدور هر نوع بیانیه یا قطعنامه را در مقطع کنونی «مفید» ندانسته تا اسرائیل نکوهش نشود.

با این حال، پس از ناکامی نشست چهارم شورای امنیت، فرانسه بلافاصله اعلام کرد که پیش‌نویس قطعنامه دیگری را با عنوان فراخوان به آتش‌بس برای ارائه به شورای امنیت، در دست بررسی دارد.

ادامه بمباران‌ها

در این میان، در بامداد دهمین روز از بحران جنگی، ارتش اسرائیل به بمباران‌ها در برخی نقاط غزه ادامه داد؛ منابع فلسطینی در غزه گفتند که سه تن در بمباران خانه‌ای در خیابان الشهدای شهر غزه کشته و همچنین یوسف ابوحسین، خبرنگار شبکه تلویزیونی الاقصی، در بمباران خانه‌اش در این شهر کشته شد.

به گفته منابع بیمارستانی غزه، شمار کشته‌ها در این باریکه تا پیش ازظهر چهارشنبه به ۲۱۹ تن، شامل ۱۶ زن و مرد سالمند، ۳۶ زن و ۶۳ کودک رسیده و شمار مجروحان از ۱۵۳۰ تن فراتر رفته که ۵۰ تن آنها در آستانه مرگ هستند.

سازمان ملل نیز اعلام کرده که تا سه‌شنبه شب، دستکم ۷۲ هزار فلسطینی در غزه خانه‌های خود را در بمباران‌ها از دست داده و آواره شدند.

شمار کشته‌ها در طرف اسرائیلی در پی مرگ دو کارگر تایلندی که برای کار کشاورزی به اسرائیل رفته و روز سه‌شنبه در اصابت مستقیم راکت به مزرعه‌ای در منطقه اشکلول کشته شدند، به ۱۳ تن افزایش یافته‌است؛ سه کشته از ۱۳ قربانی، کارگران خارجی بوده و دو کودک نیز در میان تلفات اسرائیلیان هستند؛ یکی از کودکان، یک دختربچه ۷ ساله مسلمان عرب بود که در آغوش پدرش کشته شد. پدر او نیز در میان تلفات حملات راکتی حماس است.

همزمان، شمار کشته‌ها در میان فلسطینیان کرانه باختری نیز پس از درگیری‌های گسترده روز سه‌شنبه میان آنها با نیروهای اسرائیلی به ۲۳ تن افزایش یافت. صدها فلسطینی دیگر نیز در ناآرامی‌های وسیع که همزمان با اعتصاب سراسری فلسطینیان و اعراب اسرائیل درنقاط مختلف کرانه باختری درگرفت، زخمی شدند.

حماس روز چهارشنبه به اسرائیل هشدار داد که اگر برج بلند ساختمانی «آندولس» در منطقه «الکرامه» در شمال غزه را نیز منهدم کند، حماس شلیک راکت به تل‌آویو را از سر خواهد گرفت.

جنگنده‌های اسرائیل ظاهراً برای اخطار به ساکنین برج «آندولس» با هدف تخلیه آن، در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه دو موشک سبک به بام ساختمان شلیک کردند. اسرائیل در روزهای اخیر شمار زیادی از برج‌های بلند غزه، از جمله برج‌های «الجلاء»، «هنادی» و «الشروق» را با این استدلال که فعالیت تروریستی حماس در آن در جریان است و مقر و دفاتر این جنبش در آن واقع بوده، منهدم کرده‌است.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس کماکان اصرار دارد که باید در خصوص انهدام برج «الجلاء» که مقر این خبرگزاری و نیز شبکه تلویزیونی «الجزیره» بود، «تحقیق دقیقی انجام شود».

حماس در حالی که موافقت با آتش‌بس از بامداد پنجشنبه را فعلاً تکذیب کرده، پس از ۴ ساعت سکوت در بامداد چهارشنبه، شلیک راکت، عمدتاً به سوی شهرک‌های اسرائیلی‌نشین نزدیک مرز غزه را از سرگرفت.

از جمله مناطق اشکلول، سدروت و اشکلون هدف قرار گرفتند. شبکه‌های تلویزیونی اسرائیل وارد شدن خسارات به‌شماری خانه را نشان می‌دهند.

حماس فاش کرده که تا حال به ۶ پایگاه نیروی هوایی اسرائیل، که از آنجا صدها جنگنده برای بمباران غزه پرواز می‌کنند، راکت شلیک کرده‌است. اسرائیل این امر را تأیید یا رد نکرده‌است.

حماس تلاش کرده بود که در روزهای گذشته به فرودگاه «بن‌گوریون» در نزدیکی تل‌آویو و فرودگاه «رامون» در کنار بندر جنوبی ایلات راکت شلیک کند، که خسارتی نداشته اما کار فرودگاه‌ها را بشدت مختل کرده‌است.

همزمان، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر دولت انتقالی اسرائیل، در جمع سفیران و نمایندگان سیاسی ۷۰ کشور خارجی در اسرائیل، که به ساختمان وزارت دفاع در تل‌آویو برده شده بودند، گفت که حماس از آغاز بحران بیش از ۴ هزار فروند راکت به اسرائیل شلیک کرده‌است.

آقای نتانیاهو افزود که حماس از موضوع اختلاف یهودیان و فلسطینیان بر سر چند خانه در محله «شیخ جراح» در شرق اورشلیم/بیت‌المقدس، «سوء استفاده کرد». اشاره او به آغاز بحران بر سر زمین‌های مورد اختلاف در این بخش اورشلیم بود.

نخست‌وزیر اسرائیل به دیپلمات‌های خارجی گفت: «دو راه برای رسیدن به آرامش در برابر خود داریم؛ یا اشغال (اشغال غزه) یا برحذر کردن آنها (از طریق حملات سنگین که «درس عبرت بگیرند»).

طرح کشتن فرمانده میدانی حماس

در این میان، رسانه‌های اسرائیل فاش کردند که دو طرح ارتش کشورشان برای کشتن محمد ضیف، فرمانده میدانی حماس در غزه که از سال‌ها پیش زندگی مخفی دارد، در روزهای گذشته اجرایی شده و از جمله بخشی از بمباران‌های سنگین برای کشتن او بوده، اما هر دو طرح شکست خورد.

ژنرال ذخیره یوآو گالانت، وزیر اسرائیلی که قبلاً معاون رئیس ستاد ارتش بوده، روز چهارشنبه، با تأیید ضمنی ناکامی کشورش در کشتن محمد ضیف، گفت در هر حال، زندگی او فعلاً «قرضی» است و او دیر یا زود به قبلی‌ها خواهد پیوست. اشاره این وزیر به کشته شدن شمار زیادی از فرماندهان میدانی حماس در عملیات مختلف اسرائیلی، از جمله طرح‌هایی است که خود اسرائیل آن را «کشتن هدفمند» می‌نامد.منبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Lack of investment could push crude price to $200 a barrel – Nigerian National Oil CorporationDroves of lockdown protesters flood London for weekly ‘Freedom March’ (VIDEOS)Covid: Record lows for patients in Welsh hospitalsMount Nyiragongo: Lava destroys houses after DR Congo volcano eruptsCoronavirus public inquiry to be held in spring 2022Cities have unique ‘microbial signature,’ scientists say, as study discovers thousands of new viruses and bacteriaFrench fishermen leave Jersey port after post-Brexit rights protestRussia may restrict Czech imports, including BEER, amid simmering diplomatic row – mediaKamala Harris tells Guatemala migrants: 'Do not come to US'Making a splash! Raunchy yacht photoshoot lands Ukrainian models in Turkish police custody over erotic snaps scandalMore than half of all Americans now partially vaccinated, one third fully jabbed up, CDC data showsBank of England to consider digital money planRussia ranked third in list of EU’s largest exportersKenyans bitter over al-Qaeda US embassy compensation snubUK wants to lead on climate change and vows to enshrine 78% reduction in emissions into law‘Most expensive isn't necessarily best’: how to buy running shoes onlineWATCH: Homeless man attacks & knocks down female police officer in San Francisco Chinatown, as bystanders rush to helpUK jobs market 'showing signs of recovery'Retail prices set to rise this autumn, says BRCChina mystery animal box craze causes outrage